Byl jako na drogách. Policistka hájí zabití neozbrojeného černocha

  • 137
Policistka, která v pátek v americké Oklahomě zastřelila neozbrojeného černocha, považuje svůj kritizovaný postup za oprávněný. Muž podle ní působil jako pod vlivem omamné látky, nekomunikoval a těsně před střelbou se pokusil sáhnout do interiéru svého vozu. Rodina zesnulého chce důkladné vyšetření a spravedlnost.

Nově zveřejněné detaily případu ukazují průběh celého zásahu policie. Policie přijala dva hovory na tísňovou linku 911 v pátek v sedm třicet večer. První hovor přišel od ženy, která si stěžovala na odstavený vůz blokující silnici. Podle její výpovědi od něj utíkal muž a ostatní varoval, že stroj brzy vybuchne.

VIDEO: Policie v Oklahomě zastřelila řidiče, který nekladl žádný odpor

Dispečink na místo vyslal hlídku. K odstavenému vozu se však jako první dostala policistka Betty Shelbyová. Byla v tu chvíli na cestě k jinému případu, uvedl podle CNN její právní zástupce Scott Wood.

Shelbyová uviděla vůz uprostřed silnice. Nedaleko od něj postával jeho majitel, čtyřicetiletý Terence Crutcher. Policistka se ho ptala, zda vůz patří jemu. Muž však nereagoval a začal si sahat do kapsy.

Shelbyová ho požádala, aby to nedělal. Crutcher poslechl, ruku vytáhl a nasměroval ji k nebi. Nadále ignoroval dotazy policistky. V jednu chvíli přišel až k zadní části policejního vozu a ruce si opět strčil do kapes. Shelbyová zavolala o posily. Dostala povolení muže zatknout. Měla podezření, že Crutcher je pod vlivem omamné látky.

Strach policistky

„Měl takový prázdný výraz v obličeji, jako kdyby koukal někam do dáli. Nekomunikoval,“ cituje z výpovědi své klienty Wood. Na místo dorazily posily. Crutcher před čtveřicí policistů začal ustupovat zpět ke svému vozu. „Křičela na něj, aby toho nechal. Nejméně deset až patnáct sekund. Došel až k bočnímu oknu vozu. Levou ruku strčil dovnitř,“ popisuje Wood.

Protesty proti postupu policie ve státě Oklahoma:

21.září 2016 v 03:27, příspěvek archivován: 21.září 2016 v 10:32

Tonight's demonstration in Tulsa ( by@KristiEatonn) over the police shooting of Terence Crutcherpic.twitter.com/HGhCvz0HUXX

Terence Crutcher se svou sestrou-dvojčetem na nedatované fotografii z rodinného archivu.

V tu chvíli jeden ze strážníků vytáhl taser. Shelbyová byla podle vyšetřovací zprávy jedinou policistkou, která měla v tu chvíli střelnou zbraň. Podle Wooda se jedná o běžnou taktiku, kdy jeden strážník zasahuje s nesmrtícím donucovacím prostředkem a jiný se smrtícím.

Shelbyová vystřelila a Crutcher se sesunul k zemi. Policie uvedla, že zemřel po převozu do nemocnice. Rodina muže však tvrdí, že zemřel na místě. Podle Wooda jeho klientka vystřelila, protože měla strach, že Crutcher sahá do auta pro zbraň.

Žádný rasismus

Wood tvrdí, že incident neměl nic společného s barvou pleti zastřeleného. Hlavním problémem bylo, že se Crutcher choval jako na drogách. „Lidé pod vlivem mají nepředvídatelné chování. Nezáleží na tom, jestli jsou bílí, hispánci či černí,“ myslí si Wood.

Hlídka v USA zastřelila černocha, svědkyně to vysílala na Facebook

Podle sestry zastřeleného Tiffany Crutcherové však policie nepostupovala citlivě. Na pondělní tiskové konferenci vypověděla, že ještě před měsícem se svým bratrem oslavila jeho čtyřicáté narozeniny. Chodil prý pravidelně do kostela a i ve svém věku se stále vzdělával.

Právní zástupce rodiny Benjamin Crump míní, že policie mohla při zásahu použít nesmrtících prostředků. „Proč skončí neozbrojený černoch, který nespáchal žádný zločin a potřeboval jen pomoct, s kulkou v plicích?“ ptá se Crump. Crutcher se stal jednou z nejméně 680 obětí policejních zásahů ve Spojených státech v letošním roce. Přes 160 obětí bylo podle databáze serveru The Washington Post afroamerického původu.

Ve Spojených státech se v posledních dvou letech vzedmula vlna protestů poté, co policisté při zásazích zastřelili několik černochů a aktivisté začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili obyvatele černé pleti ve státech Louisiana a Minnesota.

Protesty v Severní Karolíně

Během střetů s demonstranty bylo v úterý večer ve městě Charlotte v americkém státě Severní Karolína zraněno 12 policistů. Nové násilnosti zde propukly po zastřelení černocha rovněž černošským policistou. Zraněn byl také blíže neupřesněný počet civilistů, uvedl server BBC.

Po smrti třiačtyřicetiletého Keitha Lamonta Scotta se stovky demonstrantů shromáždily poblíž místa, kde zastřelen. Účastníci akce mávali transparenty s nápisy „Na životě černochů záleží“ a provolávali hesla „Není spravedlnosti, není míru“.

Policie se snažila manifestaci rozehnat slzným plynem, když se dav začal vůči přítomnosti policistů projevovat stále agresivněji. Někteří demonstranti házeli na policisty kamení a také napadli a poškodili několik policejních vozidel.

Za Scottovu smrt je zodpovědný černošský policista Brentley Vinson, který byl následně postaven mimo službu. Spolu s kolegy se pokoušel Scotta zatknout. Policisté se podle svých výpovědí cítili být ozbrojeným mužem ohroženi, proto po něm začali střílet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue