Výměna vyexpedovaných přístrojů Galaxy Note 7 bude pro Samsung velkou finanční zátěží

Výměna vyexpedovaných přístrojů Galaxy Note 7 bude pro Samsung velkou finanční zátěží | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Batterygate bude pro Samsung citelný. Vynaloží prý „srdcervoucí částku“

  • 57
Od začátku září čelí Samsung závažnému problému ohledně modelu Galaxy Note 7. Necelé čtyři desítky případů, kdy při nabíjení baterie došlo ke vznícení či výbuchu, přiměly společnost k razantnímu rozhodnutí. Ztráta v souvislosti s ohlášenou výměnou všech již prodaných kusů by mohla dosáhnout až miliardy dolarů.

„Teoretické poškození dobrého jména je mnohem vyšší než krátkodobá finanční ztráta,“ uvedl pro server Bloomberg v reakci na rozhodnutí Samsungu profesor Chang Sea Jin ze Singapurské národní univerzity. Možného dopadu na budoucnost společnosti si uvědomuje i vedení, proto se rozhodlo pro tak razantní krok, jakým výměna všech již vyexpedovaných kusů Galaxy Note 7 bezesporu je.

Podle informací redakce Mobil.iDNES.cz měly dodávky novinky dosáhnout zhruba půl milionu kusů, nicméně Bloomberg informuje, že během prvních dvou týdnů přesáhly více než 2,5 milionu kusů. Náklady, které bude muset společnost v souvislosti s batterygate vynaložit, nebudou každopádně zanedbatelné. Kontrolou budou muset totiž projít bez rozdílu všechny již vyrobené kusy.

Finanční stránku kauzy nechce Samsung komentovat. Nicméně prezident mobilní divize Dong-jin Koh, který na páteční tiskové konferenci v Soulu čelil v této souvislosti četným dotazům, však zmínil, že půjde o „srdcervoucí částku“.

Baterie Note 7 vybuchují. Samsung zastavil prodej a mění telefony

Na tom se shodují i analytici, kteří celkové náklady spojené s nutnou kontrolou vyrobených kusů a výměnou těch již vyexpedovaných odhadují až na jednu miliardu dolarů, v přepočtu tedy na více než 24 miliard korun. Část těchto nákladů by však na svých bedrech měl nést jeden z dodavatelů, od nichž společnost baterie odebírá. Samsung nicméně neukázal na pochybení konkrétní společnosti.

Podle listu The Korea Economic Daily by tak náklady vynaložené na výměnu a kontrolu již vyrobených přístrojů nemusel nést pouze Samsung. Podle korejského deníku 70 % dodávek baterií pro Samsung Electronics zajišťuje koncernová společnost Samsung SDI, zbývající dodávky pak zajišťuje hongkongská společnost ATL (Amperex Technology Limited).

V korejských médiích se nicméně objevila zpráva, že se společnost v souvislosti s touto kauzou rozhodla dočasně přestat používat baterie, které pro ni dodávala právě koncernová společnost Samsung SDI.

03.září 2016 v 04:33, příspěvek archivován: 06.září 2016 v 14:19

#Samsung recalls #Note7 over #battery #explosions; 2.5 mn Note 7s sold in 10 countries with diff. battery suppliers. pic.twitter.com/fvUBUF6Njn

Přestože i analytici zastávají názor, že krátkodobá finanční zátěž je pro společnost mnohem snesitelnější než dlouhodobý nepříznivý dopad na obchodní značku, vše bude záležet na zákaznících, jak budou kauzu batterygate a postoj společnosti celkově vnímat.

V souvislosti s kauzou bylo odloženo i zahájení prodeje Galaxy Note 7 v České republice, a to prozatím na neurčito. Novinka měla být v českých obchodech dostupná již 16. září. V rámci předobjednávek se nicméně dostala již k několika stovkám českých zákazníků, ti se ohledně výměny přístroje mohou obrátit na servisní střediska výrobce.

V reklamě na Note 7 si Samsung střílel z Američanů: