Naganský expres budou nadšenci na Slovácku dva roky skládat zpět

  • 5
Pracovníci Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku už začali dávat dohromady Naganský expres. Letadlo, které má za sebou unikátní přesun z Prahy, chtějí složit zhruba za dva roky. Pak bude součástí muzea.

Když před týdnem přijížděl obrovský náklad do Kunovic, vítaly ho stovky lidí. Více než padesátimetrový kolos s trupem letadla TU 154M teď stojí na betonové ploše Slováckého aeroklubu a postupně se znovu začne proměňovat v kompletní Naganský expres.

OBRAZEM: Jak se stěhuje letadlo po zemi

Vytlačování na "vzlet" povoleno a zahájeno. Během úvodního manévru - couvání...
Celý pátek a sobotu cestoval trup letadla Tu-154 z Prahy do kunovického muzea....
Brandýs nad Labem. Konvoj projíždí náměstím. Na průjezd neobvyklého nákladu...
Dalšími obtížnými místy jsou stavby na silnici. Pracovníci zúčastněných firem...

„Nemáme na co čekat, protože chceme dát letadlo znovu dohromady co nejdříve,“ zdůraznil vedoucí muzea Martin Hrabec.

Oddělování jednotlivých součástí stroje trvalo na pražském vojenském letišti ve Kbelích zhruba dva roky. Kvůli převozu po silnici bylo potřeba vyprázdnit palivové nádrže, odpojit křídla i s jejich vnitřní částí a demontovat bezpočet krytů, šroubů, nýtů a různých dílů.

Šestice leteckých mechaniků, konstruktérů, techniků a dalších odborníků na přípravě strávila tisíce hodin.

Podobný čas budou muset dobrovolníci věnovat letadlu i teď.

„Musíme všechno projít, roztřídit, některé věci nahradit. Jsme sice připravení, ale bude to časově hodně náročné. Na druhou stranu nebudeme trávit tolik hodin na cestách do Prahy a zpět,“ upozornil Hrabec.

Do práce by se mělo zapojit i více nadšenců. Hlavně těch, kteří nemohli kvůli rodinám nebo pracovním povinnostem trávit každý víkend v Praze.

Komu připraví druhý stroj?

Cesty do hlavního města ale ani tak nekončí. Je potřeba do Kunovic ještě dopravit křídla, která nebylo možné převézt současně s trupem, protože jde také o nadměrný náklad a kolona by byla příliš velká. To chtějí muzejníci stihnout do měsíce.

Zároveň ale musejí rozmontovávat druhé letadlo, jež pořídili současně s naganským speciálem a který také používala česká vláda.

I to bude nutné přesunout po silnici k novému majiteli. Kdo to bude, zatím není jisté, ale zájem projevilo například muzeum z Polska.

Pracovníci muzea současně chtějí s kunovickou radnicí domluvit dlouhodobější pronájem pozemku pod současným muzeem, na němž stojí přes 20 letadel. Zastupitelé ale už dvakrát odhlasovali jen roční pronájem.

„My potřebujeme větší garance, obzvlášť teď, když už tady máme Naganský expres,“ poukázal Hrabec.

Rekordní návštěvnost

O prodloužení nájmu by zastupitelé měli jednat během října.

Letecké muzeum převzali členové Slováckého aeroklubu od Slováckého muzea před dvěma lety. Už loni se jim podařilo zvýšit tržby na téměř milion korun a návštěvnost dosáhla rekordních 22 tisíc lidí.

Zájemci z celé republiky tady mohou obdivovat legendární žlutý letoun Čmelák, akrobatický speciál L-29 Delfín, největší letadlo vyrobené v Československu – L-610, stíhačku MIG-21 nebo transportní Iljušin.

Ruský dopravní letoun Tu 154M bude dalším lákadlem. Létá od počátku 70. let a ruský výrobce už jich prodal více než tisíc kusů. V Česku ho používaly mimo jiné Československé státní aerolinie, letecká služba federálního ministerstva vnitra a naposledy i Armáda ČR.

Stroj patří s rychlostí přes 900 kilometrů za hodinu k nejrychlejším ve své kategorii. Letadlo, které přepraví více než 100 cestujících, má za sebou kolem 60 dopravních nehod. Tou nejznámější je tragická havárie v ruském Smolensku, při níž zemřelo 96 lidí včetně polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.