VIDEO: Lidé se vrátili z „mise na Mars“. V naprosté izolaci strávili rok

  • 58
Druhý nejdelší simulovaný pobyt na Marsu skončil na konci minulého týdne a již se chystá další. V izolovaném stanu strávili jeho účastníci rok.

Šest vědců rok zkoumalo v izolované stanici na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa podmínky výpravy na rudou planetu. Na Zemi se „vrátili“ po 365 dnech.

„Můj osobní dojem je ten, že mise na Mars je v blízké budoucnosti reálná. Myslím, že technologické i psychologické překážky se dají překonat,“ uvedl podle webu Havajské univerzity jeden z členů týmu, Francouz Cyprien Verseux. Cílem této mise bylo zkoumat zejména pobyt lidí v dlouhodobé izolaci.

Tři ženy a tři muži byli uzavřeni ve vědecké stanici o průměru 11 metrů a výšce šest metrů, z níž mohli ven do skalnaté pustiny vulkánové hory vycházet vždy jen na krátkou dobu a pouze ve skafandrech. Komunikace probíhala s 20minutovým zpožděním, aby byl pocit vzdálenosti od Země co nejrealističtější.

Uvnitř stanice měli k dispozici každý svůj malinký pokoj s lehátkem a pracovním stolem a měli jen omezený internetový kontakt s rodinou a přáteli. Po celý rok také jedli pouze rozpustné potraviny.

Mezinárodní skupinu tvořili fyzička, astrobiolog, geoložka, astrofyzička, letecký inženýr a architekt.

Při výstupu nepanovalo zrovna přijemné počasí:

28.srpna 2016 v 20:42, příspěvek archivován: 29.srpna 2016 v 09:56

The media are assembling before the #HISEAS crew egress back to "Earth." T minus 20 minutes. pic.twitter.com/ACf9GgGK2n

Šlo o čtvrtou a dosud nejdelší společnou misi Havajské univerzity a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Projekt Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) začal v roce 2012 a mise se postupně prodlužovaly. První mise například testovaly i složení stravy a jídelníček.

Nyní se chystají dvě další osmiměsíční mise pro léta 2017 a 2018. Na jejich účastníky je vypsán konkurz, do něhož se lze přihlásit do 5. září.

Členové posádky Mars-500 zkouší skafandry Orlan

Dosud nejdelší simulací podmínek pobytu na Marsu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Tři Rusové, Číňan, Ital a Francouz opustili své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Moskvě až po 520 dnech.

I ruský experiment byl podobně jako ten havajský spíše psychologický než technický, tedy cílem bylo zejména ověřit možnost soužití lidí různých kultur a povah v podmínkách dlouhé izolace.

,