VIDEO: Jde to i bez kouře a hluku. V Ostrově testovali tichý elektrobus

  • 1
Dopravci na západě Čech se chystají investovat miliony do ekologicky přívětivějších autobusů. Ve hře je elektřina i plyn. Právě vůz poháněný elektřinou testovali v Ostrově.

Autobus se plní, řidič s klasickým zasyčením zavírá dveře a rozjíždí se. Místo obvyklého rachotu motoru ovšem v kabině panuje nezvyklé ticho. Případný rozhovor na lechtivější téma cestující v autobusu poháněném elektřinou za anonymizující hučení motoru prostě neschovají.

Přesvědčit se o tom mohli obyvatelé Ostrova, kde místní dopravní podnik, který letos vznikl jako společný projekt města a společnosti Ligneta, předvedl při ukázkové jízdě elektrobusu možnou budoucnost městské hromadné dopravy.

„Máme podanou žádost na dotaci na nákup osmi ekologických autobusů,“ potvrdil starosta města Pavel Čekan. Šest by měl pohánět plyn, dva elektřina.

„Je to ideální stroj pro podmínky Ostrova,“ liboval si řidič Jiří Podolka, který na jediný den usedl za volant elektrobusu české výroby. „Krátký, na kruháčích se s ním v pohodě vytočím a jeho kapacita plně vyhovuje podmínkám města,“ vypočítal. Limitující ovšem může být dojezd stroje.

Jiří Podolka denně v ulicích Ostrova najezdí přibližně 300 až 320 kilometrů, dojezd zkoušeného vozidla je za ideálních podmínek přibližně 230 kilometrů. „Museli bychom tedy nabíjet baterie i při pauzách mezi jednotlivými spoji,“ naznačil možný problém řidič.

„Dojezd autobusů není bůhvíjaký, ale největší problém je s jejich dobíjením. Ideální stav by byl, kdyby dokázal autobus odjezdit celou směnu a přes noc by se nabíjel. Rychlonabíječky, které sice na trhu jsou, totiž snižují životnost akumulátorů,“ řekl starosta Ostrova Pavel Čekan, který se jinak považuje za příznivce elektrifikované dopravy.

Karlovy Vary dokoupí autobusy na plyn

Karlovarský dopravní podnik hodlá dál rozšiřovat flotilu autobusů poháněných stlačeným zemním plynem, tedy CNG. V současné době jich v krajském městě jezdí 24.

„V plánu je nákup dalších,“ potvrdil záměr další ekologizace hromadné dopravy náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Radnice chce nové plynové autobusy pořídit v rámci projektu Integrovaného plánu rozvoje území. Neznamená to ale, že by klasické diesely z ulic Karlových Varů úplně zmizely. „Třeba do Olšových Vrat autobus na plyn nevyjede,“ řekl v souvislosti s členitostí terénu v Karlových Varech Bruštík.

Společnost Autobusy Karlovy Vary, která provozuje městskou hromadnou dopravu v Sokolově, Chebu a Aši, je ve složitější situaci. Je totiž závislá na výsledku veřejných soutěží.

„Jako dopravce máme smlouvu do konce roku 2018. Do té doby musí být vyřešený způsob hromadné dopravy od roku 2019,“ konstatoval Zdeněk Suchan, výkonný ředitel firmy.

Jistota podpořená uzavřením smluv s jednotlivými městy pak společnosti otevírá dveře pro nákup ekologických autobusů, které zatím ve své flotile nemá. Spekulovat o tom, kolik by jich Autobusy Karlovy Vary nakoupily, však zatím Zdeněk Suchan nechce.