Představitelé postav ze seriálu Hra o trůny (zleva Nikolaj Coster-Waldau,...

Představitelé postav ze seriálu Hra o trůny (zleva Nikolaj Coster-Waldau, Maisie Williamsová, Emilia Clarkeová, Sophie Turnerová a Kit Harington) pózují s cenami Emmy (18. září 2016). | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Ve Hře o trůny přijala akademie pravidla fanouškovského kultu

  • 22
Amerika miluje televizi a rekordy. Obojí dostala při udílení cen Emmy, kde Hra o trůny završila konto nejvyšším celkovým počtem trofejí v historii.

Televizní obdoby filmových Oscarů vstoupily v noci na včerejšek do 68. ročníku, v obou hlavních kategoriích však pouze opsaly loňské výsledky.

Z komediálních děl opět vyhrála Viceprezidentka, jejíž též oceněná představitelka Julia Louis-Dreyfusová zmínila, že satira se v současné prezidentské kampani začíná podobat dokumentu. A dramatickým seriálům znovu vévodila temná fantasy Hra o trůny, která po své šesté sezoně vstupovala do finále s 26 cenami Emmy; připsala si k nim 12 nových, takže překonala dosavadní rekord 37 ocenění pro seriál Frasier.

Protože Hra o trůny oznámila, že skončí osmou řadou, ještě dva roky se dá těžko čekat při ceremoniálu změna. Přitom už letos tamní analytici televizního trhu tipovali, že fanouškovskou ságu porazí Takoví normální Američané, líčící sovětské špiony ve Státech za studené války. Leč akademici – ceny Emmy udílejí členové institucí televizního umění a věd – byli jiného názoru.

Důvod lze hledat jednak ve vyčkávavé setrvačnosti všech akademií světa – ostatně i Hra o trůny dostala po své první sérii jen dvě Emmy, pro herce Petera Dinklagea a za výtvarnou podobu titulků, jednak ve snaze nestavět barikády mezi odborníky a fanoušky.

V tom tkví podstata hry, která se vede na půdě veškerých výročních soutěží – protože kdyby do finále neprošly kultovní tituly, nikdo by se na přenos nedíval. Pojem kult však nelze směšovat se sledovaností. V rámci kabelových stanic značí necelých 9 milionů lidí u závěru šesté série Hry o trůny triumf pro placenou televizi HBO, ovšem na jiných stanicích se čísla sledovanosti šplhají výš. Současné Americe vévodí jako jinde krimi, a pokud jde o historické maximum, stále se drží dat z roku 1983, kdy na CBS vidělo poslední epizodu seriálu M*A*S*H skoro 106 milionů lidí.

Jinou hrou, která se při podobných slavnostech s oblibou provozuje, je předvádění módní výzvy jménem diversity neboli rozmanitost. Pořadatelé Emmy se již předem pyšnili, že na rozdíl od „příliš bílých Oscarů“ mají v nominacích řadu černošských umělců. Za ně bodovali mimo jiné herci Courtney B. Vance a Sterling K. Brown z jiného favorizovaného projektu, jenž svou kategorii minisérií také dle očekávání vyhrál, desetihodinového dokudramatu Lid versus O. J. Simpson. Jde o rekonstrukci ostře sledovaného procesu se známým sportovcem obviněným z dvojnásobné vraždy, při kterém se právě rasové otázky včetně údajné podjatosti hojně přetřásaly.

Mimochodem za pořad neproměnil nominaci John Travolta v roli právníka, nýbrž coby producent.

A ještě jedna hra k Emmy patří: bitva stanic. V ní na HBO s 22 soškami dotahuje FX Networks s 18, navíc Netflix s 9 či Amazon se 6 cenami dávají najevo ambice internetu.

Podívejte se, jak se natáčela Bitva bastardů, největší řež v populárním seriálu:

22. června 2016