Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud veterinární správy odvézt koně týrané několik měsíců hlady. Zamířili do náhradní péče. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Muž stíhaný za trýznění koní má nové, týraná zvířata úřad vrátil

  • 12
Kauza týrání koní na statku v Měníku, která si vyžádala životy dvou klisen, hřebce a dvou hříbat, možná nekončí. Místní „stáje“ totiž mají dva nové obyvatele. Pořídil si je tentýž muž, kterému radnice v Litovli v dubnu odebrala jedenáct podvyživených koní a stíhá ho policie.

Podle veterinární správy noví koně žijí na statku ve stejně nevyhovujících podmínkách jako jejich předchůdci.

„Koně, kteří se nově objevili v Měníku, jsou čerství, jsou tam teprve krátce, takže zatím nejsou vyhublí a jejich zdravotní stav je normální. Na statku ale stále přetrvávají nevhodné podmínky, které mohou koním způsobit zranění,“ zdůraznila ředitelka oboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Hana Brázdová.

Doplnila, že její kolegové vyzvali muže, který statek obývá, aby nevyhovující stav odstranil. Po uplynutí patřičné lhůty také odešlou do Litovle podnět, aby se úřad situací na statku znovu zabýval.

„Myslím, že jediným možným řešením je, že úřad muži zakáže chov zvířat, jinak se ta situace bude stále opakovat,“ míní Brázdová.

Litovelští zatím udělili v kauze týraných koní muži z Měníka, který měl zvířata na starosti, a jejich majitelce ze Svitavska pokutu. Její výši radnice odmítla sdělit s odkazem na to, že správní řízení je neveřejné.

Samotní koně, které Litovel nechala v dubnu z popudu veteriny ze statku odvést, byli až do poloviny minulého měsíce v náhradní péči. Dne 18. srpna si je na základě rozhodnutí radnice převzala jejich majitelka ze Svitavska.

„Rozhodnutí jsme vydali se souhlasem veteriny, která u majitelky zjišťovala, zda má dostatečné zázemí pro chov koní. Předáním zvířat pro nás celá věc skončila. Samozřejmě ale budeme po chovateli (z Měníka - pozn. red.) vymáhat škodu, která městu vznikla v souvislosti s náhradní péčí. Jde o částku v řádu statisíců korun,“ podotkl tajemník radnice Radovan Vašíček.

Chovatelé s postupem radnice nesouhlasí

Úředníci majitelce předali devět z původně jedenácti „zabavených“ koní. Dvěma zvířatům nepomohl k zotavení ani pobyt v náhradní péči. Domů na Svitavsko si ovšem žena odvezla jen pět zvířat.

Zbývající čtyři koně od ní odkoupila olomoucká stáj Cliff, která zvířatům poskytovala náhradní péči. Do odkupu koní stáj investovala kvůli obavám o další osud zvířat.

„Zaměřujeme se na závodní koně, ty z Měníka jsou tažní, takže je nevyužijeme. Naším cílem je najít jim nové vlastníky, protože si myslíme, že radnice koně neměla vydat zpět majitelce. Na Litovel jsme i apelovali, aby to nedělala. Úředníček ale rozhodl, že město nebude na koně dál platit, a měli po starostech,“ podotkl chovatel Patrik Bučík ze stáje Cliff.

Kauzou koní v Měníku se veterinární správa zabývala od loňského prosince, kdy je na týrání zvířat upozornili lidé. Hned po první kontrole adresovali úředníkům z Litovle podnět, aby chovateli odebrali jedno nejvíce zubožené zvíře - kobylu Elis.

To se však nestalo ani po dalších urgencích a bez účinku zůstal i únorový apel krajského úřadu, který dal Litovelským pokyn, aby zasáhli. Elis se nakonec záchrany nedočkala, lidé ji našli na konci března uhynulou poblíž zemědělské usedlosti. „Zemřela vyčerpáním na selhání orgánů,“ řekla už dříve Brázdová.

Muži ze statku hrozí až půl roku vězení

V dubnu, když inspektoři narazili na statku na uhynulé hříbě, veterina poslala do Litovle podnět k odebrání všech koní. Několik dní poté se městský úřad odhodlal k „záchranářské misi“.

Jak to při odvážení koní vypadalo

21. dubna 2016

Litovel pochybení v případu odmítla. Vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst ke zhruba čtyřměsíční prodlevě mezi prvním podnětem veteriny a záchranou koní už dříve uvedl, že bylo obtížné zjistit, kdo je za stav zvířat zodpovědný.

O chovatele z Měníka se v souvislosti s úhynem koní zajímá i policie. Obvinila ho z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

„V případě prokázání úmyslného jednání mu hrozí trest vězení až na šest měsíců, zákaz činnosti a propadnutí věci,“ upřesnila olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Podle místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat Hany Dědochové provází odebrání týraných zvířat jejich chovatelům prodlevy často.

„Někdy k zajištění náhradní péče nedochází vůbec. Vysvětluji si to tím, že ji musí platit obce ze svého. V tom je zakopaný pes, samozřejmě je to ale celé špatně,“ podotkla.