Tisíc lidí cvičilo co dělat, když na stadion vtrhne terorista se samopalem

  • 3
Mimořádně rozsáhlé cvičení měli policisté a záchranáři na zimním stadionu v Hradci Králové. Nacvičovali zásah při teroristickém útoku při masové akci. V hledišti byly stovky figurantů, kteří pomohli vytvořit chaotické prostředí. Celkem se akce zúčastnilo téměř tisíc lidí.

Scénář cvičení byl dramatický. Do hlediště královéhradeckého zimního stadionu, ve kterém sleduje asi 800 diváků hokejové utkání, vbíhá maskovaný ozbrojený muž. Střílí kolem sebe a na stadionu propuká panika. Ten, kdo může, běží k východům. K zemi padají první mrtví a zranění.

Iluze teroristického útoku byla dokonalá. Obřího cvičení Integrovaného záchranného systému (IZS) se kromě městské a státní policie účastnili zdravotní záchranáři a hasiči, celkem více než stovka lidí.

„Dostali jsme oznámení o útoku na linku tísňového volání, operační důstojníci okamžitě na místo vyslali všechny dostupné hlídky v okolí. Informaci dostala i zdravotnická záchranná služba, hasiči a městská policie. Vyrozuměli jsme i fakultní nemocnici, aby se připravila na příjem většího počtu zraněných,“ popisuje manévry Jan Čižkovský z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové, které scénář vymyslelo.

V řádech minut přivolaná policie útočníka zlikvidovala a pak nastoupila záchranka, která ošetřila zraněné. Venku nabízeli lidem evakuovaným ze stadionu pomoc psychologové.

Před stadionem vyrostla také provizorní ošetřovna. Nechyběla ani speciálně upravená dodávka, ze které velitel zásahu koordinoval zásah a záchranářské akce. Vážně zraněné převezly sanity do nedaleké fakultní nemocnice.

Každý si vyzkoušel, co potřeboval

„Hlavním cílem je prověřit spolupráci složek IZS v operačním řízení, koordinaci složek, komunikaci a činnost na místě mimořádné události,“ říká Iva Kormošová z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Každý z účastníků cvičení nazvaného Aréna 2016 si vyzkoušel v praxi, co potřeboval. Například zdravotní záchranáři se zaměřili na procvičení postupů při ošetřování většího množství zraněných.

„Jakmile je prostor bezpečný, záchranáři museli ihned zahájit rychlé třídění zraněných s cílem stanovit priority ošetření v situaci, kdy množství postižených výrazně převyšuje počet zdravotníků. Tato činnost klade na zasahující záchranáře vysoké nároky,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Fakultní nemocnice si zase vyzkoušela takzvaný Traumatologický plán.

„Přes kontaktní místo, které je součástí Oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové, je oznámena mimořádná událost s velkým počtem zraněných. Na základě toho jsme aktivovali Traumatologický plán. Po třídění na místě jsou do nemocnice přepraveni lidé v přímém ohrožení na životě a osoby se středně těžkým poraněním,“ uvedl vedoucí oddělení krizového managementu Fakultní nemocnice Hradec Králové Jiří Folvarský.

Scénář nebyl zvolený náhodou

Do cvičení se zapojilo také více než 15 hasičů. „Procvičili jsme si příjezd na místo mimořádné události, kterou řídí policie. Pro nás jsou podobné situace nebezpečné, protože nemáme vybavení, jak se před útočníkem chránit. Takové cvičení na možný teroristický útok se zapojením všech složek IZS se v kraji koná vůbec poprvé,“ řekl David Petřík z hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

Stadion v Hradci Králové cvičně přepadl maskovaný střelec se samopalem.

Scénář cvičení nebyl zvolen náhodou. „Tento scénář jsme zvolili z toho důvodu, že aktivní střelci navštěvují místa s vysokou koncentrací lidí, ať to jsou kulturní akce, školská zařízení nebo právě stadiony. Snažili jsme se vytvořit cvičení tak, aby se nejvíce blížilo realitě. Podle našich informací útočník často bývá jeden, vyzbrojený ať už střelnými nebo sečnými zbraněmi, přičemž jeho cílem je usmrtit či zranit co nejvíce osob,“ dodává Čižkovský.

Cvičení připravovalo krajské policejní ředitelství v Hradci Králové několik měsíců.