KLDR provedla pátý jaderný test, mluví se o dosud nejsilnější bombě

  • 866
Poblíž místa, kde KLDR testuje jaderné zbraně, bylo v pátek brzy ráno středoevropského času zaznamenáno zemětřesení o síle 5,3. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. KLDR potvrdila, že na místě provedla další jaderný test. Experti hovoří o dosud nejsilnější testované bombě.

Seismická aktivita byla naměřena v 8:30 místního času (ve 2:30 SELČ) a zaznamenána na povrchu země. Americká seismologická služba USGS uvedla, že otřesy o síle 5,3 zcela jistě způsobila exploze. „Nelze však určit, jaký typ exploze to byl, zda jaderná, nebo jakákoli jiná,“ uvedla služba sledující seismickou aktivitu po celém světě.

Severokorejská státní televize před sedmou ranní SELČ potvrdila, že skutečně provedla pátý úspěšný jaderný test. KLDR prý tak nyní bude schopná instalovat jaderné hlavice na balistické rakety. Podle televize při testu neunikl žádný jaderný materiál a neměl prý ani žádný vliv na životní prostředí.

„Naši jaderní vědci provedli v testovací oblasti KLDR jaderný test na nově vyvinuté jaderné hlavici. Naše strana našim jaderným vědcům gratuluje,“ uvedla televize podle Reuters. Pokus byl prý odpovědí na nepřátelské postoje USA (celé prohlášení si můžete v angličtině přečíst zde).

Podle amerického analytika osloveného agenturou Reuters odpovídala s ohledem na oznámenou sílu otřesu energie uvolněná při předpokládané explozi 20 až 30 kilotunám. To by znamenalo dosud výrazně nejsilnější severokorejský test.

Dosud poslední čtvrtý test uskutečnila KLDR letos v lednu, údajně otestovala vodíkovou bombu. U lednové zkoušky odhadovali experti ničivou sílu na zhruba šest kilotun.

Otestovali jsme vodíkovou bombu, oznámila v lednu KLDR:

6. ledna 2016

Fanatická nezodpovědnost, reagovala Jižní Korea

Jihokorejský prezidentský úřad kvůli situaci svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Soul uvedl, že hodlá kvůli zkoušce tlačit na zpřísnění mezinárodních sankcí proti svému severnímu sousedovi.

Prezidentka Pak Kun-hje test označila jako „fanatickou nezodpovědnost“ a přímou hrozbu pro mezinárodní společenství. O události telefonicky hovořila se svým americkým protějškem Barackem Obamou, který byl na cestě ze summitu v Laosu. Oba státníci o severokorejské jaderné hrozbě jednali tento týden právě na summitu sdružení ASEAN, kde šéf Bílého domu přislíbil, že jeho země bude spolupracovat s OSN na dalším zpřísnění sankcí proti Pchjongjangu. Situací se má v pátek od 21 hodin SELČ zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Podle Obamy je odpálení nové jaderné nálože provokace, která ohrožuje regionální bezpečnost, mír a mezinárodní stabilitu. „Budeme spolu s Radou bezpečnosti a mezinárodním společenstvím pracovat na tom, abychom silou prosadili stávající sankce uvalené na KLDR v dřívějších rezolucích (RB OSN). Přijmeme další opatření včetně nových sankcí,“ uvedl v prohlášení šéf Bílého domu.

„Spojené státy neuznávají a nikdy neuznají jaderný status KLDR,“ zdůraznil Obama. Znovu potvrdil, že USA „přijmou veškeré kroky potřebné k ochraně regionálních spojenců“ Jižní Koreje a Japonska.

Japonský premiér Šinzo Abe pověřil příslušné ministry bedlivým sledováním dalšího vývoje a analýzou informací. Také čínský úřad mapující zemětřesení přiřkl otřesy v KLDR výbuchu. Čína i Japonsko zahájily měření případné zvýšené radiace v ovzduší.

V místě, kde KLDR testy provádí, byla v nedávné době zaznamenána zvýšená aktivita, upozornil krátce po oznámení otřesů britský server BBC. Upozornil rovněž, že na pátek v zemi připadají oslavy začátku vedení této totalitní země. Režim přitom právě tyto události často využívá k demonstraci vojenské síly.

Severní Korea letos stupňovala frekvenci zkoušek svých raket středního a delšího doletu schopných nést jaderné hlavice. Pchjongjang opakovaně slovně hrozil Soulu a Washingtonu odvetou za jejich společné vojenské akce na poloostrově a za sankce proti režimu. Severokorejský diktátor Kim Čong-un opakovaně tvrdil, že se země připravuje na další jaderný test.

Zkoušku odsoudily NATO i Rusko

Znepokojení nad jaderným testem KLDR vyjádřil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg i ruský a americký šéf diplomacie Sergej Lavrov a John Kerry

Stoltenberg po severokorejském jaderném testu odsoudil „trvalé provokace“ a porušování závazných rezolucí Rady bezpečnosti OSN. V prohlášení pro média vyzval Pchjongjang, aby respektoval své mezinárodní závazky a zdržel se akcí a hrozeb, které zvyšují mezinárodní napětí.

Stoltenberg připomněl, že šéfové států a vlád Severoatlantické aliance opakovaně KLDR vyzvali, aby ověřitelným způsobem okamžitě a úplně ukončila nukleární aktivity a programy balistických střel, a aby se opětovně zapojila do mezinárodních rozhovorů.

Lavrov uvedl, že Moskva je severokorejskou zkouškou silně znepokojena. Současně zdůraznil, že KLDR musí plnit rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že Pchjongjang musí v tomto smyslu dostat „velmi silné poselství“.

Lavrovův protějšek na jednáních v Ženevě, americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že všichni jsou zprávou o jaderném testu znepokojeni a že o počínání Severní Koreje se bude jednat v OSN.

„Je jasné, že Japonsko a Jižní Korea jsou vážně znepokojeny, protože jsou to sousední země (KLDR), ale dá se říci, že toto znepokojení sdílí Čína, Rusko i USA,“ řekl Kerry na úvod schůzky s Lavrovem. „Budeme se ale ještě snažit zjistit a pochopit, co se přesně stalo,“ dodal, aniž označil dnešní událost za jaderný test.

Krok Severní Koreje kritizovala i Evropská unie či Čína, odsoudila jej i Česká republika. Situací se má zabývat Rada bezpečnosti OSN, ozývá se i volání po dalším zpřísnění mezinárodních sankcí vůči severokorejskému režimu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue