Úředníci rozpustili Konvičkovu „pouť do Mekky“, znevažovala náboženství

  • 1802
Dělat si z přenosné toalety před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Praze muslimskou svatyni Kábu je znevažování náboženství a směřuje k rozněcování náboženské nenávisti a nesnášenlivosti, rozhodli pražští úředníci. A rozpustili demonstraci protimuslimského aktivisty Martina Konvičky.

Protimuslimský aktivista Martin Konvička, který loni mluvil o cíli zaplnit svými věrnými Letnou, dorazil k saúdskoarabské ambasádě v pražské Bubenči zhruba se třemi desítkami svých stoupenců, uvedl reportér MF DNES.

Akci načasoval na výročí 11. září, kdy si svět připomíná teroristické útoky na Spojené státy. Nazval ji „S humorem do Mekky“. Muslimové se v těchto dnech chystají na svátek íd al-adhá, spojený právě s každoroční pouti do Mekky (zpravodajství o ní najdete zde a zde).

Úředníci pražského magistrátu a policisté, kteří na akci dorazili, nicméně Konvičkův smysl pro humor nesdíleli a akci rozpustili.

„Důvodem rozpuštění bylo, že se shromáždění podstatně odchýlilo od oznámeného účelu,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman, přičemž použil formulaci obsaženou v § 12 zákona o právu shromažďovacím. Ten umožňuje rozpustit akci, která směřuje k rozněcování náboženské nenávisti a nesnášenlivosti.

„Magistrátní úředníci na místě opakovaně poučili svolavatele, že nelze symbolizovat Kábu, nejposvátnější místo islámu, pomocí mobilní přenosné toalety. V průběhu shromáždění účastníci na výzvu pana Konvičky tuto budku na místo přinesli, kvůli čemuž bylo shromáždění rozpuštěno,“ dodal Hofman.

Zahalenou kadibudku se aktivisté chystali „kamenovat“ zmuchlanými novinami a parodovat tak jeden z rituálů islámu. Právě toto představení označili úředníci za znevažování náboženské víry a akci nechali rozpustit, uvedla ČTK.

Podle reportéra MF DNES úředníci a policisté informovali účastníky akce před jejím začátkem a pak ještě jednou v průběhu, když ji zakrývali černou látkou, čímž chtěli naznačit barvu Káby. Teprve poté policisté na pokyn úředníků akci ukončili a rozpustili.

„Tady nám někdo brání ve výkonu našich náboženských práv,“ reagoval Konvička. „Myslím, že tohle je věc, kterou by měl rozhodovat soud. Ale pokud je povinností pražského magistrátu řešit, jestli se zneváží nebo nezneváží nějaké náboženství, tak si mohu vzpomenout na pět nebo deset obrazů visících v pražských galeriích, které znevažují nějakým způsobem náboženství. Doporučuju pražskému magistrátu zbourat Betlémskou kapli, protože Jan Hus byl upálen za znevažování náboženství,“ řekl ještě před zahájením akce Konvička.

Aktivisté pak rozpuštění akce ocenili skandováním „gestapo, gestapo“. Kritika ale podle dostupných informací zůstala jen ve verbální rovině.

České ministerstvo zahraničí označilo Konvičkovu nedělní akci za provokativní a za přímou urážku náboženské skupiny. „Ministerstvo zahraničních věcí odsuzuje co nejdůrazněji jakoukoli podobnou aktivitu, která šíří náboženskou nesnášenlivost, vnáší nevraživost do české společnosti, a tím poškozuje obraz České republiky ve světě,“ uvedlo ministerstvo na svém webu.

Martin Konvička na sebe upozornil 21. srpna, když jiné tragické výročí - alespoň v českém a slovenském rozměru - využil pro inscenaci přepadení Prahy džihádisty ze samozvaného Islámského státu (více čtěte zde). Akce vzbudila v centru Prahy paniku, kritizovali ji odborníci i politici a od Konvičky se distancoval i prezident Miloš Zeman.

Akci u saúdskoarabské ambasády se pokusil zakázat náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, když za důvod nemožnosti pořádání akce označil havárii vodovodu v Korunovační ulici v Bubenči (více čtěte zde). Nakonec se ale rozpuštění akce obešlo bez této „finty“, kterou aktivisté v sobotu označili za účelovou a pohrozili trestním oznámením.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue