Miroslav Donutil ve druhé řadě seriálu Doktor Martin

Miroslav Donutil ve druhé řadě seriálu Doktor Martin | foto: Česká televize

KOMENTÁŘ: Penzistko ze vsi, miluj Donutila! Aneb jak se měří divák

  • 216
Peoplemetry nebo měřiče diváků jsou vážně chytré mašinky. Všimly si třeba, že navzdory kalendáři venku trvá léto a že podle toho – tedy dost uboze – vypadá i sledovanost televizních novinek podzimní sezony.

Peoplemetry ovšem vědí víc než jen holý fakt, že žádná z premiér – ani Pevnost Boyard, ani Tvoje tvář má známý hlas, ani Rapl, ani Já, Mattoni, dokonce ani spolehlivé evergreeny jako Doktor Martin s Miroslavem Donutilem nebo jeho lékařští kolegové z nekonečné Ordinace v růžové zahradě – se stále ne a ne dostat přes hranici půldruhého milionu diváků.

V podstatě peoplemetrům možná nejde ani tak o program jako o nás, jeho bezbranné konzumenty. Znají nás, sledují nás, třídí nás a vlastně určují, kdo by se měl na co dívat.

Například druhá epizoda imitátorské show Tvoje tvář má známý hlas II podle sdělení televize Nova opětovně stvrdila, že „nejlepších výsledků dosáhla v cílové skupině žen od 15 do 24 let, kde byl podíl na sledovanosti neuvěřitelných 68,56 procenta“.

Jinými slovy, ze všech mladých žen a dívek, které v neděli večer dřepěly u televize, ačkoli z logiky přirozeného řádu věcí měly v téže době tančit s princem svých snů na zahradním parketu pod hvězdnou oblohou, se na maškarní rej celebrit napodobujících větší celebrity dívaly více než dvě třetiny z nich.

Mimochodem vůbec nejsledovanější okamžik Tváře přístroj naměřil při vystoupení Romana Vojtka, který si hrál na zpěvačku Cher. Těžko říci, zda zrovna on či ona představují vrcholný idol dámské omladiny, ovšem v daném okamžiku, v 21:16 hodin, připočetly peoplemetry k běžné populaci diváků od patnáctiletých výše ještě děti od čtyř roků, které by – opět z logiky přirozeného řádu věcí – měly dávno spát.

Na druhou stranu na přirozený řád věcí se nelze odvolávat, jestliže mladé ženy a jejich potenciální partneři se kvůli televizi prostě nemají kdy sejít. Slečny oddané Tváři totiž mají zabité neděle a jejich protějšky zase pondělky, kdy se vysílá krimiseriál Rapl. Neboť podle zjištění peoplemetrů se na drsného detektiva dívají více muži, hlavně pak ve věku od třiceti let, vysokoškoláci z velkých měst. Tedy ideální partie.

Rapl má světové parametry

Recenzi Mirky Spáčilové na seriály Doktor Martin, Rapl a Mordparta čtěte zde.

Lukáš Příkazký a Hynek Čermák v seriálu Rapl

Starším dámám z obcí do pěti tisíc obyvatel určily měřiče diváckých preferencí jinou škatulku: převažují u Doktora Martina. Zcela zvláštní, dost nečitelnou kapitolu představuje soutěž Pevnost Boyard: její diváky tvoří podle dat poskytnutých Primou z 65 procent ženy a z 35 procent muži, nejvíce ji sledují lidé na Moravě, nejméně na jihu Čech a skoro polovina diváků má dokončené vyšší vzdělání.

Člověk aby se pomalu bál chovat jinak, než mu rozdělovna cílových skupin ukládá. Může venkovská důchodkyně veřejně přiznat, že miluje drsné thrillery, když jí výzkum ukládá lásku k Donutilovu hrdinovi? Utají mladistvý manažer svou slabost pro Ordinaci, jestliže spadá do vzorku typický divák Rapla? A co děti, jejichž zájmem se ohání tu Tvář, tu Doktor Martin?

Škoda, že z peoplemetrů vypadávají informace pouze jedním směrem. Kdyby byly přístupné otázkám, přinejmenším tři se samy nabízejí.

Zaprvé, milá krabičko, umíš spočítat, kolikrát člověk u běžící televize usne?

Zadruhé, zaregistrovala jsi, že vedle svítící obrazovky blikají ve stejné místnosti ještě stolní počítač, laptop a tablet?

A zatřetí, pokud mě snad někdy nachytáš v netypické cílové skupině typicky sportovního publika u přenosu ze šampionátu zápasníků sumo, zeptám se tě slovy hrdinky Vratných lahví:

Milý peoplemetře, žehlils někdy?