Bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva (14.9.2015). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Nového ředitele přede mnou varovali, říká Oliva z Ústavu pro jazyk český

  • 439
Jazykovědec Karel Oliva v rozhovoru pro sobotní MF DNES vysvětluje okolnosti svého odchodu po 13 letech působení v čele Ústavu pro jazyk český. Nový ředitel této instituce Martin Prošek mu údajně ani nenabídl pracovní smlouvu, jen dohodu jako pro brigádníka. „Zatím jsme o tom oficiálně nejednali,“ popřel to Prošek.

Karel Oliva se v rozhovoru pro MF DNES poprvé obšírněji vyjadřuje ke spekulacím, které se kolem jeho odchodu vyrojily. „Nestalo se nic nelegálního, přesto mě pár věcí šokovalo,“ uvedl sedmapadesátiletý muž, který se zabývá matematickou lingvistikou a vládne řadou světových jazyků.

V čele instituce, která rozhoduje, co je v češtině správně a co proti jejím pravidlům, stál Oliva více než 13 let. K 30. září letošního roku mu skončilo funkční období, byl vypsán konkurz a Olivovým nástupcem se stal Martin Prošek. Oliva předpokládal, že v ústavu zůstane, byť již ne na vedoucí pozici.

„Vůbec mě nenapadla jiná alternativa, protože vedu v ústavu výzkumný projekt Lindat, který je součástí mezinárodního projektu Clarin,“ vysvětlil Oliva. Projekt, ve kterém se mimo jiné do internetové jazykové příručky přidávají nová slova či vysvětlení jazykových jevů a digitalizují se staré slovníky, je plánovaný až do roku 2022. Jazykovědec proto předpokládal, že minimálně do té doby v ústavu zůstane a projekt dále povede.

Jenže Prošek mu pracovní smlouvu nenabídl. „On mi nabídl dohodu o pracovní činnosti. Řekl, že na pracovní poměr to není. Rozumíte? To byl šok. Dohoda je přece něco, co dáváme studentům, důchodcům, obecně brigádníkům na příležitostné a spíše neodborné práce. Ne někomu, kdo vede projekt, organizuje a rozděluje práci dalším lidem,“ uvedl Oliva.

Ještě větší rozčarování mu ale přineslo vysvětlení, které mu nový ředitel a bývalý kolega z projektu Lindat poskytl. „Řekl mi, že kvůli mým nevalným morálním kvalitám ho lidé přede mnou varovali,“ sdělil bývalý ředitel instituce. V rozhovoru pro MF DNES i naznačuje, odkud může ono varování pocházet.

Karel Oliva končí v Ústavu pro jazyk český. Už mě nepotřebují, říká

Přesto prý z ústavu neodchází s pocitem křivdy. „Jsem přesvědčen, že vše šlo zařídit kulturněji. Jenže každý prostě jedná tak, jak má nastavené etické standardy,“ řekl.

Nový ředitel ústavu Prošek se k informaci o Olivově konci na pozici zaměstnance blíže vyjádřit nechtěl. „Zatím jsme nejednali nijak oficiálně, pouze jsme se o tom jenom nezávazně bavili, takže nevidím důvod, proč bych to měl prezentovat jako definitivní věc. Je to pouze interní záležitost, která proběhla mezi námi,“ reagoval na dotaz MF DNES.

Své vyhýbavé odpovědi v pátek zdůvodňoval tím, že ve funkci bude oficiálně až od 1. října, tedy od soboty. „Čistě oficiálně to můžu řešit až příští týden, ne teď. Řešit to budu také v návaznosti, až uvidím, jak je na tom ústav třeba finančně, jaké jsou možnosti, kolik máme úvazků k dispozici a tak podobně,“ dodal.

Karel Oliva v redakci iDNES.cz:

14. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue