Unikátní dřevěné trámy z hory Vladař se po šesti letech vrátily domů

  • 2
Jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů se ve čtvrtek vrátil do kraje. Po šesti letech dorazily do Žlutic trámy z hory Vladař, které za sebou mají konzervaci ve Švýcarsku.

Několik desítek exponátů objevených před lety na hoře Vladař už odpočívá v horním patře bývalé lesní správy ve Žluticích. Mají za sebou dlouhou cestu, na kterou se ze švýcarského Lausanne vydaly ve středu ráno. Ve čtvrtek už je na náměstích ve Žluticích vyhlížel tým archeologů, jejich přátel a obsluha visuté plošiny.

„Nález konstrukcí kdysi iniciovalo občanské sdružení Vladař z Lokte a karlovarské muzeum. Byli jsme u toho, když se konstrukce připravovaly na transport do Švýcarska.

Tehdy jsme vymýšleli, kam je provizorně složit. Dohodli jsme se s majitelem chyšského zámku panem Lažanským. V jeho sklepeních pak byly měsíc deponované,“ vzpomínal karlovarský archeolog a primátorův náměstek Jiří Klsák.

Konstrukce a další předměty archeologové našli a vyzvedli v letech 2008 až 2010 v blízkosti rybníku u dětského tábora na úpatí Vladaře. Jsou dva a půl tisíce let staré, pravděpodobně souvisely s vodou a hradištěm, které se na hoře nacházelo.

S trámy z Vladaře to experti ve Švýcarsku neměli jednoduché

Do Lausanne na konzervaci putovaly proto, že se tam nachází specializovaná laboratoř a s podobnými starými trámy mají její experti bohaté zkušenosti. S trámy z Vladaře to ale tak jednoduché zřejmě nebylo.

„Původní odhad doby konzervace činil čtyři roky. Nakonec se o dva prodloužila. Údajně proto, že poškození konstrukcí bylo větší, než očekávali. Podrobnější zprávu ale pošlou až dodatečně,“ řekl Jiří Klsák.

Nález čítá 35 trámů a dalších dřevěných předmětů, které archeologové objevili v prostoru takzvané cisterny. Exponáty patří kraji, který také řešil, kam je všechny uložit. Některé trámy totiž dosahují délky až pěti metrů a potřebují konstantní podmínky. Nakonec je objevil právě ve Žluticích, tedy jen kousek od místa nálezu. Přesto jde o provizorní řešení.

„Na kraji už přistála žádost Žlutic o dvoumilionovou dotaci na rekonstrukci muzea. To v současné době nemá pro uskladnění nálezu vhodné podmínky. Samozřejmě počítáme i s tím, že malou část konstrukcí vystavíme v nové expozici Muzea Karlovy Vary, která se otevře na jaře,“ uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček. Ten je současně ředitelem občanského sdružení Vladař.

Žlutice by rády uvítaly zpět i kancionál

Návrat významného objevu do kraje přivítal i starosta Žlutic Václav Slavík. Ten by ve zrekonstruovaném muzeu rád viděl i Žlutický kancionál. Jeho originál je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze. „Všechny tyto věci by pomohly Žlutice zpopularizovat,“ řekl.

Václav Slavík má přitom na stole projekt na rekonstrukci celého radničního bloku, která bude stát zhruba 65 milionů korun. Poohlédnout se chce i po dalších dotacích, nejen těch krajských.

„Odhaduji, že oprava muzea by stála deset až patnáct milionů korun. Už máme i stavební povolení,“ uvedl Václav Slavík.

Dřevěné konstrukce jsou podle archeologů unikátním nálezem evropského významu. Zachovaly se jen díky uložení v jílovém podloží bez přístupu vzduchu.

Výzkum, během kterého je odborníci objevili, prováděl kromě občanského sdružení a karlovarského muzea také Archeologický ústav v Praze, katedra archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Budova, ve které našly konstrukce dočasný domov, patří krajské lesnické škole.