Odhlasováno má i premiér Viktor Orbán (2. října 2016)

Odhlasováno má i premiér Viktor Orbán (2. října 2016) | foto: AP

Maďaři se v referendu vyslovili proti kvótám, dorazilo jich však málo

  • 883
Maďarští voliči v nedělním referendu odmítli kvóty na rozdělování migrantů, kvůli malé volební účasti však referendum není platné. Zástupci vlády i opozice prohlásili výsledek za své vítězství. Premiér Viktor Orbán chce bez ohledu na účast provést legislativní kroky, naznačil i možné změny v ústavě.

Celkem 98,2 procenta maďarských voličů, kteří odevzdali hlas v dnešním referendu, odmítlo kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Vyplývá to ze sečtení 94,8 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na internetové stránky volební komise.

Maďarská volební komise zároveň oficiálně označila referendum o kvótách na přerozdělování migrantů za neplatné, neboť volební účast nedosáhla potřebných padesáti procent.

I přes nízkou volební účast označil místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz Gergely Gulyás referendum za „jasné vítězství“. Jeho strana bude prý respektovat vůli lidu. Jak poslanec uvedl, podle zákona náleží konečné rozhodování parlamentu, ale „politicky je to vůle voličů, která bude následována“.

Nebýt Maďarska, Evropa by byla mrtvá, kritizoval Evropskou komisi Orbán

Vítězství ale oznámil i předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády. Orbán podle něj s referendem zariskoval, utrpěl ale obrovskou porážku. „Vyhráli jsme,“ oznámil Gyurcsány na shromáždění své strany.

Již podle průzkumů před hlasováním se očekávalo, že drtivá většina Maďarů kvóty odmítne, což premiéra doma posílí a povzbudí ho v hádkách s Bruselem. Čísla o účasti během dne ale již naznačovaly, že bude předseda vlády nejspíš zklamán, uvedla agentura Reuters.

Vláda si byla hrozby nízké účasti vědoma a do kampaně před hlasováním proto investovala v přepočtu 1,1 miliardy korun. „Myslím, že jestliže bude účast okolo čtyřiceti procent, bude to pro Viktora Orbána a jeho vládu fiasko,“ uvedl před skončením hlasování maďarský analytik Attila Juhász. Ten odhadoval volební účast mezi 44 a 46 procenty.

Bez ohledu na účast přijdou legislativní změny

Maďaři v referendu odpovídali na jedinou otázku: „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“ Už samotná formulace otázky napovídá, jaké stanovisko má k problematice vláda.

Sám Orbán, který hlasoval v Budapešti, novinářům řekl, že by příští týden - vyzbrojen vyzněním referenda - chtěl jet do Bruselu a začít jednat. „S pomocí výsledku referenda - pokud to bude náležitý výsledek - zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít,“ řekl.

Orbán ještě v sobotu vyzýval Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“ uvedl v příspěvku v deníku Magyar Idök.

Maďarský premiér označil výsledek referenda za výjimečný. Parlament by měl podle něj přijmout dodatek k ústavě, který by na vůli voličů reagoval, a to bez ohledu na neplatnost hlasování. „Platné referendum by bylo lepší, než neplatné, ale každopádně budou důsledky v legislativě, protože jsme slíbili předat parlamentu výlučné právo rozhodovat, s kým si Maďaři přejí žít,“ řekl. Orbán před referendem prohlásil, že by odstoupil, pokud by v referendu vyhrálo „ano“ pro unijní kvóty.

Prověrka podpory Orbána

Hlasování má kromě verdiktu nad uprchlickou krizí ještě druhou stránku. Referendum je v podstatě prověrkou skutečné míry podpory premiérova kabinetu a jeho politiky u maďarské veřejnosti. Vládní koalice vedená Orbánovou stranou Fidesz při loňských doplňovacích volbách přišla v parlamentu o dvoutřetinovou většinu, kterou měla od roku 2010, kdy se dostala k moci. Po dalších volbách v roce 2018 by Orbán tuto převahu chtěl mít v zákonodárném sboru zpět.

Postavme v Libyi gigantický tábor pro zadržené uprchlíky, nabádá Orbán EU

Premiér proto učinil z referenda otázku zachování svrchovanosti a kultury národa a země i ochrany před šířením terorismu islámských extremistů do Evropy. Část EU ho kritizuje, Orbán však nesouhlasné hlasy rázně odmítá. Tvrdí, že nebýt Maďarska, Evropa, jak ji známe, by už neexistovala. Evropské komisi vyčítá neschopnost přijít s účinným řešením migrační krize, které by Unii sjednocovalo, a nerozdělovalo, jak je tomu v případě kvót.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v neděli obvinil maďarského premiéra, že hraje „nebezpečnou hru“ se zpochybňováním unijních pravidel, a naznačil, že země, která nechce být solidární s ostatními v migrační krizi, by mohla přijít o část unijní finanční podpory. „Solidarita není jednosměrka,“ řekl, avšak odmítl výzvy k vyloučení Maďarska z Unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video