• 2
Už nesbírá samá prvenství, jak to bylo zvykem v době, kdy vládl světové rally. Ale o to víc se baví. Novou vášní devítinásobného mistra světa v automobilových soutěžích Sébastiena Loeba se stal rallycross.

„Vyhovuje mi to. Závodění je intenzivní a auta fantastická,“ poznamenal Loeb.
Do rallycrossu přestoupil před letošní sezonou. Vybral si ho poté, co pro něj tovární tým Citroën neměl místo v mistrovství světa cestovních vozů WTCC.

Přestože dvakrát za sebou obsadil celkové třetí místo, přednost dostali jiní. Loeb se proto domluvil s druhou částí koncertu PSA, s Peugeotem. Spolupráci s ním si vyzkoušel už v roce 2013, který vytvořil rekord na slavném americkém kopci Pikes Peak. Letos v lednu startoval s peugeotem na Dakaru a jeho polovině dokonce vedl. Havárie jej nakonec odsoudila na konečné deváté místo. Nyní s modelem 208 WRX závodí na šotolinových okruzích.

„Líbí se mi rozdíl mezi těmito dvěma motoristickými sporty. Dakar je nejdelší závod, jaký může být, zatímco rallycrossová rozjížďka je nejkratší,“ srovnal Loeb, který chce v roce 2017 zaútočit na dakarský triumf.

Když se rozhodl pro rallycross, nešel úplně do neznáma. Tato atraktivní disciplína přetáhla řadu osobností z různých druhů motoristického sportu. Pochopitelně nechybí ani „rallymani“ včetně jeho bývalého velkého rivala z rychlostních zkoušek Pettera Solberga z Norska.

„Pro šampionát je fantastické, že Sébastien přijal tuto výzvu. Pro mě je jako sen, že proti němu můžu znovu závodit,“ tvrdí Solberg, jenž triumfoval ve světové rally v roce 2003. Tedy těsně před ním, než začala Loebova devítiletá nadvláda.

„Je pěkné proti němu znovu bojovat, ale ještě hezčí to bude, až ho porazím,“ s úsměvem zareagoval Loeb. „V rally jsem byl před ním a tady to chci zopakovat.“

Ovšem Solberg se v rallycrossu aklimatizoval rychleji, v předchozích dvou letech šampionát vyhrál. Naopak Loeb zatím marně usiluje o dílčí vítězství.

Sezona 2016 má za sebou devět podniků z dvanácti, Francouz byl jen třikrát na stupních vítězů. V Belgii a Švédsku skončil druhý, doma ve Francii byl třetí. Průběžně mu patří pátá příčka.

„Je to frustrující,“ netají se Loeb. „Děláme ale všechno pro to, abychom byli konkurenceschopní.“

Když přešel z rally na okruhy, vyhrál hned během prvního víkendu. Rallycrossové čekání na vítězství je proto nezvyklé. V této sezoně bude mít Loeb už jen tři šance. Tu nejbližší dostane příští víkend v Lotyšsku.