VIDEO: Film Elements představuje tři extrémní sportovce. Jeden už nežije

  • 4
Marek Holeček, Michal Rišian a Martin Trdla zastupují tři extrémní sporty: horolezectví, freediving a BASE jumping. Symbolizují zároveň tři živly: zemi, vodu, vzduch. Ten čtvrtý, oheň, vede sportovce často až na hranici života a smrti. O tom je nový dokumentární film The Elements, který bude příští týden představen v Praze.

„Nápad na takový film se začal rodit někdy v roce 2008, kdy jsem se rozhodl společně s Martinem Trdlou natočil první BASE jumpový film. To byl prvopočátek filmu The Elements, byť jen v podobě prvotního nápadu,“ říká režisér Tomáš Galásek.

Jak vás napadlo propojení s dalšími dvěma sporty?
Bylo mi jasné, že jen téma BASE jumpingu nevydá na celých 85 minut tak, aby udrželo pozornost diváků. Uvědomil jsem si, že je nutné najít nějaký zajímavý protipól k akčnímu a rychlému BASE jumpu, což mě přivedlo k myšlence přidat další dva sporty, dva hrdiny, dva elementy. Protože BASE jumping je nejextrémnějším a nejnebezpečnějším vzdušným sportem, snažil jsem se najít obdobně náročné sporty v propojení s ostatními dvěma elementy (země a voda). Po delším hledání tak přibyly výškové alpské lezení a nádechové potápění s Márou Holečkem a Michalem Rišianem.

Kdo všechno na filmu pracoval?
Před téměř deseti lety jsme společně s mými spolužáky z filmové školy založili filmové uskupení Alternative.NOW, pod kterým léta tvoříme jak komerční tvorbu, která nás živí, tak především i autorskou tvorbu, díky které máme radost ze života a která nám dává sílu a chuť ve filmařině pokračovat. Obzvláště když máme pozitivní zpětnou vazbu jak od porotců z filmových festivalů, kteří naše filmy již párkrát i mezinárodně ocenili, tak od především od diváků. Autorem filmu The Elements jsme tedy my – já režisér a kameraman, produkční a grafička Verča a dva střihači, kteří se mnou spolupracovali také na scénáři.

Co s tím původním záměrem nakonec udělala Trdlova smrt?
Martinova smrt (zabil se při natáčení reklamy při seskoku nad Sněžkou v srpnu 2014) byla hodně těžkým a silným momentem, ať už osobním, či v rámci natáčení filmu. Všechny nás tato událost dost zasáhla a rozhodli jsme se v realizaci nepokračovat. Od lidí jsme ale začali slýchat, že už právě kvůli Martinovi by snímek vzniknout měl. A tak jsme po nějaké době odmlky výrobu filmu opět rozjeli. Martinova linka se ale musela samozřejmě kompletně změnit, jelikož původním záměrem bylo zaznamenat jeho vytyčenou metu, kterou bylo otevření nového exitu v Chamonix ve Francii. A tak jsme museli zvolit novou cestu, která byla realizovatelná právě díky tomu, že jsem s Marťasem spoustu let natáčel a měl tak hodně archivního materiálu. Hodně nám v tom pomohla také Kačka Trdlová, Martinova manželka, která převzala roli „vypravěče“ a jezdila s námi na místa, ze kterých Martin rád skákal.

Jak dlouho se to točilo?
Film se natáčel zhruba rok a půl, kdy jsem s kamerou „pronásledoval“ Marka Holečka a Michala Rišiana při dobývání jejich cílů a snů. Stěžejní části dokumentu vznikaly v pákistánských Himalájích s Márou při jeho expedici na Gasherbrum I, dále pak v Itálii v Dolomitech či na Brentě, kde byly Martinovy oblíbené exity. V Itálii se natáčela taky hlavní část freedivera Michala Rišiana, konalo se tam mistrovství světa ve freedivingu. Pár záběrů vzniklo v Rakousku a Chorvatsku, valná většina pak samozřejmě i v Česku, například na Slapech, v Adršpachu či v Labáku. Snímek je protknut ale také mnoha archivními záběry z různých období a míst z celého světa.

V čem je tento film jiný?
My jsme se nesnažili, aby byl film The Elements jiný. To v obrovské mezinárodní konkurenci a množství filmů ani moc nejde. Asi bych ho také rozhodně nenazval adrenalinovým filmem. Je to zkrátka dokumentární snímek o třech lidech, jejich odhodlání a vášni, která v nich žhne a je hybnou silou k posouvání hranic, v němž jsme se dostali až na světovou úroveň. A také je to film o třech sportech, které nejsou zas až tak mainstreamové a masou vyhledávané. V průběhu realizace dokumentu jsem kupříkladu zjistil, že málokdo ví více třeba o freedivingu, většina lidí zkrátka jen tuší, že tento sport existuje. I já sám jsem byl překvapen, jaké zajímavé aspekty nádechové potápění obnáší. A co bych možná ještě vyzdvihl? Že je to film o českých sportovcích. Sice jsme malá země, ale máme, samozřejmě nejen, ve sportu velké lidi a myslím si, že by tito lidé měli být zaznamenáni, aby jejich jména nebyla zapomenuta.

Co si od filmu slibujete?
Popravdě, naučil jsem se nic si neslibovat, nic neočekávat. Nechávám se unášet větrem a teprve čas ukáže, kam mne s filmem zavane tentokrát. Pro mě je hlavním a jediným pozitivem, že i přes spoustu komplikací, které nás při tvorbě snímku potkaly, film nakonec spatřil světlo světa.Chci poskytnout alespoň krátký exkurz do života oněch „bláznů“ a „psychopatů“, jak je většina národa často nazývá. A myslím si, že hodně lidí může být překvapeno, jací ve skutečnosti jsou a jaká je jejich životní filosofie. O tom už si ostatně ale musí udělat každý názor sám. A proto bych chtěl, aby film vidělo co nejvíce lidí, to je prakticky mé jediné přání. Souhlasili jsme s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů, že se snímek The Elements stane headlinerem festivalu, aby mohl být promítán na všech festivalových místech, což je asi 50 měst.

Realizace

Režie: Tomáš Galásek / Produkční společnost: Alternative.NOW / Produkce: Veronika Göttlichová / Střih: Tomáš Vaďura, Lukáš Šereš / Hudba: Flash the Readies, Fertilizer, Miroslav Göttlich, Tomáš Jeřábek / Zvuk: Jiří Hloušek

Web: http://theelements.cz