Pražský městský soud pokračoval v projednávání údajné přípravy teroristického...

Pražský městský soud pokračoval v projednávání údajné přípravy teroristického útoku na vlak. Mezi obžalovanými jsou v případu levicových extremistů jsou Martin Ignačák, který byl donedávna ve vazbě, a Katarína Zezulová (3. října 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Mrtvá schránka“ a šifry. Policejní agenti popsali schůzky anarchistů

  • 18
Před trestním senátem Městského soudu v Praze v úterý vypovídal druhý z policejních agentů, kteří se v roce 2014 vydávali za anarchisty a sledovali činnost skupiny kolem obžalovaného Petra Sovy. Popsali, jak si je anarchisté prověřovali a co všechno plánovali. Obžalovaní obvinění z údajné přípravy teroristického útoku na vlak odmítají.

Z plánovaného útoku viní žalobce Vladimír Pazourek pětici lidí. Hlavními obžalovanými jsou Petr Sova a Martin Ignačák a dále tři mladé ženy - Radka Pavlovská, Katarína Zezulová a Alexandra Ščambová. Všichni vinu odmítají, Sova a jeho přítelkyně Pavlovská tvrdí, že od počátku měli podezření, že se mezi ně vmísili agenti, a proto před nimi neříkali nic, co by mysleli vážně.

Policejní agenti, kteří vystupovali pod jmény Petr a Robert, skupinu sledovali delší dobu. Petr uvedl, že v prostředí levicově smýšlejících lidí se pohybuje od roku 1997. Agenty se ale oba muži stali pro tuto akci až 1. listopadu 2014, kdy jim tuto funkci schválil Vrchní soud v Praze.

S obžalovanými se setkali poprvé na Sousedských slavnostech v Mostě v červnu roku 2014. Později je Sova pozval na schůzku a během následujících měsíců si pravděpodobně získali jeho důvěru. Schůzky probíhaly v bytě Radky Pavlovské, kterou anarchisté nazývali také „klubovna“.

Než obžalovaní začali agentům důvěřovat, nejprve si je prověřili. Podle agenta Roberta rozeslali jejich fotky dalším sympatizantům levicového hnutí, kteří postupně odpovídali, na jakých akcích se s nimi setkali. Tímto sítem oba agenti prošli. „Potom se testuje důvěra. Sdělí se určitá informace a sleduje se, jestli se vynesou. Dostáváte čím dál rizikovější informace,“ sdělil Robert.

Měli „mrtvou schránku“ a plánovali víc útoků, popsal agent

Oba agenti se zmínili také o tom, že skupina měla obavy z prozrazení, z bezpečnostních důvodů museli například účastníci schůzek odevzdat mobily při příchodu do bytu. Komunikaci po telefonu se snažili všichni vyhnout, když už potřebovali stanovit nějaký termín, neposílala se zpráva o skutečném čase, ale k informaci se musel například připočíst jeden den a odečíst tři hodiny. „To se ale měnilo,“ řekl agent Petr.

Ke komunikaci si členové skupiny také zřídili „mrtvou schránku“, tedy e-mail, ze kterého se však žádné zprávy neposílaly, ale určení lidé k němu měli přístupové heslo a vzkazy si psali do rozepsaných zpráv a ukládali je.

Agenti samozřejmě před anarchisty nevystupovali jako policisté, ale měli vymyšlenou určitou legendu. Petr například předstíral, že pracuje jako vychovatel. „Jste si jist, že jste působil jako autentický vychovatel?“ zeptala se ho obžalovaná Pavlovská u soudu. Sama totiž pracuje na podobné pozici a zaujalo ji, že Petr nezná jméno člověka, který byl jeho kolegou. Agenti ale u soudu tvrdili, že podle nich jejich legendy nikdo nezpochybnil.

Anarchisté podle svědectví agentů plánovali více násilných akcí, většina jich ale zůstala ve fázi návrhů. Byl to například útok na datový převaděč informací, který používá pošta, dále útoky na bankomaty na prvního máje a také zvažované poničení obchodních řetězců na Zličíně. Anarchisté údajně chtěli vypálit transformátor, aby o Vánocích vznikl výpadek proudu v obchodech.

Nejdále podle agenta Petra došla akce proti Amazonu, když anarchisté zaútočili na stavební techniku v komplexu, kde se stavěl sklad. „S kampaní proti Amazonu přišel Martin Ignačák,“ popsal agent Robert. Jeho kolega Ignačáka označil za člověka, který se uměl pro něco nadchnout, ale podléhal Sovově autoritě. Sovu prý lidé ze skupiny přezdívali „Starej“, pokládali ho za nejzkušenějšího.

Vážně jste to bral vážně? ptal se Sova agenta

„Pan Sova je aktivistou nějakých 30 let a nikdy podobný útok nevykonal. Proč by to měl udělat právě s vámi?“ zeptala se Pavlovská jednoho z agentů. Řekl jí, že od roku 2009 docházelo k vzedmutí povstaleckého anarchismu, děly se například útoky na policejní auta, a Sova mohl být touto situací inspirován.

Sova odmítá, že by plánoval útok, a tvrdí, že aktivita vycházela od agentů. „Naše kroky vedly k tomu, abychom zjistili, o co vám jde,“ řekl agentu Robertovi. Zeptal se ho také na to, zda má i zpětně dojem, že celá akce byla míněna vážně. „Ano, myslím, že byla myšlena zcela vážně,“ odpověděl mu agent.

Jednání bude pokračovat i v dalších dnech. Sovovi, Ignačákovi a Pavlovské hrozí v případě prokázání viny 20 let vězení, zbylé dvě ženy jsou obžalovány za skutky s nižší sazbou.

Pozor, ať se nepopálíte. Poslechněte si výpověď agenta u soudu a anarchisty:

3. října 2016


Nejlepší videa na Revue