Za křivé obvinění policistů šel do vězení, nyní muže soud zprostil obžaloby

  • 64
Obvodní soud pro Prahu 6 zprostil Víta Hassana obžaloby z křivého obvinění. Toho se podle ní dopustil, když si stěžoval na policisty. Soudy muže nejprve poslaly na dva roky do vězení, Hassan si odseděl jedenáct měsíců. Nakonec se ho zastal Ústavní soud a obvodní soud musel nyní jeho nález respektovat.

„Jak správně poznamenal pan obhájce, rozhodnutí obecných soudů neprošla testem ústavnosti,“ řekl soudce Karel Steiner. Narážel na to, že nejen Obvodní soud pro Prahu 6 poslal nejprve Víta Hassana za mříže, ale stejně tak rozhodl pražský městský a Nejvyšší soud.

Incident, kvůli kterému si Vít Hassan odseděl téměř rok ve vězení, se stal 5. listopadu 2013 v Praze. V tramvaji ho bez lístku odhalili revizoři a přivolali policii. Hassan jim na chvíli utekl, ale našli ho v nedalekém křoví. Muž tvrdí, že ho revizor za přihlížení policie zbil, odcizil mu diktafon a z mobilních telefonů mu smazal data (více o incidentu a odsouzení zde).

Policie i Generální inspekce bezpečnostních sborů odmítly Hassanovu stížnost. Naopak on sám byl obviněn a nakonec i odsouzen na dva roky za křivé obvinění. Až Ústavní soud rozhodl, že se v případě jedná o tvrzení proti tvrzení a nelze říci, že pokud jednou stranou sporu jsou policisté, pak jsou jejich tvrzení automaticky pravdivá (více o rozhodnutí Ústavního soudu zde).

Proti tomu se soudce Steiner ohradil. Podle něj soud neuvěřil policistům, protože jsou policisté, ale hodnotil jejich výpovědi v kontextu ostatních svědectví a výpovědí znalců. Svědectví policistů podle něj jsou „věrohodnější a z logiky věci uvěřitelnější.“

Naopak Hassanovu výpověď hodnotí i nadále jako nevěrohodnou. „Nelze to však mít kategoricky za jisté,“ vysvětloval, proč nakonec vynesl zprošťující rozsudek. Ten zdůvodnil tím, že nebylo prokázáno, že se skutek, ze kterého byl Hassan obžalován, stal. Postupoval tak podle zásady, že v případě pochybností je třeba věc hodnotit ve prospěch obžalovaného, kterou připomínal Ústavní soud.

Státní zástupkyně požadovala pro Hassana opět vězení. Po vynesení rozsudku si ponechala lhůtu pro odvolání.

Vít Hassan se vzdal práva na odvolání. O zprošťujícím verdiktu mluví jako o vítězství a velké satisfakci. Předpokládá, že se za jedenáct měsíců ve vězení bude domáhat odškodnění. Na dotaz, jaké poučení si z kauzy přinesl, vytáhl lítačku. Chce se tak vyhnout případným dalším sporům s revizory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue