Exprimátoři Svoboda a Hudeček dostali podmínku v kauze Opencard

  • 450
Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda dostal v kauze Opencard podmínku dva a půl roku, jeho nástupce Tomáš Hudeček dva roky. Ve čtvrtek o tom nepravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Podmínkou potrestal i další tři lidi, ostatních deset zprostil obžaloby.

Podmínečné tresty dostali také bývalý náměstek primátora a radní pro dopravu Josef Nosek (dva roky), někdejší radní pro informatiku Eva Vorlíčková (tři roky) a exředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska (tři roky). Podle soudu porušili předpisy o hospodářské soutěži a také povinnosti při správě cizího majetku.

Všechny tresty jsou odložené na zkušební dobu v délce tří let. Kromě toho musí každý z lidí, které soud uznal vinnými, zaplatit hlavnímu městu škodu ve výši 40 tisíc korun plus úroky.

Oba exprimátoři se proti rozsudku odvolali. „Tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal Sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat,“ uvedl při odchodu Svoboda.

Podle Hudečka kauza vznikla se zcela zřejmým politickým záměrem, takže ji bylo třeba nějakým způsobem dotáhnout do konce. „Byla jakási vnitřní potřeba této skupiny prokázat, že to celé má nějaký smysl,“ uvedl.

Hanba, ozývalo se v sále po rozsudku

„Soud nemá za to, že by obžalovaní jednali cíleně s úmyslem poškodit Prahu, ale neměli dostatečně kvalifikovaných materiálů, aby se mohli kvalifikovaně a kvalitně rozhodnout,“ uvedl předseda senátu Alexander Sotolář. Ostatní obžalované zprostil obžaloby s vysvětlením, že to, z čeho jsou viněni, není trestným činem.

Při odůvodňování rozsudku vypukl v jednací síni hluk, někteří přítomní začali volat „hanba“ a „suďte ty z roku 2010“. Sotolář vyzval přítomné ke klidu.

Bém: Opencard byl ambiciózní projekt

Bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS), za kterého projekt Opencard vznikl, se vyjádřil k rozsudku na svém Facebooku.

Přiznává, že v projektu se mohly stát chyby a že za něj nese politickou odpovědnost.

„Jsem ovšem dodnes přesvědčen, že kdyby byl projekt Opencard po roce 2010 kvalitně a zodpovědně manažersky a politicky řízen, tak elektronická karta Pražana mohla fungovat a být pro Prahu dobrým řešením. Bohužel, to se nestalo. Rozvoj karty se zastavil a naprostá většina rozhodnutí, která mí nástupci udělali, byla špatná,“ píše na Facebooku.

Celé vyjádření si můžete přečíst zde.

Soudce zdůraznil, že soud provedl mnohem více důkazů, než kolik jich bylo v přípravném řízení, a spis proto narostl. Ocenil také iniciativní přístup obou stran, které předkládaly další důkazy. Obšírně se vyjádřil i ke znaleckým posudkům, kterých měl soud několik.

Sotolář odmítl slova obhajoby, že trestní stíhání bylo zahájeno na objednávku nebo že je nedemokratické stíhat demokraticky zvolené lidi. „Zcela nepochybně platí, že jsou vázáni určitými předpisy, a nabude-li čin trestněprávních rysů, bude proti nim vyvozena trestní odpovědnost. Tím spíš to platí o osobách ve výkonných orgánech, kterým je i Rada Hlavního města Prahy,“ uvedl.

Státní zástupce Tomáš Lejnar dříve ve své závěrečné řeči navrhl devět z patnácti obžalovaných zprostit obžaloby. Pro zbylých šest požadoval podmíněné tresty (více zde). Soud je udělil pěti z nich, externího poradce výběrové komise Aleše Němečka zprostil obžaloby.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že je z odsouzení Svobody v šoku. „Byl výborným primátorem Prahy, dělal vždy vše nejlepší pro obyvatele hlavního města. Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Podle šéfa pražské ODS Filipa Humplíka se jedná o kriminalizaci „politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu všech Pražanů“. „Pokud nakonec k odsouzení dojde, zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch,“ podotkl.

Jednali jsme v zájmu vlastníků karty, hájili se obžalovaní

Obžaloba 15 bývalých radních a zaměstnanců magistrátu vinila z toho, že v roce 2012 narušili soutěžní prostředí a bez výběrového řízení uzavřeli dvě smlouvy týkající se Opencard.

Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové, která případ zpočátku řešila, tím poskytli neoprávněné výhody společnosti Haguess, a hlavní město z toho mělo škodu přesahující 24 milionů korun. Máchová byla později z případu odvolána, stejně jako ze všech dalších trestních kauz (čtěte zde).

Obžalovaní se hájili tím, že jednali v nejlepším zájmu vlastníků červené karty. Kdyby se smlouvy nepodařilo uzavřít včas, zkolaboval by prý celý systém. To ale žalobce odmítl, podle něj by pouze nebylo možné vydávání karet, celkový kolaps ale nehrozil. Veřejná soutěž mohla Praze ušetřit miliony. „Pozice firmy Haguess byla všechno, nebo nic,“ přiblížil situaci v odůvodnění verdiktu soudce Sotolář.

Elektronická karta Opencard vznikla v době, kdy byl primátorem Pavel Bém. Měla mít řadu funkcí, nakonec ale sloužila víceméně jen jako tramvajenka. Hlavní město přišla na 1,74 miliardy korun. V březnu letošního roku ji nahradila nová karta Lítačka (více zde).

Exprimátor Svoboda ještě před rozsudkem:

1. září 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue