Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při návštěvě severočeského...

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš při návštěvě severočeského Varnsdorfu navštívil dům ve vyloučené lokalitě v ulici Kovářská. (1. září 2016) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Babiš zpochybnil tábor v Letech. Překročil hranicí náckovství, řekl Sobotka

  • 1146
Na ministra Andreje Babiše se snesla ostrá kritika poté, co zpochybnil existenci romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Byl to podle něj pracovní tábor, kde končili lidé, kteří nepracovali. „Špatně jsem se vyjádřil, nemám problém se omluvit,“ reagoval na kritiku. Tu ale nezastavil. Podle premiéra Sobotky ministr překročil „hranici náckovství“.

„Pokud jsme se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel,“ prohlásil v pátek vicepremiér a šéf hnutí ANO.

Při své čtvrteční předvolební návštěvě romské lokality ve Varnsdorfu řekl, že byly doby, kdy všichni Romové pracovali. „To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ citoval jej server Aktuálně.cz.

Babiš to před volbami zkouší, nemá informace, vadí Romům i historikům jeho výrok o Letech

„Došlo k manipulaci a vytržení z kontextu,“ hájil se pak Babiš v pátek při startu horké části kampaně hnutí ANO před krajskými a senátními volbami (o startu kampaně ANO píšeme zde). Mluvil při návštěvě Šluknovska prý hlavně o tom, že Romové by měli pracovat a jejich děti chodit do školy a že by neměly být zneužívány dávky.

Řekl také, že se už domluvil s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL, že uvolní peníze na to, aby se vyřešilo to, že nyní v Letech na místě bývalého internačního tábora stojí prasečák. Jeho odstranění slibovaly i předchozí vlády, ale žádná se s majitelem vepřína, firmou AGPI nedokázala domluvit. Herman nedávno řekl, že do konce volebního období to zvládne současná koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Původně pracovní tábor v Letech od roku 1942 koncentračním byl. Do soustavy táborů, která měla nacistům zajistit „konečná řešení“ etnik, které pokládali za méněcenná, spadaly tábory sběrné, tranzitní i vyhlazovací (více o táboru v Letech čtěte zde).

„Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil.“

(premiér Bohuslav Sobotka v reakci na Andreje Babiše)

Předseda vlády Bohuslav Sobotka při odchodu z jednání Evropské rady, na které...

K tvrdé kritice ministra financí se v pátek odpoledne přidal i premiér Bohuslav Sobotka. „Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil. Člověk, který v naší zemi disponuje naprosto ojedinělou koncentrací ekonomické, mediální a politické moci, ukázal, že mu v honbě za hlasy není nic svaté,“ uvedl (celé vyjádření premiéra čtěte zde).

Babiš nejprve na slova premiéra už nechtěl příliš reagovat. „Za svoje vyjádření už jsem se omluvil. Navíc bylo vytržené z kontextu a zmanipulované. Předvolební výroky pana Sobotky rozhodně nehodlám nijak komentovat,“ sdělil reportérovi iDNES.cz v Ostravě.

Později ještě jednou zopakoval, že jeho cílem nebylo popírat holocaust. „Vůbec jsem neřešil tábor v Letech, ale vyloučené lokality na Šluknovsku. Je zábavné pozorovat, kdo všechno tady teď mluví o holocaustu a říká, že já jej popírám. Přitom oni jsou jen pokrytci, kteří posledních 20 let neudělali nic pro to, aby otázku vepřina v místě tábora vyřešili. Tu otázku já řešil s panem ministrem Hermanem a slíbil jsme mu, že na odkup vepřína najdu finanční prostředky,“ zopakoval Babiš.

Drsná slova zazněla při cestě ministra na Šluknovsko

Jak k celé bouři okolo jeho výroku došlo? Ministr financí ve čtvrtek vyrazil na předvolební cestu do Šluknovského výběžku, kde navštívil základní školu, továrnu, vyloučenou lokalitu i místní pivovar. Slova, za která se na něj na sociálních sítích rychle snesla vlna kritiky, podle Aktuálně.cz prohlásil při rozhovoru s místními obyvateli.

Hned ve čtvrtek reagoval, že jeho známý, majitel jedné české firmy, mu vyprávěl, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. „Já jsem dneska ve Varnsdorfu, asi neobratně, poukazoval hlavně na to, že dřív Romové pracovali, zatímco dnes jsem viděl dospělé i děti doma, místo aby byli v práci a ve škole. Pro mě, zvyklého pracovat, to byl šok,“ dodal vicepremiér na Facebooku s tím, že situaci Romů ve Varnsdorfu 25 let nikdo neřeší.

V první školní den měly děti být ve škole ale jen na chvíli a v době jeho návštěvy ve vyloučené lokalitě na jejich pobytu doma nebylo nic podivného.

Nepřijatelné a otřesné, kritizují politici

Politici hned začali na Babišova slova reagovat. „Zpochybňování holokaustu je nepřijatelné. Babiš by měl přesvědčivě vyvrátit autorství výroku k Letům nebo se omluvit a odejít z politiky,“ reagoval na Twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

První krátká reakce Sobotky, který během pátku přidal už zmíněnou ještě tvrdší kritiku, zněla takto: „Pokud něco takového opravdu řekl, doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si zajel do Let a seznámil se s historickými fakty, jak nacisté a ti kdo jim pomáhali, různými metodami zabíjeli Romy. Pak by se měl zastydět, omluvit a už nešířit takové blbosti.“

Podobně se vyjádřil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

„Jestli pan ministr Babiš myslí ty věty, které byly zveřejněny, vážně, je to naprosto otřesné. Tábor v Letech byl strašný koncentrák a vím velmi dobře, co se tam dělo. Když se podívám na počet dětí i dospělých, kteří tam zahynuli, byli pohřbeni kdesi vedle v lese a ostatní přeživší byli odvezeni do Osvětimi, kde byli všichni zabiti, mluvit o Letech jako o pracovním táboru je bohapustá lež,“ napsal.

Původně pracovní tábor v Letech byl v roce 1942 byl fakticky začleněn do soustavy nacistických koncentračních táborů. V tzv. „cikánském táboře“ v Letech u Písku bylo od srpna roku 1942 do května 1943 internováno celkem 1 309 lidí. Čtvrtina internaci nepřežila na místě, čtvrtina byla propuštěna nebo utekla, přes 400 jich odtud byla převezena do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Portál Holocaust.cz uvádí, že z českých zemí bylo do Osvětimi dohromady deportováno více 5 500 Romů. Poválečná romská populace v Čechách a na Moravě se následkem nacistického „řešení cikánské otázky“ snížila na asi 800 lidí. Na místě, kde stál tehdejší lágr, dnes stojí výkrmna vepřů, což dlouhodobě kritizují Romové i lidskoprávní organizace.

Ministr kultury Daniel Herman na začátku srpna prohlásil, že vláda nedůstojné umístění vepřína do konce volebního období vyřeší (více čtěte zde).

Romové uctili památku v koncentračním táboře v Letech v květnu letošního roku:

13. května 2016

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video