Robotická ruka pomáhá nacvičovat pohyby prstů a zápěstí. Její obraz se promítá...

Robotická ruka pomáhá nacvičovat pohyby prstů a zápěstí. Její obraz se promítá na monitoru. | foto: Lukáš Urban

Pacienti jako střihoruký Edward. Děti v Janských Lázních léčí roboti

  • 0
Krkonošské lázně vybavily léčebnu Vesna supermoderními přístroji za téměř osm milionů korun. S rehabilitací horních končetin a prstů dětem v Janských Lázních pomáhá robotická ruka. Novinkou je také vakuový přístroj nebo polohovací stůl s robotickým systémem.

Vybavení lázně pořídily v letošním roce díky grantu z Norských fondů. Nové přístroje a metody umožní ve Vesně provádět ucelenou terapii dětí s perinatálním postižením, tedy takovým, ke kterému došlo v období před porodem či těsně po něm. Nejtypičtějším příkladem je dětská mozková obrna, jejíž léčbou je Vesna proslulá. Robotické přístroje posunou rehabilitaci na vyšší úroveň.

„Měli jsme představu, čím bychom naši přístrojovou škálu dovybavili. Robotická rehabilitace je stále rozšířenější metoda, která zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu samotné terapie,“ říká ředitel krkonošských lázní Rudolf Bubla.

Hlavní novinkou je robotická ruka. Běžně se používá u dospělých pacientů, Janské Lázně jsou jedním z mála zařízení, které tuto technologii aplikují také u dětí. Je to v podstatě rukavice, na kterou se nasadí kolíky napojené na ovládací panel. Pacienti při rehabilitaci rukou a prstů připomínají střihorukého Edwarda ze známého filmu.

„Rukavice je lehká a umožňuje plynulý pohyb pro různá cvičení,“ poznamenává ergoterapeutka Kateřina Kořínková. Odborníci mohou naprogramovat základní pohyby prstů, jako je sevření a rozevření, ale také složitější úkoly, třeba uchopení dřevěného kolíku.

Podtlak a přetlak

Pacient sleduje na monitoru simulované pohyby vlastní ruky jako ve videohře. „Ruka pomáhá pohyb udělat, pacient má zároveň zpětnou vazbu, protože pohyb vidí na obrazovce a může si ho tak fixovat,“ popisuje primář Vesny Vasil Janko.

Technologii zdravotníci používají například při léčbě komplikovaných zlomenin nebo následků dětské mozkové obrny.

Nejnovějších poznatků z robotiky využívá také supermoderní polohovací stůl. Pacienty, kteří nejsou schopní stát sami nebo jsou trvale upoutáni na lůžko, uvede do svislé polohy a simuluje pohyby dolních končetin při chůzi. Pomoc „robota“ může být stoprocentní nebo jen částečná.

„S pacienty trénujeme i aktivní hybnost, pokud možno v co největší vertikální poloze, kterou jsou schopni snést. Snažíme se tak přiblížit reálnému působení zátěže, ke které při chůzi dochází,“ podotýká Jan Kadlec, jenž terapeuty ve Vesně učí s přístrojem pracovat.

Výraznou posilu získalo oddělení elektroléčby, s léčbou otoků končetin tam pomáhá vakuový přístroj Extremiter. Pacienti vkládají ruce či nohy do válcovitého tubusu, v němž po neprodyšném uzavření okruží vzniká střídavě podtlak a přetlak.

„Působením přístroje se mění a zlepšuje prokrvení končetiny, proto jej můžeme využívat u různých diagnóz, například u dětské mozkové obrny či při léčbě otoků u onkologických onemocnění,“ vysvětluje primář Vasil Janko.

Dalším pomocníkem při rehabilitaci je mechanický závěsný systém vybavený sadou různých lan a popruhů. Denně na něm cvičí až 16 dětí. Pravidelný trénink pod vedením terapeuta zlepšuje jejich motorické schopnosti.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních má nové moderní přístroje za miliony.

„Když jim závěsem tělo odlehčíme, mohou se hýbat v rozsahu, jaký jim jejich nemoc běžně nedovolí. Pokud mají třeba z dlouhodobého sezení na vozíku zkrácené svaly, mohou po sérii cvičení natáhnout nohy, aniž bychom jim protahovali nohy násilím,“ vykládá fyzioterapeut Jan Vízek.

Pořízení nových přístrojů lázně vyšlo na 7,5 milionu korun, čtyři pětiny částky pokryla dotace z Norských fondů. Kromě nových technologií lázně pro oddělení ve Vesně zakoupily polohovací postele, krmicí židle a matrace.

Dětská léčebna Vesna má v rámci krkonošských lázní specifické postavení. Léčí se zde pacienti do 18 let s nervovými a onkologickými onemocněními, dětskou obezitou a nemocemi dýchacího či pohybového ústrojí. Od krizového roku 2013, kdy Vesně kvůli poklesu pacientů hrozilo zavření, zájem rodičů s dětmi neustále stoupá. V posledních dvou letech byla léčebna zcela obsazena, ročně pomůže více než dvěma tisícům dětí.