Proti Duterteovým praktikám protestují lidskoprání organizace i někteří...

Proti Duterteovým praktikám protestují lidskoprání organizace i někteří Filipínci. Vadí jim, že lidé podezřelí z byznysu s drogami umírají bez řádného soudu (1. září 2016). | foto: AP

Narkoválka na Filipínách má tisíce obětí, policie má „povolení vraždit“

  • 556
Od nástupu Rodriga Duterta do úřadu prezidenta Filipín začala v ulicích válka proti zločincům zapojeným do drogového byznysu. Za tři měsíce zavraždili policisté s posvěcením vlády okolo tří tisíc lidí. Lidskoprávní organizace volají po zastavení rozsudků smrti bez soudu. Duterte je však přesvědčený o správnosti svých kroků.

Kulky proletěly tělem a muž se svezl k zemi v temné části přístavu Manily a zůstal ležet. Krev vytvořila kaluž kolem těla a policie prohlásila Francisca Santiaga jr. za mrtvého, další oběť války, kterou vede vláda proti drogovým dealerům. Jakmile však dorazili na místo reportéři, začal se Santiago s několika střelnými ranami najednou hýbat.

Jeho nohy se začaly škubat a za chvíli už 28letý muž seděl, opíral se zády o auto a zakrvácené ruce měl ve vzduchu. Vmžiku ho obklopili policisté s vytasenými zbraněmi. Poté však muže naložili a odvezli do nemocnice.

Santiago se v nemocnici svěřil reportérům al-Džazíry, že jeho „zmrtvýchvstání“ nebyl žádný zázrak, ale taktika, jak zmást policii a udržet se naživu. Postřelený 57letý Filipínec obvinil policii, že se ho pokusila zabít. Hodinu tak předstíral, že je mrtvý, aby svou práci nedokončili. Doufal, že nezemře, než na místo přijede kdokoliv jiný, než policie.

V čele Filipín stojí “Punisher”, ze zločinců chce krmivo pro ryby

Zpráva policie však mluví jinak. Policisté nepopírají, že Santiaga postřelili, ale zásah byl podle nich oprávněný. Muž prý prodal maskovanému policistovi metamfetamin a strhla se přestřelka.

„Kdyby to byla poprava, střelec by podezřelého dodělal. Víte co to znamená? To znamená střelit někoho do hlavy,“ řekl bez obalu policejní vyšetřovatel Roy Candelaria.

V zemi panuje otevřená drogová válka a podle neziskových organizací má policie posvěcení od prezidenta Rodriga Duterta vraždit bez omezení a strachu z následků (více čtěte zde). „Pokud podezřelý vytáhne zbraň, zabijte ho. Pokud ne, zabijte ho stejně,“ radil prý Duterte policistům.

Od jeho letošního nástupu do úřadu bylo v zemi zavražděno přes tři tisíce lidí, což je průměrně 44 na den. Podle policejních statistik zavraždili policisté při operacích 1506 drogově závislých nebo dealerů, přičemž dalších 1571 vražd se prošetřuje.

Santiago popírá, že by kdy prodával drogy nebo měl u sebe zbraň. Podle Duterteho však stačí k vraždě podezření. Už v roce 2009 se nechal slyšet, že „podezřelí jsou legitimním cílem pro vraždu“.

Duterte ukazuje světu vztyčený prostředníček

Tisk začal filipínskému státníkovi přezdívat Punisher a mezinárodní společenství apeluje, aby zastavil svou krvavou politiku. Když však americký prezident Barack Obama vyjádřil obavy nad dodržováním lidských práv na Filipínách, Duterte nešetřil nadávkami. „Musíš mít respekt. Nemůžeš jen tak pálit otázky a prohlášení. Putang ina (zkurvysyn, poz. red.), proklínám tě,“ řekl. Obama s ním následně zrušil naplánovanou schůzku (psali jsme zde).

Podívejte se, jak Duterte vulgárně reagoval na Obamova slova:

6. září 2016

Drogovou válku, kterou Duterte na Filipínách vede, odsoudila i Evropská unie. Prezident však pro europoslance měl podobně ostrou odpověď. „Četl jsem odsouzení EU vůči mně. Řeknu jim, ‚jděte do pr....‘. Děláte to proto, abyste odčinili vlastní hříchy,“ hřměl podle tamních médií Duterte před vládními úředníky ve městě Davao a ilustrativně přitom zvedl prostředníček (více o protestu europoslanců proti vraždění čtěte zde).

Dál přitom povzbuzuje policii k vyhledávání a trestání drogových bossů mimosoudně. Podle reportáže stanice BBC si bezpečnostní složky najímají zabijáky, aby stříleli po všech, které podezírají ze zapojení do drogového byznysu.

Vražedná komanda

Jednotky zabijáků podle neziskové organizace Human Rights Watch fungovaly v zemi už dříve a některé přímo pod velením Duterteho. Organizace zkoumala vraždy v letech 2007 a 2008 a objevila přímé vazby vražedných komand na vládu i policii. Komanda se přitom podle jejich zprávy z roku 2009 neštítila vraždit i mladistvé pod 14 let.

Narcos

Stomilionové Filipíny trápí jedna z největších kriminalit v Asii, zločiny přitom souvisí převážně právě s drogami. Duterte tvrdí, že v zemi žijí více než tři miliony narkomanů. Boj s nimi si vytyčil jako hlavní cíl kampaně, se kterou vyhrál volby. Do úřadu nastoupil 30. června 2016.

Duterte vždy popíral, že by komanda existovala a policie uváděla, že nenalezla žádné důkazy o jejich existenci. Minulý týden však vypovídal před Senátem, vyšetřujícím vraždy, jeden z údajně najatých vrahů Edgar Matobato, který jako první Duterta s vražednými komandy spojil.

Duterte podle Matobata nechával jako starosta Davaa, největšího města na jihofilipínském ostrově Mindanao, vraždit stovky podezřelých nebo svých nepřátel. „Nařizovali nám zabíjet kriminálníky každý den,“ cituje svědka web The New York Times. Některými těly pak podle Matobata nakrmili krokodýli, jiné oběsili a hodili do moře. Sám se prý účastnil zhruba padesáti vražd.

Matobato před Senátem uvedl, že Duterte prováděl některé vraždy i sám. V roce 1993 ho prý viděl zabít jednoho z vyšetřovatelů samopalem Uzi. Výpověď však nebylo možné potvrdit z dalších zdrojů a Senát vyjádřil pochybnosti o věrohodnosti svědka. Filipínský prezident obvinění popřel a Matobato některá svá prohlášení později stáhl.

Šéf filipínské policie říkal narkomanům, ať zabíjejí své dealery:

27. srpna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue