Za porážku může migrační politika, uznala Merkelová. Měnit ji však nehodlá

  • 1006
Německá kancléřka Angela Merkelová přebírá odpovědnost za porážku své strany v zemských parlamentních volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Zároveň trvá na správnosti své vstřícnosti k uprchlíkům. Důvěru voličů chce získat zpět. Merkelová to řekla novinářům na okraj summitu G20 v Číně.

Kancléřka převzala odpovědnost za porážku CDU v nedělních zemských parlamentních volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které jsou jejím domovským politickým regionem. Řekla také, že tato porážka souvisí s vládní migrační politikou. „Přesto věřím, že rozhodnutí, která jsme učinili, jsou správná a musíme na nich dále stavět,“ sdělila Merkelová.

Prohlásila, že je s výsledkem voleb velmi nespokojená a její strana nyní musí znovu získat důvěru voličů, a to i prostřednictvím začlenění uprchlíků a deportací těch, kteří nezískají azyl.

Šok a masakr motorovou pilou. Německý tisk reaguje na prohru Merkelové

Merkelovou kritizovali po ohlášení výsledků voleb i její kolegové z CDU a sesterské Křesťanskosociální unie (CSU). Výsledek hlasování, který byl pro CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku historicky nejhorším, by se měl podle bavorského ministra financí Markuse Södera (CSU) stát pro kancléřčinu stranu budíčkem. „Nálada voličů se už nedá ignorovat. V Berlíně je potřeba změnit kurs,“ řekl známý kritik Merkelové listu Bild.

CDU v nedělním hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou, když ji porazila Alternativa pro Německo (AfD), která svou kampaň postavila právě na kritice uprchlické politiky vlády a kancléřky. CDU ve volbách, které se uskutečnily přesně rok po rozhodnutí Merkelové otevřít hranice běžencům, získala 19 procent hlasů, zatímco AfD 20,8 procenta (více o výsledcích voleb se dočtete zde).

Kritizovaná migrační politika

O příčině „katastrofálního výsledku“ unie nepochybuje mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU pro otázky vnitřní bezpečnosti Stephan Mayer. Serveru Huffington Post řekl, že důvodem je nespokojenost s uprchlickou politikou Merkelové. „Spolková vláda sice od roku 2015 v uprchlické politice udělala hodně změn, ale u mnoha voličů to zřejmě ještě nemá ohlas,“ míní politik CSU.

Generální tajemník této strany Andreas Scheuer zase v deníku Tagesspiegel požadoval zavedení horní hranice pro přijímání běženců a rozšíření seznamu bezpečných zemí, kam je možné uprchlíky vracet.

„Je to historické datum, když je CDU v jedné spolkové zemi až třetí a skončí za AfD,“ je přesvědčen poslanec CDU Wolfgang Bosbach. Také on považuje za „velký problém“ migrační politiku Merkelové, jak řekl listu Die Welt. Zprvu podle něj bylo sice otevření hranic správným krokem, pak se ale měla politika rychleji změnit.

Voliči AfD řešili migraci i sociální spravedlnost

Právě migrace, sociální spravedlnost, hospodářství a vnitřní bezpečnost byla hlavní témata pro voliče Alternativy pro Německo. Vyplývá to z průzkumu televizní stanice ARD.

Třiapadesát procent voličů AfD za zásadní téma označilo migraci, 47 procent sociální spravedlnost. Hospodářství a práce byly důležité pro 26 procent voličů strany označované za pravicově populistickou, pro stejné procento jich hrála roli vnitřní bezpečnost.

Debakl Merkelové. Protiuprchlická AfD porazila u ní v regionu její CDU

Všichni dotázaní voliči Alternativy pro Německo souhlasí s tím, že strana chce omezit počet přicházejících uprchlíků a cizinců, i s tvrzením, že AfD mluví jasně o záležitostech, o nichž ostatní strany otevřeně nehovoří. Prakticky všichni voliči AfD - 95 procent - vnímají jako pozitivní, že strana chce v Německu zamezit šíření islámu.

Strach z počtu uprchlíků, kterých je v Meklenbursku-Předním Pomořansku jen minimum, vyjádřilo 86 procent voličů Alternativy pro Německo, zdaleka nejvíce ze všech větších stran v této severoněmecké spolkové zemi. Obavy z počtu běženců má 43 procent voličů SPD i CDU, 23 procent příznivců Levice a 21 procent u zelených.

Alternativa pro Německo lépe než všechny ostatní strany bodovala u manuálně pracujících, samostatně výdělečně činných i nezaměstnaných. Více hlasů než ostatní strany získala také od lidí s nízkým vzděláním (28 procent), u těch s vyšším vzděláním (15 procent) zaostala výrazně za SPD a CDU.

Radost lídrů AfD po zemských volbách:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue