Někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda u soudu | foto: ČTK

Za 45 líčení nezazněl důkaz o naší vině, řekl Svoboda ke kauze Opencard

  • 27
Soud s dvojicí pražských exprimátorů, bývalými radními i úředníky magistrátu v kauze Opencard se chýlí ke konci. Všech patnáct obžalovaných v pondělí v závěrečných řečech vinu odmítlo, řada by prý i dnes hlasovala stejně. Někdejší primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že u soudu nezazněl jediný důkaz o trestné činnosti. Verdikt zazní ve čtvrtek.

„Trvám na tom, že jsem nezpůsobil žádný trestný čin. Jediné, co bych chtěl dodat, je fakt, který mě trochu potěšil. Za 45 dní jednání nepředložili jediný důkaz, že bych se trestného činu dopustil, a dokonce, že by se trestný čin stal,“ řekl Svoboda s tím, že vše podstatné už řekl při své výpovědi či v průběhu líčení.

Obžalovaní

  • Radní - Bohuslav Svoboda, Ivan Kabický, Josef Nosek, Radek Lohynský (všichni ODS), Helena Chudomelová, Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09), Tomáš Hudeček (vystoupil z TOP 09), Eva Vorlíčková (bezpartijní)
  • Pracovníci magistrátu - Aleš Němeček (externí pracovník), Štěpán Hladík a Veronika Pražáková, David Kučera (externí pracovník), Jan Teska

Druhý z bývalých primátorů Tomáš Hudeček mluvil o době, kdy byl v čele města jako o „krátkém, ale důležitém čase obnovy práva, slušnosti a zdravého rozumu“, kdy se „slušní a poctivé lidé ujali práce.“ Obžalobu označil za zcela nedůvodnou a absurdní. Podle něj se zdá, že na obžalobu stačí, když nějaký znalec řekne, že se něco možná mohlo pořídit levněji. „Nechci říkat, že se cítím nevinen. Já nevinen jsem a naopak se cítím poškozen,“ uvedl Hudeček.

Obžalovaní podle obžaloby v dubnu 2012 „narušili soutěžní prostředí a společnosti Haguess zajistili neoprávněné výhody“, když ohledně Opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

Informatik magistrátu Štěpán Hladík v pondělí uvedl, že jedinou vinou všech obžalovaných je to, že se snažili dlouhodobě neudržitelnou situaci kolem Opencard řešit. Za sebe řekl, že ho zajímala technická řešení, ne cena či formální podmínky smluv. Přesto se opřel do znaleckého posudku, podle kterého měli obžalovaní způsobit Praze škodu. Na konci své řeči poděkoval státnímu zástupci, že část jeho připomínek zahrnul do svého závěrečného návrhu.

V něm Tomáš Lejnar, který vystřídal státní zástupkyni Dagmar Máchovou, část obžalovaných navrhl zprostit obžaloby a zbylým, včetně obou exprimátorů, navrhl podmínky. (více zde) Lejnar Máchovou střídal poté, co byla odvolána z trestních kauz, když v její kanceláři zasahovala policie. (více o Máchové zde)

Externí poradce výběrové komise Aleš Němeček považuje za nelogické, že žalobce navrhl trest jen pro část obžalovaných. Na rozhodnutí se totiž podle Němečka podíleli všichni. „Není právně relevantní rozlišovat, jakou roli měli v rámci jednání jednotlivé její členové, tedy konkrétně například kdo má a kdo nemá za úkol jednat o jednotlivých položkách služeb a jejich cenách, jak uváděl pan státní zástupce ve své závěrečné řeči,“ řekl Němeček.

„Státní zástupce říká: ‚Protože jste měl Němečku více informací, tak jste vinný‘,“ dodal. To, že považuje postup státního zástupce za nesprávný, ale neznamená, že by chtěl, aby byli odsouzeni i ostatní, když už je podmínka navržena jemu. Němeček také odmítl, že by obžalovaní jednali záměrně a ve snaze o obohacení, jek je uvedeno v obžalobě. To se u soudu podle něj nikdo ani nesnažil dokázat.

Posudek je tragédie o pěti dějstvích, uvedla exradní

Bývalý radní Ivan Kabický mluvil o politickém procesu i údajných podivných praktikách státní zástupkyně Máchové a policistů. Podobně jako jiní obžalovaní kritizoval znalecké posudky, z nichž vycházela obžaloba. Za „zvrácenou situaci,“ označil to, že se museli desítky hodin bránit vůči posudkům, které jsou podle něj za hranou slušnosti.

Další obžalovaná Helena Chudomelová jeden z posudku označila za tragédii o pěti dějstvích, jejíž autor vůbec nepochopil úlohu zastupitele. „O tom, co je pro obec nejlepší, by měli rozhodovat volení zastupitelé a nikoli policisté,“ dodala.

Obžalovaným zejména vadilo, že podle znalců způsobili Praze škodu. Bývalý ředitel odboru informatiky magistrátu Jan Teska uvedl, že rozhodnutí naopak zabránilo zmaření investic, držitele karty ochránilo před překotnou změnu systému či zabránilo propadu příjmu z jízdného. Spolu s dalšími poukazovali na to, že provoz současného systému Lítačka je dražší.

Elektronická karta Opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun.

Hlavní líčení začalo před rokem - 1. září 2015:

1. září 2015


Nejlepší videa na Revue