Jan Šátral | foto: Profimedia.cz

Sponzoroval ho Rath, okouzlil Horáčka. Kdo je český objev v New Yorku?

  • 53
Na začátek jedna hádanka - sponzoroval ho Rath, porazil Djokoviče, zaujal Horáčka. Kdo že tohle všechno dokázal? Jaká tenisová celebrita? Žádná, byl to dosud „neznámý“ Jan Šátral.

Po pondělní půlnoci českého času dokonal proti domácímu Mackenziemu McDonaldovi, který startuje na US Open na divokou kartu, úžasný obrat z 0:2 na sety.

V hlavní grandslamové soutěži přitom nastoupil poprvé v životě a rozhodující pátou sadu snad ještě nehrál. Potvrdil, že má natrénováno a cítí se klidně na čtyřhodinovou bitvu. „Bude mě to motivovat do další práce,“ říkal nadšeně reportérovi Radiožurnálu po utkání.

Tou dobou už textař Michal Horáček psal na Facebook, jak Šátralovo představení v New Yorku sledoval. „Dnes jsem zažil příběh doslova mimořádný,“ napsal.

Šátralův příběh zaujal i textaře Michala Horáčka

Pozoruhodně toho u šestadvacetiletého tenisty působí víc. Na kurtech v Mělníku dělal první krůčky, jako osmiletý se přesunul do Prahy, v 1. ČLTK na Štvanici trénuje dodnes. Ještě v roce 2008 ovládl bez ztráty setu prestižní Pardubickou juniorku. Ale pak zmizel, jeho jméno znali jen tenisoví experti. Šátral objížděl menší turnaje, přivydělával si tenisem v Německu a hledal sponzory i mezi politiky.

„Nejvíce mi pomohl hejtman Středočeského kraje pan David Rath,“ uvedl v rozhovoru pro Mělnický Deník před pěti lety. „Ale aby se mi vrátila investice za celý život, na to se budu muset ještě snažit.“

Teď se snaha začíná vyplácet, Šátral na US Open vydělal skoro tři miliony korun, víc než za celou kariéru. Ale k tomuto finančnímu „zhodnocení“ vůbec nemuselo dojít.

Šátral uvažoval o konci. Vrstevníkům záviděl, když šli třeba do baru. Těžko hledal motivaci. U tenisu ho udržel až kamarád a zároveň trenér Daniel Lustig. „Začali jsme se o tenise bavit víc profesionálně. Dokázal mi vtlouct do hlavy, že na to mám.“

V loňské sezoně na Prague Open porazil Djokoviče, i když se jednalo o Djordjeho, bratra světové jedničky, Šatrál se rád pochlubil.

Na žebříčku ATP se Čech posunul k hranici druhé a třetí stovky. Pokoušel se kvalifikovat na grandslamy. Letos v lednu vypadl po bitvě se zkušeným krajanem Radkem Štěpánkem, a tak mohl v Melbourne fandit přítelkyni Denise Allertové.

Nyní se role v zamilovaném páru na chvíli prohodily. „Jsem rád, že u toho byla, dodávala mi spoustu síly, především té psychické,“ řekl Šátral. Společně se zkusí přihlásit do mixu.

„Je to splnění snu, ale snů mám ještě spoustu,“ usmál se Šátral. Ještě si přeje reprezentovat Česko na olympijských hrách nebo v Davis Cupu. To klidně může dokázat, vždyť třeba Lukáš Rosol debutoval až v jeho věku. A úspěšných mladíků v českém tenise není dost.

Zatím se Šátral musí spokojit s odměnou v podobě duelu s Francouzem Gaëlem Monfilsem, světovou dvanáctkou.

Podívejte se, co provedl Šátralův příští soupeř s hodinami na kurtu

„Žádná hra není prohraná, dokud není dohraná. Ať děláme cokoli, je dobré si to pamatovat,“ zakončil Horáček příspěvek o Šátralovi.

A je dobré si zapamatovat, kdo je Jan Šátral.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga