Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko si připomíná Václava Havla, narodil se před 80 lety

  5:00
Před osmdesáti lety se narodil první prezident polistopadového Československa a samostatné České republiky Václav Havel. Ke dvojímu výročí - narozenin i úmrtí před pěti lety - se chystá řada vzpomínkových akcí. Ožívá i debata o Havlově roli v polistopadovém vývoji v Československu a České republice.

V den Havlových narozenin 5. října se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí, o deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu „popřát“ symbolických 80 gratulantů.

Zmíněné pražské veřejné shromáždění pořádá spolek VH80. Chce jím oslovit ty, „kdo si prvního polistopadového prezidenta váží a kdo chtějí, aby se jeho principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země“, uvedl za spolek Tomáš Smetánka.

Zahrají Plastici

Od jednoho výročí k druhému, tedy od 5. října do 18. prosince, kdy před pěti lety Havel zemřel (článek o jeho smrti najdete zde), potrvají vzpomínkové akce připravené Prahou 6. Jmenují se Procházení a zahrnují výstavu snímků jednoho z Havlových fotografů Oldřicha Škáchy, divadelní představení, veřejné debaty či koncerty a vyvrcholí koncertem Plastic People of the Universe na dejvickém nádraží. Právě s touto undergroundovou kapelou někdejší dramatik za dob komunismu spolupracoval.

Na narozeninový den odehraje Divadlo Sklep zvláštní představení hry Mlýny, jež jsou adaptací divadelní hry Život před sebou, kterou v roce 1959 napsal Havel společně s Karlem Bryndou.

Koncert v Lucerně 15. října by měl být podle pořadatelů vyvrcholením aktivit, které pod hlavičkou HAVEL@80 zastřešují Knihovna Václava Havla, Art for Amnesty - Amnesty International a zmíněná americká nadace. Na čtyřech pódiích během večera vystoupí přes 50 muzikantů, v kavárně a malém kinosále budou filmové a fotografické projekce s koláží ze života a díla Václava Havla.

Festival věnovaný Havlovu odkazu připravilo Národní divadlo. Akce s názvem Pražské křižovatky začíná 4. října a uvede divadla z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, které svou tvorbou bojují ve svých zemích za svobodu. Navazující víkend bude patřit maratonu havlovských inscenací českých režisérů, hrát se bude v prostorách Nové scény.

Připomínky mimo Prahu i ve světě

Dvě vzpomínková shromáždění se konají 5. října v Plzni - nejprve u „jeho“ lavičky v Šafaříkových sadech, poté u odhalení pamětní desky na zdi borské věznice, kde byl v 80. letech vězněn. U zmíněné lavičky se pořádá 24hodinové čtení Havlových textů, které vyvrcholí 5. října v poledne.

Havlova výročí se připomínají i ve světě, například v Českých centrech. Vzpomínkový cyklus zahrnuje výstavy, divadla, filmové projekce, přednášky či besedy s pamětníky.

Osobnost bývalého prezidenta bude hlavním tématem české expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, výstava přibližující premiéry Havlových her se koná až do února ve vídeňském Burgtheatru, kde mívaly v 70. a 80. letech hry tehdejšího disidenta premiéry.

V Českém národním domě v New Yorku obdrží ve středu první osobnost, barmská spisovatelka Ma Thida, novou cenu pro spisovatele sdílející Havlovy ideje. Udílí ji newyorská Nadace Knihovny Václava Havla, sesterská organizace pražské instituce, která pěstuje Havlův odkaz v USA. Cena je určená odvážným literátům, kteří trpí perzekucí kvůli svému přesvědčení. Předá ji britský historik a komentátor Timothy Garton Ash.

Nové jméno pro piazettu i nové pamětní mince

V závěru září schválili pražští radní pojmenování piazetty Národního divadla jako náměstí Václava Havla. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. „Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Havlův někdejší prezidentský kancléř, přítel a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg nicméně pokládá piazettu za nedostatečný prostor, který si označení náměstí nezaslouží.

V Praze zatím po Havlovi není pojmenovaná žádná ulice, jeho jméno nese pražské mezinárodní letiště v Ruzyni. Jinde v Česku se po něm jmenují kromě ulic školy, divadlo či park v Litoměřicích. Po Ferdinandu Vaňkovi, postavě z jeho hry Audience, byla pojmenována planetka. Rozšířilo se pojmenovávání laviček, Havlovo jméno jich ve světě i v Česku nesou téměř dvě desítky.

Česká mincovna vydává k nedožitým osmdesátinám bývalého prezidenta Václava Havla sadu pamětních medailí. Připravila 400 sad zlatých medailí (každá z nich bude stát 41 950 korun) a tisíc sad stříbrných medailí po 4 950 Kč. V každé sadě jsou tři medaile, které stylizují Havla do rolí dramatika, disidenta a prezidenta.

Sadu „havlovských“ medailí z roku 2012 pokládá mincovna za nejúspěšnější počin desetiletí, mince jsou vyprodány a jejich hodnota stoupla o 80 procent.

Pro zahraničí osobnost, Čechy ale Havel i rozděluje

Václav Havel se stal prezidentem v závěru prosince 1989, kdy jej zvolil tehdejší, ještě komunistický parlament. Z funkce odstoupil, když se federace rozpadala na dva samotné státy, pak byl ale v roce 1993 a 1998 ještě dvakrát zvolen prezidentem ČR.

Výročí v televizi a rozhlasu

Česká televize u příležitosti nedožitých osmdesátin Václava Havla uvedla 4. října televizní premiéru dokumentu Občan Havel přikuluje. ČT art má na den Havlových narozenin na programu jednoaktovou hru Audience, na kterou bude navazovat dokumentární pořad Dopisy Olze, rovněž na ČT art. ČT 2 odvysílá 5. října přímý přenos slavnostního koncertu České filharmonie z Rudolfina.

Dále ČT odvysílá rozhovor Václava Havla s Markem Ebenem z období, kdy Havel opustil prezidentský post, a diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera - Divadlo Havel 80. Hosty budou divadelní režiséři Vladimír Morávek a Břetislav Rychlík, kteří inscenovali Havlova dramata. Přehled pořadů k Havlovu výročí je na webových stránkách ČT.

Jako speciální projekt připravila ČT sérii projekcí snímku Poslední hurá, který v rámci cyklu České století mapuje události roku 1989.

Český rozhlas - Vltava poprvé přehraje nahrávku Havlovy hry Pokoušení, jak ji autor načetl na podzim 1985. Už v úterý 4. října odstartovala série pořadů, která na Vltavě Havla připomíná. Mimořádné pořady k Havlovu výročí budou pokračovat do konce týdne.

V zahraničí patří k nejznámějším Čechům, jeho tuzemský odkaz je ale složitější a první prezident čelil kritice zdaleka nejen od komunistů. Lidé mu vyčítali například velkou amnestii, kterou vyhlásil po nastoupení do úřadu.

Politici ražení Václava Klause jej pak kritizovali za koncept „nepolitické politiky“ a snahu dělat z Hradu mocenské centrum. Jiní lidé, například lidé z okruhu potomků odbojářského hrdiny Josefa Mašína staršího, mu kladli za vinu absenci vypořádání se s komunisty - v duchu Havlova hesla „nejsme jako oni“.

„On byl nadaný a velice talentovaný člověk, který ale neměl dělat politiku. Nikdy neměl přistoupit na prezidentství, když se z někoho začne dělat kult, tak ho to kazí. A to byl i jeho případ (...) Kompromisy, co udělal po hrůze bolševismu, vyjednání přechodu moci s Čalfou, tak to tedy prosím ne. Z toho jsem byla zděšená,“ vzpomínala v rozhovoru pro iDNES.cz Zdena Mašínová.

Rozporné reakce vyvolalo i to, když se pouhý rok po smrti své první manželky Olgy oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

Boj proti ODS a ČSSD

Má se za to, že ve světě autorita a četné zahraniční cesty Václava Havla napomohly začlenění ČR do kolektivu demokratických zemí, do NATO a EU. Opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu za mír, nikdy ji ale nezískal.

Havel oponoval novele volebního zákona z dílny ODS a ČSSD, která zvýhodňovala právě tyto v té době dominantní strany. Prezidentův impulz vedl Ústavní soud k zamítnutí plánované podoby novely, která podle kritiků měla Českou republiku v tichosti změnit v zemi s většinovým volebním systémem.

První polistopadový prezident odmítal jednat s politiky KSČM vyjma hromadných schůzek se zástupci parlamentu. Naopak intenzivně komunikoval se zástupci občanských iniciativ a prosazoval jejich zapojení do veřejného života. Jako prezident jmenoval čtyři premiéry a 70 ministrů, udělil 860 milostí, některé z nich byly kontroverzní. Vetoval 25 zákonů, uspěl v pěti případech.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Polská romantika na palubě letadla. Pilot požádal letušku o ruku

24. dubna 2024  18:17

O pořádnou dávku romantiky se postaral polský pilot, který požádal o ruku svou přítelkyni letušku...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...