Červené trenky, které v září 2015 vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven na...

Červené trenky, které v září 2015 vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven na střechu Pražského hradu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kauza trenýrek nad Hradem pokračuje, žalobkyně uspěla se stížností

  • 261
Kauza rudých trenýrek nad Pražským hradem se vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Podle zjištění České televize vyhověl pražský městský soud stížnosti státní zástupkyně proti rozhodnutí, že vyvěšení trenýrek nebylo trestným činem. Podle skupiny Ztohoven je to nezodpovědné vůči daňovým poplatníkům. Hrad rozhodnutí uvítal.

„Při neveřejném zasedání, kde nebyli ani účastníci řízení a byl přítomen pouze trestní senát, bylo rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a vráceno k novému projednání,“ potvrdila informaci pro iDNES.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci s tím, že podrobnosti nelze zveřejnit před sdělením usnesení účastníkům řízení. Informaci přinesla Česká televize.

Podle umělců ze skupiny Zhotoven je to nehospodárné protahování soudního řízení, které daňové poplatníky stojí obrovské množství peněz. „Pokračování řízení je primárně nezodpovědné vůči daňovým poplatníkům. Celé to přestává dávat smysl, když si spočteme náklady, které daňoví poplatníci museli na toto řízení vynaložit. Už mnohonásobně překračují domnělou způsobenou škodu,“ řekl mluvčí skupiny Zhotoven říkající si Petr Žílka poté, co se seznámil s argumentací soudu.

Červené trenýrky se objevily na stožáru na střeše Pražského hradu loni v září. Vyvěsili je tam tři členové umělecké skupiny Ztohoven, kteří se na střechu dostali v převlečení za kominíky a stavebního manažera. Ze stožáru nejprve odstranili prezidentskou standartu a poté na něj vyvěsili trenýrky.

Akci doprovodili textem na svém webu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil čin za fašizaci pražské kavárny (více o rudých trenkách nad Hradem zde). K vrácení případu k novému projednání prohlásil, že to lze jen uvítat.

Státní zástupce za čin obžaloval Davida Honse, Filipa Crháka a Matěje Hájka z výtržnictví, poškození cizí věci a krádeže. Podle obžaloby způsobili škodu téměř 90 tisíc korun. Obvodní soud pro Prahu 1 je ale nepotrestal, věc vyhodnotil jako přestupek (více o rozhodnutí soudu čtěte zde).

Soudkyně Šárka Šantorová dospěla k závěru, že potrestat umělce za vyjádření názoru by v tomto případě znamenalo nebezpečný precedens, kterým by se Česko přiblížilo praxi totalitních států (o rozhodnutí zde).

Za údajné pochybení ochranky prezidenta musel ze svého postu odejít ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres (čtěte zde).

Prozkoumali jsme trenky, které vlály nad Hradem:

10. září 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue