Mula je tichý pomocník na zahradu. Ale místo kopyt má kola

  • 52
Petr Janda a Adam Prajs přišli na trh s netradičním nápadem - čtyřkolovým elektrickým vozíkem Mula. S vynálezem, který bodoval i v soutěži pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy, mohou například farmáři či vinaři stěhovat těžké náklady v terénu a do poměrně velkého stoupání.

„Vyrostl jsem v Moravském krasu. Všude kopce, okolo našeho domu nejvíc. Vždy jsme topili dřevem, dostavovali, opravovali a bylo pořád potřeba něco vozit. Od mládí jsem brázdil okolo domu na sekacím traktůrku bez sekačky s připojeným malým vozíkem,“ popisuje Petr Janda vznik nápadu originálního elektrického vozíku.

Jako nadšenec-amatér se nezabýval plány, jen si změřil, že 1,0×1,3 metru by mohlo být tak akorát. To je dobrá šířka, která by mohla například projet mezi úzkými řádky vinohradu. Jde o to, že při sběru úrody stačí hrozno jen dávat do bedniček a o svoz se už postará Mula. To byla jedna z prvních myšlenek, jak vozík využít.

Později přibyly zkoušky se svozem dřeva, vážení, kolik toho vozík vlastně uveze, v jakých podmínkách a terénu, do jakého svahu se vlastně dokáže „vyškrábat“.

Dál to bylo spíš o sochání ze železa. Při stavbě mu pomohli kamarádi, musel se naučit svařovat. A za půl roku bylo hotovo. „Tedy – první testovací jízda byla dvacet metrů, po kterých se vozík rozbil,“ příznává se.

Po roce dalšího zkoušení začal elektrický vozík konečně fungovat, byl schopný udělat solidní množství práce. S dalším laděním se pracovní výkony zlepšovaly a vozík dostal jméno Mula. Stal se z ní praktický každodenní pomocník. V té chvíli se rozhodl ji vyrobit a prodat, ať to stojí, co to stojí.

Jenže jak to udělat a z nápadu udělat konkurence schopný stroj? Spojil se s Adamem Prajsem, který zařídil, aby se vypracovaly detailní výrobní plány a další detaily, které by mohly posunout myšlenku k sériové výrobě.

Dvě varianty Muly

„Oficiálně jsme na projektu elektrického zahradního vozíku Mula 4x4 začali pracovat letos v březnu. Vytváření podrobné výrobní dokumentace, vývoj elektroniky, stavba další verze vozíku a marketingové přípravy, to byla spousta práce, ale i zábavy,“ popisuje spoluautor projektu Adam Prajs.

Vozík je určen pro celodenní aktivní práci dvou lidí, po níž se přes noc dobije. Podle tvůrců Muly v přepočtu na hodiny či kilometry práce je to tak, že buď můžete jet 15 kilometrů rovně, nebo s naloženou mulou během tří hodin překonáte tříkilometrové převýšení do kopce.

Vzhledem k tomu, že je určena k práci na konkrétním místě, stačí její kapacita „utahat“ dvě dospělé osoby za den. Baterie vydrží zhruba pět let, poté je můžete dokoupit v běžných obchodech s bateriemi nebo u nás. K pohonu totiž používá běžné olověné akumulátory.