Otevření strojírenského veletrhu na brněnském výstavišti se v pondělí zúčastnil i prezident Miloš Zeman. (3.10.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

České špičky řešily v Brně učně. Zrušte víza pro Ukrajince, zaznělo

  • 13
Na jednom místě se v pondělí v Brně sešli nejvýznamnější političtí představitelé České republiky. Vedle prezidenta Miloše Zemana i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO). Na strojírenském veletrhu se zabývali nedostatkem pracovních sil z řad učňů technických oborů.

Otevřeli tedy problém, jehož řešení si před nadcházejícími krajskými volbami vetkly do programu snad všechny politické strany nejen na jižní Moravě.

A mluvilo se o něm i na tradičním sněmu Svazu průmyslu a dopravy v rotundě pavilonu A. Chvílemi se debata mezi politiky a podnikateli vyostřovala, a to právě ve chvílích, kdy se řešil nedostatek pracovních míst v průmyslu. Ostatně vyjádřil se k němu i prezident Zeman, který se sněmu zúčastnil.

„Setkávám se se stovkami podnikatelů. Někteří z nich dávají studentům technických oborů stipendia. To by mohl být způsob, jak přimět žáky, aby upřednostnili technický obor před humanitním,“ míní Zeman.

Společně s dalšími politiky zavítal i do velké expozice Číny, která je partnerskou zemí letošního ročníku strojírenského veletrhu. Návštěvníci výstaviště si tam mohou prohlédnout třeba modely superrychlých vlaků.

A Zeman jeden z nich dostal jako dárek. Prezident obešel také tuzemské firmy, mezi nimiž si vybral i TOS Kuřim, jež se zabývá výrobou obráběcích strojů.

Firmy musí spolupracovat se školami, vybídl Sobotka

Také ministr financí Babiš, který využil účasti na veletrhu k prezentaci hospodářských výsledků České republiky, zdůraznil, že mezi nejdůležitější problémy české ekonomiky patří nedostatek učňů. „Některé firmy kvůli tomu omezují výrobu a shánějí pracovní síly v zahraničí,“ poznamenal Babiš.

Stejné téma zvolil i premiér Sobotka, který vyzval k užší spolupráci firem a škol, aby tak na trhu bylo více kvalifikovaných pracovníků. Na sněmu se zaměřil také na digitalizaci průmyslu. Experti upozorňují, že pokud ji Česko promešká, bude to mít na ekonomiku tvrdé dopady.

„Je to výzva. Musíme zajistit, aby se s touto inovací seznamovali už studenti na školách,“ poznamenal Sobotka, který před volbami zdůraznil nutnost pokračovat v rekonstrukci silnic druhé a třetí třídy, aby se firmám ulevilo v logistice.

Řešení nedostatku učňů navrhl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který lobboval za zrušení vízové povinnosti pro Ukrajinu. „Řada firem říká, že není schopna plnit své závazky. Když nemůžeme pracovníky sehnat doma, musíme je hledat v zahraničí,“ pronesl.

Právě Ukrajinci by podle něj mohli pomoci alespoň částečně zalepit díru na pracovním trhu. Desítky českých firem už prostřednictvím Hospodářské komory ČR nabídly zaměstnání téměř 150 z nich.

Hanák také upozornil, že v České republice je 380 tisíc nezaměstnaných. „Z velké části jsou to lidé, kteří pracovat nechtějí a nebudou. Jsou na sociálních dávkách nebo dělají načerno,“ poznamenal.

Kam s plánovanou výstavou?

Politickou delegaci v pondělí provázel generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš, který vyzval průmyslníky, aby se společně s výstavní společností podíleli za dva roky na expozici ke 100. výročí vzniku Československa.

Zároveň by byla také oslavou 90 let založení brněnských veletrhů. S touto myšlenkou přišel loni premiér Sobotka, teď je ale ve hře, že se výstava nakonec uskuteční v Praze nebo Bratislavě.

Na strojírenském veletrhu, který potrvá až do pátku a účastní se ho okolo 1 700 firem, se v pondělí také udělovaly zlaté medaile. Získalo je 6 výrobků, mezi nimi i brněnské Vysoké učení technické za přídavné zařízení pro 3D zobrazování, které je příslušenstvím elektronových mikroskopů.

Podívejte se na záběry ze strojírenského veletrhu: