Betonové „gigapuzzle“ otevřelo. Zvědavci měli nad sebou 70 metrů hlíny

  • 32
Asi deset tisíc lidí zlákal den otevřených dveří na stavbě nejdelšího železničního tunelu v Česku mezi Plzní-Doubravkou a Kyšicemi. Gigantickou stavbu o délce 4150 metrů si v sobotu za pět hodin prohlédlo dvakrát víc lidí než při první exkurzi letos v lednu.

„Vysoká návštěvnost je dána největším tahákem, kterým byla možnost projít jedním ze dvou plánovaných tubusů, který je zatím hotový,“ uvedl ředitel výstavby firmy Metrostav Tomáš Kohout.

Většina lidí prošla tubusem z Kyšic až na Doubravku, kde tunel vedle vrchu Chlum ústí. Na Doubravce měli organizátoři přichystaný jeden autobus, který vozil zájemce zpět do Kyšic, ale museli přivolat další dva autobusy, aby nápor zvládli.

„Když je tunel v provozu, tak se tam člověk nedostane, vlak jím projede za minutu a těžko v něm něco uvidí, toto je jediná šance si ho prohlédnout,“ nastínil stavbyvedoucí Štefan Ivor další důvod, proč tolik lidí dorazilo.

Zatím bez únikového vchodu

Během procházky tunelem si lidé mohli přečíst informace o stavbě. „Teď podcházíte pod Hlavní ulicí mezi Bukovcem a Újezdem, nad vámi je nadloží devět metrů,“ dověděli se například lidé na trase. Stavaři prozradili, kde je na trase tunelu největší nadloží. To se nachází pod vrchem Chlum a má sílu 70 metrů.

V tunelu byli záchranáři i odpočívadla. Ti byli nutní, protože z tunelu není žádný únikový východ. Ten bude vybudován až po dostavě druhého severního tubusu. Ten se s pomocí razícího štítu Viktoria, který byl také velkým prohlídkovým tahákem, začne stavět do poloviny října. První vlaky by tunelem měly projíždět na konci roku 2018.

První jižní tubus stavbaři zvládli za 16 měsíců. Podle stavbyvedoucího Petra Hybského doufají, že díky zkušenostem s prvním tubusem se stavba toho druhého zkrátí. „Ale není to jisté, protože jak říkali staří tuneláři, tunel je jako žena a meloun, nikdy nevíte, do čeho jdete,“ popsal Hybský.

Výlet do tunelu si udělal například oddíl plzeňských skautů nebo rodina Zavrtálkových, což jsou z většiny stavaři. Přišli rodiče, prarodiče a pět dětí.

„Výlet stál za to jsme velmi spokojení. Tunel jsme kvůli malým dětem neprošli celý, ale prohlédli jsme si 400 metrů. Dověděli jsme se třeba, že se betonové bloky tubusu spojují jako puzzle. I děti měly otázky,“ popsala babička Zavrtálková, která s manželem dorazila do Plzně za dcerou z moravského Kyjova.