Student Jakub Čech upozornil na podezření ze střetu zájmu dvou politiků prostějovského magistrátu. Ti žádají po jeho rodičích peníze za právníky, kteří je obhajovali při projednávání u přestupkové komise. | foto: František Vlček, MAFRA

Kraj zastavil politiky, kteří chtěli od rodičů mladého aktivisty peníze

  • 663
Krajský úřad aspoň na čas zastavil dva náměstky prostějovské primátorky, kteří chtějí po rodičích šestnáctiletého Jakuba Čecha zaplatit více než deset tisíc korun za advokáty. Student upozornil na jejich možný střet zájmů, úřad ale přestupek neprokázal. Kraj teď nařídil nové projednání případu.

Prostějovské městské zastupitelstvo letos v únoru schvalovalo dotaci čtvrt milionu korun pro Dělnickou tělocvičnou jednotu Prostějov. Dva sociálnědemokratičtí náměstci Pavel Smetana a Zdeněk Fišer jsou členy jednoty, a proto měli podle Čecha v souladu se zákonem učinit před hlasováním o dotaci prohlášení o střetu zájmů.

To neudělali a členství v jednotě dali najevo pouze zvednutím ruky. Přerovský magistrát ovšem řízení o přestupku zastavil (případ řešil kvůli možné podjatosti prostějovských úředníků - pozn. red.) a politici vyrukovali s žádostí o uhrazení peněz, které zaplatili svým advokátům. Smetana chtěl po rodičích Jakuba Čecha 7 831 korun a Fišer 2 420 korun, jinak hrozili žalobami.

Krajský úřad nyní rozhodnutí přerovského magistrátu o Smetanovi a Fišerovi zrušil. Jako první o tom informovala televize Prima.

„Rozhodnutí byla vydána v rozporu s právními předpisy, byla proto krajským úřadem zrušena ve zkráceném přezkumném řízení. Správní orgán prvního stupně je povinen v dotčených věcech dále jednat a znovu rozhodnout,“ potvrdila Gabriela Kollová z právního odboru na krajském úřadu.

Náměstci primátorky prohlásili, že se na jejich požadavku nic nemění. „Není důvod. Celá věc prochází nějakou další fází, přerovský magistrát ji znovu projedná a znovu rozhodne. Než rozhodne, nebudeme činit další právní kroky,“ řekl Smetana.

Magistrát selhal, míní mladý aktivista

Požadovaná částka za advokáty se však podle nich může s dalším kolem projednávání ještě zvýšit. „V případu jde pouze o nějaké procesní nedostatky původního rozhodnutí, nejedná se o podstatu věci. Budeme muset jen doložit nějaké další důkazy,“ tvrdí Fišer.

S tím však Jakub Čech absolutně nesouhlasí. „Správní orgán se vůbec nezabýval podstatou věci, tedy tím, zda zmínění funkcionáři svůj osobní zájem oznámili, či nikoliv, místo toho se spokojil s konstatováním obviněných, že na věci osobní zájem neměli,“ prohlásil Čech.

Podle něj tak přerovský magistrát zcela selhal, když konstatoval, že povinnost se nemusí dodržovat, pokud se následně střet zájmů neprokáže.

„Pak by totiž existence oznamovací povinnosti možného, ne nutně existujícího střetu zájmů byla zcela zbytečná,“ logicky vyvodil student. To, že politici zvedli ruku, podle něj v žádném případě nestačí. „Zvednutí ruky na pár okamžiků vůbec nemuseli všichni v sále zaregistrovat,“ dodal.

Advokát není u přestupků potřeba, odmítá placení Čechův otec

Studentovi rodiče sdělili, že náměstkům primátorky nic platit nebudou. „Syn pouze podal oznámení o jednání, v němž spatřoval znaky přestupku, což vnímám jako občanskou povinnost,“ uvedl jeho otec Ivan Čech.

Přestupkové řízení nebylo navíc podle něho zahájeno na návrh syna, ale z úřední povinnosti. Ivan Čech připomněl, že pokud by oznámení bylo neoprávněné, oddělení přestupků by řízení vůbec nezačínalo a věc by rovnou odložilo.

„Běžně se lidé v přestupkových řízeních obhajují sami. Advokáta jste si vůbec brát nemusel, nepotřeboval jste ho, je to vaše volba a vzniklé náklady vám nikdo nenahradí,“ vzkázal Ivan Čech politiku Smetanovi.

Dnes šestnáctiletý Jakub Čech z Prostějova se proslavil tím, že ještě jako nezletilý vyhrál boj s prostějovskou radnicí o poskytování informací. Úředníci mu tehdy nechtěli odpovědět na dotaz o kontroverzním projektu přestavby centra Prostějova. Jakub se ovšem nevzdal, odvolal se a nakonec dosáhl svého (více čtěte zde).

V dubnu 2016 byl Jakub hostem videochatu:

13. dubna 2016