Nejhorší část dovolené. V Itálii na rodiny čeká zkouška Facebookem

  • 173
Italské městečko Pisa je pro velké množství rodin a párů silnou zatěžkávací zkouškou. Všichni sem totiž jedou s předsevzetím (nebo přímo povinností) vyfotit zde typickou fotku s šikmou věží a pochlubit se s ní na sociálních sítích.

Za dvě hodiny pozorování jsme byli svědky více dramatických rodinných scén než u dětského zubaře nebo rozvodového právníka. Rodiče okřikovali děti a nutili je do pozic, které by na displeji mobilního telefonu vykouzlily kýžený efekt vnucené perspektivy.

Na videu uvidíte, že zatímco někteří to zvládli s humorem, jiní své děti nastavováním, upravováním, pózováním a focením trápili i dvacet minut. Ještě déle si pak s fotkou hráli někteří dospělí, prý aby byla fotka dokonalá. Zřejmě mají přísné fanoušky na sociálních sítích.

Jak sociální sítě změnily lovení fotek

Turisté kvůli fotkám dělají všechno možné i nemožné už skoro padesát let. Digitální fotoaparáty, mobilní telefony a sociální sítě přesto situaci zásadně změnily.

Dnes je lovení fotek nejen na dovolené kvalitativně i kvantitativně odlišné.

Kvantitativní stránka je zřejmě očividná. Na fotoaparát s filmem turista pořídil maximálně několik snímků a pokračoval, cokoli jiného bylo drahé a nepraktické. Digitální fotoaparáty a mobily, které dnes mají mezi turisty drtivou většinu, umožňují mnohem rychlejší a pohodlnější pořizování velkého množství fotek. Zatímco dříve si lidé přivezli sto fotek (tři filmy) z celé dovolené, dnes bez problémů pořídí sto fotek za půl dne. A protože mohou pořídit více fotek, paradoxně klesá hodnota jednotlivé fotky a stoupá počet pořízených fotek.

Mobilní telefony rozmlžily hranici mezi fotografováním a komunikací. Nyní se může odehrávat obojí zároveň. Mobilní telefon mají s sebou navíc skoro všichni, takže opět přibývá fotografů.

Fotografování u šikmé věže v Pise
Fotografování u šikmé věže v Pise
Fotografování u šikmé věže v Pise

Sociální sítě pak přinesly kvalitativní změnu, která je spíše psychologická. Dokud máte vyvolané nazvětšované fotografie a ukazujete je jednotlivě svým příbuzným, necítíte velký tlak na kvalitu fotky - je to spíše podpora pro vaše vyprávění. Pokud ale fotografii vystavujete na veřejném nebo poloveřejném fóru (Facebook, Instagram), okamžitě cítíte, že se vystavujete kritice přátel i známých. Tím stoupají nároky na kvalitu fotek, a tedy i stres spojený s pořizováním těchto fotek.

Místo toho, abychom se o fotku s vnucenou perspektivou snažili také, natáčeli jsme tedy tyto dramatické příběhy turistů toužících po dokonalé momentce. Ale náš pocit nadřazenosti jsme si neužili dlouho. Stříháním videí jsme nakonec strávili ještě mnohem déle. Tak snad si v tom aspoň najdete nějaké to ponaučení o tom, jak sociální sítě ovlivňují naše vnímání dovolených.

Aktualizace: Doplnili jsme rámeček o vlivu nových technologií na focení.