Volant vlevo, fotky blízkých. Jaké nepřesnosti se najdou v Anthropoidu

  • 215
Koprodukční Anthropoid začal svou pouť v amerických kinech, následovala Velká Británie, kde k němu byli kritici vlídnější. V případě tuzemského startu, který je načasován na Den české státnosti 28. září, se čekaly polemiky ohledně možného zkreslení našich dějin. Ale publicisté MF DNES zaměření na historická témata tvrdí, že ve filmu našli jen drobné prohřešky.

„Ponechme stranou nepřesnosti už v úvodních titulcích: v mnichovské dohodě nešlo bezprostředně o likvidaci Československa. Atentát na Heydricha byl nejúspěšnějším nejen českým odbojovým činem a je sporné, zda bylo nutné opentlit ho romantizujícími prvky a občas shodit fádními dialogy - kolik máme takových hrdinů?“ shrnula své výhrady Alena Slezáková.

Průměrný Anthropoid až nakonec

Přečtěte si recenzi Mirky Spáčilové

Z filmu Anthropoid

„Určitým zkreslením bylo víceméně trvalé ubytování u Moravců, parašutisté žili v různých rodinách. Také se při atentátu tolik nestřílelo jako ve filmu. Nejvíce autorům vyčítám, že nechali jednoho parašutistu, aby si schoval fotku své milé do náprsní kapsy. To je hrubé provinění za pobytu na nepřátelském území, což jim museli při výcviku v Británii vtloukat do hlavy,“ líčí Karel Pacner, podle něhož by výsadkář neriskoval, že gestapo půjde po jeho blízkých z fotek.

Za malý prohřešek pokládá auto s levostranným řízením. „Do března 1939 se u nás jezdilo vlevo, až Němci zavedli jízdu vpravo. Do té doby byly všechny volanty napravo. Stařičká dodávka, kterou parašutisté přijeli ve filmu do Prahy, měla řízení nalevo – to se nedalo za pár let okupace změnit,“ míní Pacner.

„Za hlavní otazník považuji, proč autoři přidělili roli hlavního odpůrce atentátu sokolskému funkcionáři Ladislavu Vaňkovi. Myslel jsem, že si tím nahrávají na finále, kdy ho chtějí odhalit jako jediného účastníka spiknutí, jehož Němci nepopravili, protože jim nabídl své služby, a po roce 1945 ho převzala jako agenta StB. Ve skutečnosti se ke konci už neobjeví,“ líčí Pacner. Podle něj byl významnějším odpůrcem jeden z vůdců domácího odboje Vladimír Krajina.

Nicméně Pacner oceňuje, že film objevil hrdinství Čechoslováků za druhé světové války. „Máme víc látek, které by se daly použít. Útěk z Osvětimi se svědectvím pro politiky, kteří nechtěli krutostem věřit, Pražské povstání, vlasovci a Američané, kontroverzní agent A-54 Paul Thümmel,“ navrhuje.

Slezáková ještě ocenila, že Anthropoid ukazuje krásy Prahy: „Což myslím bez ironie. Doufám, že si diváci film najdou, už pro závěrečnou bitvu v kostele, kde sedm mužů šest hodin vzdorovalo obrovské přesile. A pro inspiraci větou tváří v tvář smrti: Jsme Češi, nikdy se nevzdáme. Kéž by to byla vždycky pravda.“

Na večerní pražskou premiéru Anthropoidu přiletí představitel Jozefa Gabčíka, irský herec Cillian Murphy. Příběh o atentátu na Heydricha doprovodí také režisér Sean Ellis, herečky Aňa Geislerová a Alena Mihulová i členové štábu, pozvání dostali rovněž potomci hrdinů odboje a zástupci státu.