Jedno z největších vítězství kariéry, řekl slávista Zmrhal po derby

• 24
Před rokem v Edenu jediným gólem rozhodl slavné derby proti Spartě. Teď byla euforie po brance Jaromíra Zmrhala ještě znásobená: na Letné zvyšoval záložník Slavie na 2:0 a stvrdil tak výhru svého týmu. „Že by se ze mě stával specialista na Spartu? No, to nevím,“ usmíval se 23letý Zmrhal.

Slavia vyhrála na Letné poprvé od roku 2008. Jak jste si to užil?
Na Spartě jsme nevyhráli dlouho, to je fakt, o to víc nás to těší. A taky to, že jsme nedostali gól. Máme velkou radost. Je to jedno z největších vítězství v mé kariéře. Vyhrát derby na Spartě, poprvé v A-týmu, tohle se určitě zařadí mezi mé nejvýznamnější zápasy.

Hráli jste dobře, ale Mešanovič neproměnil v nastaveném čase prvního poločasu za stavu 0:0 penaltu. Jak vám bylo?
Mohli jsme dát gól do šatny, to by pro nás byla velká výhoda. V tu chvíli to musí na sebe někdo vzít. Vzal to Muris, nedal, snažili jsme se ho povzbudit, aby na to nemyslel a dal gól ve druhé půli. A to se podařilo. Penalta zamrzela, ale nesrazila nás, což bylo ve druhém poločase vidět.

Vy jste na penaltu jít nechtěl?
Věřím na pověru, že faulovaný hráč nemá na penaltu chodit. Sice jsem nebyl faulovaný, ale penaltu jsem zařídil. I proto jsem nechtěl jít.

Gólovou radost jste si užil v závěru, kdy jste zvyšoval na 2:0.
Šli jsme s Murisem Mešanovičem dva na stopera. On couval, kdyby na mě vyrazil, dával bych to Murimu před prázdnou bránu. Tím pádem jsem měl otevřený prostor na střelu. Vyšlo to perfektně.

Nepřekvapilo vás, že Sparta byla tak špatná?
Nevím jestli překvapilo... Na to jsme nemysleli, snažili jsme se hrát svoji hru. A asi to byla dobře zvolená hra. Derby je výjimečné, úplně jiné než ostatní ligové duely. Je to specifický zápas, který nemusí vyhrát favorit. Zase se to ukázalo.

Je touhle výhrou zažehnaný nepovedený start Slavie do ligy?
Určitě ne. Musíme takhle hrát celou sezonu, nestačí předvést takový výkon jen jednou. Hlavně pokračovat. Na Spartě nám to vyšlo. Nechtěli jsme po prvním gólu zalézt, což se nám dřív stávalo. Řekli jsme si, že musíme hrát dál dopředu, přidat druhý gól.

Není vám líto, že vás o bezprostřední radost z výhry připravili fanoušci Sparty, kteří vtrhli na hřiště a místo oslav jste museli utíkat do kabiny?
Těžkooděnci nás zahnali do tunelu, ani přesně nevím, co tam proběhlo. Ale s tím se nedá nic dělat, to se ve fotbale stává. My jsme o tradiční děkovačku s fanoušky nepřišli. Když se situace uklidnila, vrátili jsme se na hřiště a došlo i na děkovačku. Jen byla o trochu později.