Soud (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Lidé uráželi vývojářskou společnost, ta se s nimi soudí o 430 milionů

  • 2
Veškeré hry studia Digital Homicide kvůli útočnému přístupu firmy zmizely z katalogu distribuce Steam. Její provozovatel tak reagoval na žalobu, kterou vývojáři podali na hráče. A studio se hodlá soudit i se Steamem.

Celá kauza začala žalobou, ve které firma Digital Homicide označuje skupinu uživatelů na Steamu za nenávistné uskupení, kterým je studio týrané. Spoluzakladatel společnosti James Romine proto žádá odškodné ve výši 18 milionů dolarů, tedy okolo 432 milionů korun.

Skupina dříve nazvaná Digital Homicides Poop Games (průjmózní hry od Digital Homicides) prý znečišťuje diskusi u schvalování her v rámci služby Steam Greenlight a na firmu útočí.

Společenství však tvrdí, že upozorňuje na nekalé praktiky studia. Všechny jeho hry jsou ostatně hodnocené bídně a v minulosti již několik žalob k soudu podalo.

Tentokrát právníci Digital Homicide popisují rozličné internetové komentáře, které mají být příčinou k vyplacení odškodného.

Při zkoumání příspěvků se přitom lze dočíst, že některé z nich pocházejí od herních vývojářů. Ti se údajně snaží spotřebitele ochránit před praktikami studia a tím bránit celé odvětví nezávislých her, na které firma může vrhat negativní stín.

Digital Homicide totiž jen loni vydalo šest titulů a hráči ani jeden nehodnotili pozitivně. V diskusích tedy můžete objevit teorie o tom, že firma nakupuje levný vizuální obsah a ten ve svých hrách využívá opakovaně.

V praxi tak může vyvíjet hry s naprosto minimálními náklady a profitovat na lidech usilujících o achievementy (herní úspěchy) či sběratelské karty na Steamu.

Steam kvůli žalobám odstranil hry od Digital Homicide ze svého katalogu. Nehodlá prý spolupracovat s firmou, která poškozuje jeho zákazníky. Žaloba ostatně od Steamu požadovala zveřejnění osobních informacích o uživatelích. Ty však Steam odmítl vydat.

Deadly Profits
Deadly Profits

Ukázky ze hry Deadly Profits od Digital Homicide

Studio kritizuje například příspěvky, ve kterých uživatelé prohlašují, že by nejraději zavraždili kompletně celý vývojářský tým. Digital Homicide v souvislosti s tím na oficiálním blogu uvádí: „Steam naším odstraněním veřejnosti vzkazuje, že se před takovými lidmi nemůžete bránit.“

Průměrné uživatelské hodnocení projektů od Digital Homicide Studios se na Steamu pohybovalo okolo 33 % a firmě v minulosti poštou přišly fekálie. V souvislosti s tím ostatně žalovala herního kritika Jima Sterlinga, o čemž jsme informovali letos v březnu (více informací).

Od Sterlinga žádali odškodné ve 10,76 milionů dolarů, tedy přibližně 269 milionů korun. Fekálie údajně byly následkem jednoho z jeho videí na YouTube.