VIDEO: Herkules se vaří v obřích kotlích. Na trhu byly už i čínské padělky

  • 30
Ročně se ho vyrobí stovky tisíc tun. Řeč je o lepidle Herkules, které se už desítky let vyrábí v Praze. Na trhu se dokonce před časem objevily čínské padělky.

Herkules - tradiční značka z dob komunismu, kterou všichni znají. Od roku 1951 ho v Praze vyrábí družstvo pro chemickou výrobu a služby Druchema.

„Lepidlo Herkules se vždy vyrábělo v Praze, ačkoli řada dalších výrobků naší firmy byla vyráběna v jiných odštěpných závodech,“ říká obchodní a marketingová ředitelka Míla Valdová.

A jak výroba probíhá? V horním patře pětipatrové budovy mají na starost správné složení lepidla „vařiči“.

„Od nich se očekává určitý díl samostatnosti a zodpovědnosti. Obsluhují výrobní zařízení a kontrolují, že vstupní suroviny jsou v odpovídající kvalitě a odpovídajícím množství,“ vysvětluje vedoucí provozu Pavel Průcha.

Změkčovadlo, rozpouštědlo, voda, polymer a konzervant se zahřívají celých šest hodin ve velkém kotli. Hotový produkt známe především v malém balení, takže z horního patra putuje hotová směs trubkami až dolů k lince. Během hodiny tam zaměstnanci stihnou uzavřít až tisíc krabiček s lepidlem. Přitom na lince pracují pouze tři lidé.

Plagiátory odradil složitější obal

Součástí firmy je i laboratoř. Tam testují nejen vstupní suroviny pro Herkules, ale také finální výrobky.

„Lepidlem natřeme na ploše o velikosti jeden krát dva centimetry buková dřívka, ta spojíme a zatížíme na dvacet čtyři hodin. Po zaschnutí a vytvrdnutí lepidla provádíme trh,“ vysvětluje Jana Bištiaková, manažerka vývoje a kvality. „Trhá“ přístroj s příznačným názvem trhačka. Má toho už dost za sebou, funkčnost lepidla testuje už šedesát let.

O tom, jak je lepidlo stále populární, svědčí i fakt, že se před časem objevily dokonce padělky z Číny. Firma i kvůli tomu změnila tradiční obal. „Nyní máme vlastní formy na obaly lepidel, které jsou finančně náročné, a plagiátorství je výrazně ztíženo,“ dodává.

,