Unikátní šance. Navštivte zdarma nepřístupné architektonické skvosty

  • 0
Milovníci architektury mohou první říjnový víkend navštívit výjimečné architektonické stavby, areály, čtvrti či mimořádné interiéry. Letošní ročník festivalu Den architektury zamíří do českých a slovenských měst již pošesté.

Program, který každoročně naláká tisíce lidí, je letos zaměřen na centra měst. „Šestý ročník festivalu upozorňuje na architektonické skvosty, stavby honosné i prosté, obdivované i zatracované, ohrožené i zářící novotou, opuštěné i probouzející se k životu či celé unikátní čtvrti a komplexy budov,“ uvádí organizátoři festivalu z občanského sdružení Kruh.

Lidem se o festivalovém víkendu otevřou jindy nepřístupné objekty. V Praze může být zážitkem návštěva bývalé továrny Pragovka v Kolbenově ulici v Praze, která byla i lákadlem loňského festivalu. Někdejší ústřední skladiště ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu pragovek ukrývá dnes 30 ateliérů, které slouží malířům či sochařům.

V hlavním městě se ale letos mohou lidé vydat i po stopách architekta Karla Pragera a prohlédnout jeho neznámou technickou stavbu - kotelnu ve Všeobecné fakultní nemocnici. Lákadlem budou i výhledy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Troji. První z opravených objektů otevře také bývalá dělnická osada Buďánka na Smíchově, plánované jsou i procházky mezi vilami pražských umělců na Ořechovce.

V mimopražském programu festival nabízí poslední možnost zažít v původní podobě areál Obzor na sídlišti v Brně Lesné, které je odrazem socialistické architektury. Průmyslovému dědictví se budou věnovat vycházky po sklárnách v Josefově Dole, bývalé textilce v Trutnově či po opuštěné továrně na výrobu papíru ve Vraném nad Vltavou.

Účastníci si mohou připomenout také zaniklou výrobu potiskovaných látek v podještědském Českém Dubu. O možnostech formování historických měst současnou architekturou budou hovořit průvodci po Slavonicích či Černošicích.

Běžně nedostupné prostory otevřou také v Brně, a to v Besedním domě a v podzemí Místodržitelského paláce. V Prachaticích bude možné obdivovat modernistickou vilu Johanna Nepomuka Krale od vídeňského architekta Fritze Reichla, jejíž plánovaná demolice byla nedávno odvrácena. Kromě 63 českých měst festival zavítá i na Slovensko, a to do Bratislavy a Piešťan.

Lákadlem budou i výhledy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Troji.

Stěžejní program festivalu připadá tradičně na první říjnový víkend, některé přednášky jsou ale plánované už na čtvrtek. V Šumperku například bude přednášet hrající architekt David Vávra o důležitosti zájmu o prostředí kolem sebe. Nedělního zakončení se ujme rapper Vladimír 518 s laserovou show o Pragerovi v budově bývalého Federálního shromáždění.

Součástí oslav je už tradiční filmová přehlídka Film a Architektura, která od soboty 1. října do čtvrtka 6. října navštíví pražská kina Světozor, Kino 35 a Prague Gallery. Dvě série večerů uvede propagátor architektury Adam Gebrian. Oslavy vyvrcholí ve čtvrtek přednáškou architektky Liesbeth van der Polové, která působila jako nizozemská královská architektka.

29. září 2012

,