Jedna z vážných nehod na železničním přejezdu ve Stříteži nad Bečvou. | foto: Drážní inspekce

Obávaný železniční přejezd se změní, posunou silnici i semafory

  • 18
Šest střetů aut s vlakem, při nichž zahynuli dva lidé a další tři utrpěli zranění. Statistiky Drážní inspekce za posledních sedm let potvrzují, že je železniční přejezd u Stříteže nad Bečvou dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších ve Zlínském kraji. V jeho bezprostřední blízkosti se proto chystají změny.

Silničáři plánují přestavbu křižovatky v těsném sousedství přejezdu. Silnice první třídy z Valašského Meziříčí na Rožnov pod Radhoštěm a pak dále na Slovensko se díky tomu od souběžně vedoucí tratě výrazně vzdálí.

Zatímco nyní je to při odbočení z hlavní silnice k přejezdu jen pár metrů, po dokončení oprav by mezi páteřní cestou a tratí měla vzniknout zhruba 15 metrů široká mezera.

Odpadnou tak nebezpečné situace, při kterých například kamiony svážející dřevo na nedalekou pilu stávaly před odbočením na silnici první třídy v kolejišti.

„Na stavbě máme velký zájem. Jde o životně důležitou záležitost,“ potvrdil střítežský starosta Martin Beneš.

Přejezd bude propojený s novou křižovatkou

V křižovatce vzniknou v obou směrech odbočovací pruhy, které zlepší její propustnost. Počítá se také se snížením povolené rychlosti na 70 kilometrů v hodině a s osazením semaforů. Ty budou propojené se zabezpečovacím zařízením přejezdu, který mají doplnit také závory.

Pokud tedy pojede vlak, znemožní řidičům odbočení k přejezdu už rozsvícená červená u semaforů na hlavní silnici.

„Podobně fungují prakticky všechny železniční přejezdy ve Zlíně,“ přiblížil šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Bezpečnost v křižovatce dále zvýší ostrůvky a vyznačená místa pro přecházení chodců, která budou zároveň nasvětlená. Novinku mají představovat také autobusové zastávky se zálivy.

Stavět se začne za rok na podzim

Silničáři už mají v rukou územní rozhodnutí a momentálně připravují podklady pro stavební povolení.

„Stavět začneme pravděpodobně v druhé polovině roku 2017, práce potrvají zhruba rok,“ informoval Chudárek.

Po dobu přestavby křižovatky tak musejí řidiči počítat s omezeními, místem budou povětšinou projíždět kyvadlově s pomocí semaforů.

Zároveň není vyloučeno, že se blíže ke křižovatce přesune železniční zastávka.

„Prozatím probíhají prvotní jednání s obcí Střítež,“ uvedla Kateřina Šubová, mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Na bezpečnější přejezdy se těší i v Zubří a Zašové

Na další rozsáhlé přestavbě křižovatky sousedící se železničním přejezdem přitom silničáři pracují také v nedalekém Zubří. Hotovo má být příští rok.

Razantní přeměna čeká v příštích letech také nebezpečné křížení cest a trati v Zašové.

Přejezd u Stříteže je vážnými nehodami vyhlášený.

„Poslední tragická událost se na něm udála v lednu 2013, kdy při střetnutí s vlakem zemřela řidička osobního auta,“ připomněl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Tehdy ještě nebyl přejezd vybavený světelnou signalizací. Tou disponuje teprve od loňska. „Její umístění mělo na bezpečnost pozitivní vliv,“ ujistil Drápal.

Bezpečnější má být v příštích letech také jízda po úzké silnici třetí třídy, která od zmíněné křižovatky vede přímo do Stříteže.

„Chystáme projekt na vybudování nové stezky pro chodce a cyklisty i s lávkou přes Rožnovskou Bečvu. Povede souběžně se silnicí od křižovatky až do středu dědiny,“ popsal Beneš.

Obec tak reaguje především na tragickou událost z loňského listopadu, při které auto předjíždějící v protisměru kolonu vozů srazilo před vjezdem do vesnice cyklistku. Sedmačtyřicetiletá žena zemřela.

Střítež nad Bečvou je součástí trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem nad Bečvou, kde byly přejezdy donedávna mimořádně nebezpečné (více zde):

7. prosince 2010