Natálka popálená žháři poprvé na veřejnosti. Nemáme se dobře, říká matka

Před sedmi lety Natálii Kudrikové sežehly tvář i část těla plameny po rasistickém žhářském útoku ve Vítkově na Opavsku. Nyní už je z ní devítiletá školačka, jizvy na těle i na duši však zůstaly.

O víkendu v Ostravě s rodiči a sestrami vůbec poprvé vystoupila před větším množstvím cizích lidí. Pořadatelé soutěže Miss Gypsy totiž věnovali slavnostní večer právě dívce, která si vinou těžkých popálenin už mnoho vytrpěla.

Na novinářské otázky Natálka neodpovídá a choulí se k mamince. Jen na otázku, na co se z miss těší, tiše řekne: „Na Slepčíka,“ zmíní mladého zpěváka.

„Nedivte se, cizích lidí i dětí se bojí, protože už jí v minulosti několikrát ublížili,“ vysvětluje dívčina matka Anna Siváková.

Hned však upozorňuje, že spolužáci z vítkovské základní školy mají holčičku rádi. „Natálce dokonce dávají přednost a chrání ji,“ popisuje Siváková, která dceru do školy nejen vodí, ale také s ní zůstává ve vyučování.

Při otázce, jak se nyní rodině žije, však zvážní. „Moc dobře ne. Chybějí nám peníze a malou čeká další operace.“

Z devíti milionů zhruba pět tisíc

Umělá kůže totiž s Natálkou neroste, po určité době je proto zapotřebí další zákrok. Už jich byly desítky.

Žhářský útok ve Vítkově

V noci z 18. na 19. dubna 2009 přijela čtveřice mladíků k domu ve Vítkově, kde žila romská rodina. Tři hodili do oken zápalné lahve, čtvrtý čekal v autě.
Několik lidí bylo popáleno, jen díky lékařům byla zachráněna dvouletá Natálka s popáleninami na osmdesáti procentech těla. Viníci dostali za pokus vraždy s rasovým podtextem mimořádné tresty.

Siváková také říká, že čtveřice útočníků, která za vhození zápalných lahví do domku na okraji Vítkova dostala tresty od 20 do 22 let, zaplatila z vyměřeného devítimilionového odškodnění zatím jen zlomek. „Celkem to je asi pět tisíc korun. Pracují jen dva a platí měsíčně stokoruny,“ postěžovala si.

Z přehlídky dostala Natálka dvacet tisíc, kolo, mobilní telefon a další dárky. „Cítili jsme, že se na hrozný čin začíná zapomínat,“ vysvětlil prezident soutěže a předseda Unie Olašských Romů Josef Stojka.