Politici vynechali zásadní téma, zdůvodnili Greenpeace obsazení elektrárny

  • 77
Pondělním obsazení chladicí věže elektrárny Chvaletice chtějí členové organizace Greenpeace hlavně donutit místní politiky ještě před volbami mluvit o budoucnosti zařízení. Je to nejzásadnější environmentální téma a dosud se o něm v kampani nemluvilo, říká za Greenpeace Jan Rovenský.

Společnost Severní energetická letos zahájila modernizaci dvou bloků hnědouhelné elektrárny, aniž by po ní úřady požadovaly ekologický audit. Tím tak podle Rovenského firmě velmi jednoduše umožnily prodloužení chodu elektrárny až do roku 2030. Teď podle něj jde o to, aby podobným způsobem úřady mlčky nekývly i na modernizaci zbývajících dvou bloků.

„Chceme slyšet, jestli krajská samospráva bude bojovat za to, aby se ty dva další bloky zavřely, nebo se u nich prodloužila životnost do roku 2030,“ uvedl Rovenský.

Hejtman říká, že je to věc především státu.
Kraj je orgán samosprávy odpovědný za zdraví svých občanů, elektrárna Chvaletice má ze všech znečišťovatelů největší vliv, čekali bychom, že se hejtman jasně vyjádří k tomu, jestli elektrárna má prodlužovat životnost nebo ne.

Namítá, že nechce dostat úředníky do situace, kdy budou podjatí.
To by bylo v případě, že by jim nařizoval, jak mají rozhodovat. To po něm nikdo nechce. Pouze chceme, aby krajští politici řekli, co si o tom myslí a co by si přáli.

Aktivisté z Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice

Je taková akce vhodná před volbami?
Akci bychom pravděpodobně nedělali, kdyby se hejtman i kandidáti ostatních stran k tomuto problému jasně postavili a mluvili o tom v kampani. Jde o největší enviromentální téma nadcházejících voleb, ale oni ho prostě ostentativně přecházejí. Doufáme, že jim nyní nezbude nic jiného, než se k tomu nějak postavit.

Ale budete kritizováni za ničení soukromého majetku.
Nemám přesné informace o technickém provedení této akce. Rozhodně si nemyslím, že bychom elektrárnu poškozovali způsobem, který by ji jakkoliv ohrožoval. Jestli nahoře došlo k umístění kotevních bodů, tak v případě sto metrů vysoké věže je to podobné, jako byste si doma zatloukl skobičku. Připouštím, že zatloukat skobičky do cizí zdi není úplně zdvořilé, ale rozhodně to není věc, která by elektrárnu poškozovala způsobem, který by jakkoliv ovlivňoval její provoz nebo hodnotu.

Jste připraveni zaplatit škody?
Pokud budou Pavel Tykač a Jan Dienstl namítat, že jsme jejich miliardový majetek o něco umenšili, tak se s nimi rádi potkáme u soudu a pokud prohrajeme, tak rádi poneseme následky.

Jde o politiku, tvrdí firma Severní energetická

Obsazení chladící věže aktivisty Greenpeace má politické cíle, tvrdí mluvčí majitele elektrárny Severní energetická a.s. Gabriela Sáričková Benešová. „Tímto nesmyslným aktem se čeští členové hnutí Greenpeace snaží podpořit své kandidáty v krajských volbách na Pardubicku. Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit právě dokončovaná oprava chvaletické elektrárny,“ uvedla. Upozornila, že protestní akce proti modernizaci elektrárny v centru Pardubic se nesetkala u občanů Pardubic s žádným ohlasem. Obyvatelé kraje podle ní vnímají jako skutečný ekologický problém například chybějící dálnici D 35, která není dokončena ani po 30 letech právě kvůli ekologickým organizacím. „A co je neméně důležité, touto nerozvážnou šarádou ohrožují mladí aktivisté svoji bezpečnost i bezpečnost našich zaměstnanců a poškozují soukromý majetek,“ doplňuje Benešová. Investice do ekologizace dvou bloků elektrárny bude stát tři miliard korun.