Slonice v ústecké zoo dostaly hudební nástroje. Teprve si na ně zvykají

  • 0
Obří hudební nástroje - zvonkohru a xylofon - mají nově ve svém výběhu dvě největší zvířata v ústecké zoo, indické slonice Delhi a Kala. Instrumenty jsou vyrobené z mimořádně odolných materiálů, aby je silní chobotnatci nezničili.

„Jinak by se mohlo stát, že by slonice třeba vyrvaly trubku ze zvonkohry a hodili ji po některém z návštěvníků,“ dodává s mírnou nadsázkou chovatel Jan Javůrek.

Sloní nástroje pocházejí z produkce ústecké firmy Aperam, která vyrábí trubky pro automobilový průmysl. Konkrétně jde o součást výfukového systému.

„Chovatelé vymysleli, jaký typ hraček by se jejich svěřencům mohl líbit, a naši zaměstnanci se s nadšením ujali výroby,“ říká Jiří Vais, finanční a personální ředitel společnosti Aperam.

Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci, kteří si budou moct vyzkoušet hru na stejných hudebních nástrojích jako sloni. Na dětském hřišti s maketou slona bude umístěný xylofon a zvonkohra pro malé muzikanty.

Při vysokých venkovních teplotách, které panují v těchto dnech, si slonice hudebních nástrojů ve výběhu zatím moc nevšímají. „Časem je ale určitě zaujmou,“ je přesvědčený Javůrek.

Kala a Delhi také malují

Letos v červenci se Kala a Delhi začaly intenzivně věnovat i malování (psali jsme o tom zde). Nezvyklá aktivita má dva důvody. Slonice se tím zabaví a zároveň tak vydělávají peníze.

Lidé jejich obrazy kupují a výtěžek pak putuje na výzkum sloních nemocí, kvůli nimž zvířata umírají v zajetí dříve než v přírodě.

Obě slonice pocházejí z Vietnamu, kde byly odchycené. Kala váží bezmála tři tuny a v Ústí je od listopadu 1985. Delhi je o půl tuny těžší a v ústecké zoo je od června 1987.

Lidé ze zoo upozorňují, že malování obrazů a hra slonů na nástroje není žádná cirkusová show. „Je to hlavně pro zpestření jejich dne,“ poznamenává chovatel Pavel Kökert.