V Olympijském parku Rio-Lipno si můžete vyzkoušet mnoho tradičních i méně obvyklých sportů a užít si brazilskou atmosféru. Park je otevřený každý den až do 21. srpna. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Olympijský park na Lipně uspěl, na Šumavu se vrátí za dva roky v zimě

  • 9
O desítky milionů korun více než v předchozích letech utratili turisté na Lipensku v době srpnového parku Rio-Lipno, tvrdí čerstvá analýza. Český olympijský výbor se chce na Šumavu vrátit při zimních hrách.

Jako úspěšný zhodnotili zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) Olympijský park Rio-Lipno, který v srpnu na necelé tři týdny oživil osm obcí Lipenska.

Ale návštěvníků bylo v oblíbeném regionu stejně jako o rok dříve. Rozdíl byl především v utrácení a také obří pozornosti médií. Obojí má pomoci k dalšímu rozvoji oblasti kolem vodní nádrže.

Takové jsou výstupy analýzy společnosti KPMG. „V době konání olympijského parku jsme zaznamenali 420 tisíc návštěv. Celkové přínosy jsme vypočítali na 322 milionů korun,“ upozornil Ondřej Špaček ze společnosti KPMG. Pokud by park nefungoval, získaly by obce a místní podnikatelé podle analýzy o 75 milionů korun méně.

Takto velká medializace by stála 80 až 200 milionů

„Zásadní byla také pozornost médií. Medializace v takovém rozsahu by stála v rozmezí od 80 do 200 milionů korun. Vím, že Jihočeský kraj do reklamy investoval, ale z tohoto pohledu se to mnohonásobně vyplatilo a region z toho bude do budoucna těžit,“ řekl dále Špaček.

On sám přiznal, že v meziročním srovnání návštěvnost výrazně nevzrostla, čímž se nesplnila původní očekávání. Na druhou stranu léto roku 2015 bylo oproti letošnímu mnohem vydařenější. Letos nebyla taková horka a více pršelo. Při srovnání s dalšími roky tak výrazně narostla například obsazenost ubytovacích zařízení.

„Dopadlo to dobře. Park byl obrovským impulsem pro celý region, který se bude teprve zhodnocovat. Vždyť jen média zmínila Lipno za 17 dní tolikrát, jako předtím za celé roky. A například už teď se hlásí zájemci, kteří by chtěli nová sportoviště využívat,“ reagoval starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek.

Vybavení v hodnotě 10 milionů zůstává

Podle něj projekt ukázal, že může na takové akci spolupracovat osm obcí najednou. Kromě Lipna to byl Frymburk či Černá v Pošumaví. V těchto a ostatních místech zůstala hřiště a vybavení v hodnotě 10 milionů korun - třeba beach aréna nebo tisíc volejbalových míčů.

ČOV oznámil, že největší zájem byl o atletiku, plážový volejbal, stolní tenis a jachting. Třeba orientační běh si na Lipně za 10 dnů vyzkoušelo 7 250 lidí.

„Bylo pěkné vidět u atletické dráhy frontu dětí čekajících na sprinty. Lidé chtějí sportovat a my s tím musíme něco dělat,“ zmínil Jiří Kejval, předseda ČOV.

Kromě ekonomické stránky by tak park mohl mít pozitivní dopad i na zájem o sport.

„Na naše otevřené tréninky chodily v drtivé většině děti. Zhruba čtyřicet procent rodičů se ptalo na konkrétní kluby v Česku,“ upozornil Petr Smolík, místopředseda Českého svazu juda. Právě judista Lukáš Krpálek vybojoval v Riu jediné české zlato.

Kejval se tak netají tím, že hodlá olympijské parky dál propagovat a ještě rozšířit jejich počet už pro nadcházející zimní olympiádu v roce 2018. Opírá se o průzkum, kdy si opakování akce přálo 94 procent dotázaných.

„Už by to nebylo hlavní velké centrum na Lipně jako letos, ale v konkrétním místě bychom se vždy specializovali na určitý sport a jeho propagaci,“ nastínil mluvčí ČOV Marek Brodský.

Park Rio-Lipno a krajský projekt Jižní Čechy olympijské se dočkal i kritiky. Někteří krajští zastupitelé upozorňovali, že z rozpočtu šlo mnoho milionů na propagaci, přičemž je bylo možné využít přímo na podporu mládežnického sportu. Některým také vadilo, že se hlavní pozornost dostala Lipnu nad Vltavou, které o turisty nemá nouzi, na úkor méně objevených oblastí.

5. srpna 2016