Urážky i hrozba vězením. Clintonová a Trump se znovu střetli v debatě

  • 691
Jedna z nejošklivějších debat v historii, označili političtí komentátoři druhý televizní střet Donalda Trumpa a Hillary Clintonové. Otázky kladli tentokrát diváci. Ostrou debatu vyvolala jedenáct let stará nahrávka, ve které Trump uráží ženy, i e-mailová kauza Clintonové.

Kandidáti vešli na pódium s úsměvem, ale nepodali si ruce. Debatu poté v prostorách Washingtonovy univerzity v St. Louis zahájili moderátoři Anderson Cooper z televize CNN a jeho kolegyně Martha Raddatzová z kanálu ABC News.

Záhy začala vášnivá debata týkající se nahrávky z roku 2005, ve které Trump urážel ženy (více zde). Podle Clintonové nahrávka ukazuje, kým Trump skutečně je a proč není vhodným kandidátem na prezidenta Spojených států. Trump se znovu omluvil s tím, že není hrdý na to, co řekl, ale že to byla jen „debata z šatny“.

Zároveň obratem zaútočil na manžela své rivalky, exprezidenta Billa Clintona. „Moje jsou slova, ale jeho jsou činy,“ řekl Trump a poukazoval na obvinění ze znásilnění či sexuálních návrhů, která byla v minulosti proti Clintonovi vznesená. Trump se sešel s ženami, které tato obvinění vznesly, a pozval je na debatu. Při diskusi tak seděly přímo v sále.

Kdo debatu vyhrál?

Podle webu CNN sice Donald Trump překonal očekávání, ale druhou debatu stejně jako tu první vyhrála jeho oponentka Hillary Clintonová. Bývalou první dámu vidělo jako vítězku 57 procent dotazovaných. Oproti tomu server yougov.com uvádí těsnější bilanci. Podle něj Clintonová vyhrála pouze se 47 procenty hlasů ku 42 procentům, které získal magnát. Zbytek hlasoval pro remízu. Průzkumu se účastnilo 812 registrovaných voličů.

Nahrávka s oplzlými Trumpovými řečmi byla zveřejněná dva dny před debatou (více zde). Republikánský kandidát si za ní vysloužil řadu ostře odmítavých reakcí nejen z tábora Clintonové, ale i od elitních republikánských politiků či viceprezidentského kandidáta Mika Pence. Celkem 16 republikánských senátorů již podle stanice CNN po zveřejnění záznamu odvolalo svou podporu Trumpovy kandidatury.

Debata se poté stočila k e-mailové kauze Clintonové. Trump slíbil, že jako prezident svou rivalku požene k odpovědnosti za používání soukromé e-mailové adresy k pracovní korespondenci v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Trump uvedl, že ve funkci prezidenta pověří zvláštního žalobce, který kauzu prověří. „Je strašně dobře, že někdo s temperamentem Donalda Trumpa v téhle zemi nerozhoduje,“ kontrovala Clintonová, což Trumpa strhlo k k dalšímu plamennému útoku: „Protože to byste byla ve vězení,“ řekl. Podle něj Clintonová svým chováním ohrozila národní bezpečnosti.

Bylo to hrubé a nevkusné, píše americký tisk

Bývalá ministryně sice přiznala, že používání soukromého e-mailu byla chyba, ale zdůraznila, že neexistují důkazy, že by vedlo k úniku tajných informací z ministerstva. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Clintonovou za zacházení s tajnými informacemi v červenci jen pokáral (více zde). „Beru tajné materiály velice vážně,“ dodala v debatě Clintonová.

Jak si kandidáti skákali do řeči:

10.října 2016 v 05:02, příspěvek archivován: 10.října 2016 v 06:13

The moderators interrupted 41 times during the 90 minute debate. #debate https://t.co/277zJ3TeDa pic.twitter.com/sJaLJD7j4r

Demokratická kandidátka také obvinila Trumpa, že se spolčuje s Ruskem a podílel se na hackerském útoku na Demokratickou stranu (více zde). „Možná, že je to proto, že Putina chválí, možná proto, že souhlasí s většinou věcí, které Putin zamýšlí, možná jen chce s Moskvou dělat obchody. Já jeho důvody neznám,“ řekla Clintonová a pobídla Trumpa, aby zveřejnil své daňové přiznání, a odtajnil tak všechny své finanční vazby a vztahy. „Já Putina neznám,“ odvětil Trump s tím, že nikdy během kampaně nespolupracoval s ruskou vládou.

Ohledně zveřejnění daňového přiznání čelí Trump dlouhodobě kritice. Ačkoliv to patří k nepsané tradici kandidátů na prezidentský úřad, Trump tak dosud neučinil. V debatě řekl, že „zaplatil stamilionové daně“. Na otázku moderátorky však potvrdil, že využil své ztráty 916 milionů dolarů, aby se vyhnul placení federálních daní. Odmítl však říci, kolik let daně neplatil (více o tomto tématu zde).

Úsměvy do kamer a podání ruky na závěr

Americké volby

Trump s Clintonovou poté přešli přes několik otázek ke zdravotní péči či kritériím výběru soudců nejvyššího soudu. Trump se rozohnil u tématu zahraniční politiky USA v Sýrii. „Ona mluví o povstalcích, ale neví, kdo povstalci jsou. Vlastně všechno, co kdy udělala v zahraniční politice, byla chyba a katastrofa,“ osočil Trump Clintonovou. Ta uvedla, že jako prezidentka by se na Blízkém východě zaměřila na speciální operace, které by cílily na vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. „Také bych chtěla vyzbrojit Kurdy,“ řekla demokratická kandidátka.

Po otázkách k domácí a zahraniční politice přišel na závěr dotaz „Co respektujete jeden na druhém?“, který vyvolal ohlas v publiku. „Respektuji jeho děti, které jsou schopné a odhodlané,“ řekla Clintonová a za tento kompliment jí magnát poděkoval. „Ona je bojovník. Nekončí a nevzdává se,“ řekl na oplátku Trump a ukončil tím devadesátiminutovou bitvu.

Debata tak skončila přívětivěji, než začala, a kandidáti se rozloučili s úsměvem a podáním ruky. Komentátoři serveru Politico přesto označili jejich televizní střetnutí za „vůbec nejošklivější“. Připomenuli, že Trump Clintonovou označil v průběhu vysílání za ďábla a řekl také, že má „obrovskou nenávist v srdci“. Oba kandidáti se opakovaně označovali za lháře. Před listopadovými volbami je čeká ještě jedna televizní debata, poslední argumentační bitva proběhne 19. října.

Otázky se pokládaly i on-line

Debata se konala dva týdny po prvním střetnutí prezidentských kandidátů, které přilákalo k obrazovkám rekordních 84 milionů lidí. U druhé debaty se takový zájem nečekal, ačkoliv má zajímavější formát.

Američané měli možnost položit otázky on-line a sami si zvolit, které jsou pro ně nejpalčivější. Na internetové stránce, kam své dotazy ukládali, bylo v pátek přes dvanáct tisíc otázek. Nejvíce hlasů získaly dotazy k držení zbraní.

Teroristé, daně a osobní útoky

Reportáž z první prezidentské debaty

Prostor však mělo především publikum v sále, které tvořili stranicky neangažovaní voliči vybraní výzkumným institutem Gallup. Ve svých otázkách nebyli tematicky omezeni a kandidáti měli dvě minuty na odpověď, po níž teprve mohli moderátoři pokládat doplňující dotazy. Clintonová při svých odpovědích často došla k tazateli nebo tazatelce a odpovídala přímo jim.

Clintonová je na tento typ diskusí zvyklá a podle komentátorů jí to hraje do karet. Trump si k přípravě na debatu pozval guvernéra New Jersey Chrise Christieho, který je jedním z nejlépe hodnocených republikánských diskutérů v debatách s veřejností.

Trump si před diskusí stěžoval na moderátorské duo Roddatzová Cooper. Prý je to jako „tři na jednoho“. Oba moderátoři jsou ostřílení matadoři. Roddatzová moderovala před čtyřmi lety viceprezidentskou debatu mezi Joe Bidenem a Paulem Ryanem. Cooper, který je jednou z tváří stanice CNN, zase moderoval jednu z letošních debat v primárkách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue