Odrůda Venezuelan Tiger

Odrůda Venezuelan Tiger | foto: Peter Gajdoštin

Sklizeň pálivých papriček je tu. Rady, jak si je co nejlíp užít

  • 12
Kdo jednou propadne pěstování chilli, tomu ze zahrady či okenních parapetů rostlinky papriček jen tak nezmizí. Peter Gajdoštin jim letos propůjčil nejen velký fóliovník, kde jich má na sklizeň semínek kolem padesáti druhů.

Pěstuje je i v mobilních samozavlažovacích truhlících, které lze vzít s sebou na zahrádkářské výstavy. A letos se jeho pálivým papričkám opravdu dařilo. Za poslední roky totiž našel ideální způsob jejich pěstování a přesně ví, co potřebují. Příští jaro se s našimi čtenáři o svoje praktické poznatky podělí.

Teď si užívá výsledků celosezónní péče, která se nedá ošidit, ať jde o zalévání, nebo neustálé sledování, zda se na rostlinách neobjevuje nějaký škůdce. Ten by totiž mohl mít za následek malou a nepříliš vábnou úrodu. Zajímavé je, že i když jsou pro člověka chilli papričky velice ostré, přesto jsou plísně schopny je napadnout a zdecimovat. Proto potřebují důslednou péči.

Fotogalerie chilli papriček

Na Peterově úrodě je vidět, že přes léto opravdu nezahálel. A co s ní teď podnikne? „Sušit se chilli papričky samozřejmě dají, ale není to ono. I když pokrájené nasušené chilli papričky nebo prášek z nich v kuchyni samozřejmě využijete. Kdo si ale chce užít opravdu plnou chuť jednotlivých druhů, jsou lepší způsoby, jak si chilli užít. Nakládání do oleje, různé pasty a podobně,“ konstatuje zkušený zahradník a semenář.

Ideálním způsobem, jak zpracovat vypěstované chilli papričky na zimu, je podle zkušeností Petera Gajdoština naložení do kvalitního oleje. Ať už naložíte celé plody, pokrájené, nebo namleté. Z těch tak připravíte široce využitelnou chilli pastu.

„Capsaicin, pálivá složka chilli, je rozpustný v tucích. Proto povařením nakrájených plodů chilli v olivovém oleji získáte „chilli olej“ s vylouhovaným capsaicinem. Podle poměru oleje a chilli plodů může být mírně pálivý i hodně ostrý. Povaření plodů po dobu cca 20 minut je nezbytné,“ radí Gajdoštin.

Capsaicinový olej má podle něj velkou výhodu při vaření: „Rychle se rozpouští v jídle a guláš jim dochucený tak můžete rychleji naladit na pálivost pro vás optimální. Využijete ovšem nejen olej, ale i v něm rozvařené plody, protože po jejich rozmixování vznikne pasta, která má specifickou chuť.

Na zpracovávání chilli si ovšem raději vezměte chirurgické rukavice, i na kůži může způsobit nepříjemné popálení. Na to obvykle pomůže omytí olejem, nebo vodou s mýdlem či saponátem, čistá voda je pro chilli příliš slabý soupeř.

A pokud byste to přehnali s konzumací chilli, nebo sáhli po papričce pálivé nad vaše možnosti, můžete zkusit pálení neutralizovat mlékem nebo mléčnými výrobky, například zajíst jogurtem.

Podívejte se, jak to vypadá na soutěži jedlíků chilli papriček:

4. září 2016