Balená voda mizí z pultů. Brňané se bojí o své zdraví

  • 175
Od kdy pijeme špatnou vodu? Proč nám to neřekli dřív? A co mám dělat, když mi bude špatně? Je to na doktora? Tyto otázky nyní řeší snad všichni Brňané. Zpráva, že zdejší pitná voda obsahuje škodlivé bakterie a musí se převařovat, se ve čtvrtek rozletěla rychlostí blesku.

Lidé následně začali nakupovat ve velkém vodu balenou. „V Brně provozujeme čtyři prodejny a na všech jsme zaznamenali vyšší poptávku po balené vodě,“ potvrdil například mluvčí řetězce obchodů Kaufland Michael Šperl.

A až čtrnáctinásobný nárůst požadavků na balenou vodu zažili i pracovníci brněnského on-line supermarketu Rohlik.cz. „Většina značek balených vod se během odpoledne vyprodala úplně. Hned zítra ráno proto naskladníme nové zásoby, abychom mohli pokrýt poptávku brněnských zákazníků,“ zhodnotil ve čtvrtek situaci Tomáš Jeřábek, obchodní ředitel on-line obchodu.

Brňané totiž balenou vodu ještě pár dní shánět budou. Kdy vodárny varování odvolají, není jasné. Čeká se na vyhodnocení vzorků, které jsou teprve v laboratořích. A první průkazné výsledky budou nejspíš až v sobotu.

„Zpracování trvá zhruba tři dny, a i když to budeme dělat bez ohledu na pracovní dobu i v sobotu a neděli, stav minimálně po tu dobu potrvá,“ řekl Petr Šindler, pověřený ředitel brněnských vodáren. Podle něj však koliformní bakterie nepředstavují žádné velké nebezpečí. „Žádné stížnosti od spotřebitelů na zdravotní potíže jsme neměli, jen na to, že je voda zakalená, ale to souvisí s intenzivnějším proplachováním potrubí,“ poznamenal Šindler.

Ten také vysvětlil, proč vodárny nedodaly do ulic cisterny. I voda z nich by se totiž musela převařovat, neměla by lepší kvalitu než ta z potrubí.

Voda z kohoutku bez převaření by se neměla dostat k lidem v nemocnicích ani na školách. Pacienti pijí čaj, balenou vodu zdravotnická zařízení nakoupila pro ty, co se chystají na CT vyšetření, protože používaná kontrastní látka se ředí právě ve vodě.

Lidé si stěžují na zdravotní problémy

Přestože vodárny žádné stížnosti nezaznamenaly, našli se lidé, kteří náhlé potíže mají.

„V úterý večer jsem přišel z tréninku domů a svoji žízeň jsem uhasil litrem studené vody z kohoutku. Ve středu ráno jsem se probudil se silnou bolestí hlavy, teplotou 38,2 stupně, pocity změněného vnímání reality jako při otravě a také slabostí a bolestí svalů. Problémy mám už druhý den, a teprve teď jsem se dozvěděl, proč se tak cítím,“ reagoval Brňan Sabir Agalarov.

Nejčastější otázky o vodě

  • Co dělat, když jste se napili vody z vodovodu? Vypití vody by nemělo způsobit vážné zdravotní potíže. Výjimečně by mohli mít zažívací potíže lidé citliví či se sníženou imunitou.
  • Jak dlouho už vodu s bakterií Brňané pijí? Minimálně od pondělí, kdy vodárny odebraly vzorky, v nichž se koliformní bakterie objevily.
  • Jak dlouho bude nutné vodu převařovat? Omezení platí do odvolání. Nejméně ještě přes víkend, kdy se budou vyhodnocovat další vzorky.
  • Jaká opatření vodárny přijaly? Více dezinfikují a proplachují vodovodní potrubí, což může způsobit větší zakalení vody a její zápach po chloru.

S problémy se na Facebooku svěřila i další Brňanka, Michaela Rabasová: „Několik mých kolegů z různých částí Brna také zmiňuje problémy od nedělního večera. Původně jsme to každý přikládali něčemu jinému - alkoholu, dietní chybě, nakládanému hermelínu, ale je to až podivná náhoda.“

Lidem se nelíbí, že se o problému dozvěděli až ve čtvrtek po poledni. Vodárny se brání, že zprávu zveřejnily, jak nejdříve to šlo.

„Středeční vývoj odebraných dvou vzorků signalizoval hodnoty, na základě kterých byly odebrány další srovnávací vzorky vody k ověření, ale kompletní mikrobiologický rozbor byl dokončen dnes,“ informovala ve čtvrtek mluvčí vodáren Renata Hermanová.

„Ihned jsme se spojili s krajskou hygienou a preventivně zvýšili dezinfekci vody a zintenzivnili proplachování páteřních vodovodních řadů a zároveň informovali lidi,“ popsala Hermanová.

Varování pro 420 tisíc lidí

I když je podle hygieniků i vodáren varování pouze preventivní, zasáhlo obrovské množství lidí. Kromě Brna se vztahuje i na dalších 42 obcí v okolí, tedy na aglomeraci 420 tisíc obyvatel. Varování tak dostali například lidé z Modřic, Kuřimi, Želešic, Vranova, Nebovid nebo Lelekovic. K nim všem proudí voda ze dvou hlavních zdrojů – povrchová z Vírské přehrady asi 40 kilometrů od Brna a hlubinná z okolí Březové nad Svitavou, které se míchají. Pracovníci vodáren nyní upřesňují, odkud se koliformní bakterie, jež se vyskytují v půdě, ve vodě, ale třeba i ve střevech, do vody dostaly.

Podle Luďka Bláhy z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí sice některé koliformní bakterie mohou způsobit mírné chřipkové příznaky nebo střevní potíže, ale v brněnském případě žádná epidemie nehrozí.

„Bylo by to šíření poplašné zprávy. Přítomnost koliformních bakterií se prokázala zatím jen u dvou vzorků, a ani se nepotvrdilo, že by se mezi nimi vyskytly bakterie z fekálií E.coli. Upřesnění přinesou až další rozbory,“ poznamenal Bláha. Podle něj je možné, že výskyt bakterií souvisí s dlouhotrvajícím teplem. „Dezinfekce obsahuje chlor a ten, když je teplo, rychleji vyprchá, takže i pokud dodržujete správné dávkování, může mít při teplejší vodě nižší účinnost,“ řekl.

Naposledy řešilo Brno obrovský problém s pitnou vodou v roce 2005. Tehdy v mohutném potrubí z Vírské přehrady vznikla puklina. Vodárny musely dokonce tento zdroj úplně odstavit. Vodu dodávaly vodovodem z Březové nad Svitavou, byla připravena i vodárna v Brně-Pisárkách, která by dodala vodu z Brněnské přehrady.