Záchranáři procházejí sutinami ve městě Amatrice (24. srpna 2016)

Záchranáři procházejí sutinami ve městě Amatrice (24. srpna 2016) | foto: Reuters

Pořád padají stejně chabé zdi. Radnice nás ignorují, zuří italský seismolog

  • 30
Je tomu půl roku, co Fabrizio Galadini nedaleko městečka Amatrice zkoumal geologický zlom. Tamní radnice podle něj už dlouho věděla, že ve střední Itálii hrozí ničivé otřesy. Ve středu se Amatrice proměnilo v hromadu suti a seismolog neskrývá vztek. Zřítily se historické skvosty i nově opravená škola, která měla otřesům odolat.

„Mám v sobě hodně hněvu. Důvod mé zloby je ten, že už dvacet let vidím pořád stejné zdi, postavené stejným způsobem, padat na stejných místech,“ přemítá pro server Avvenire šéf italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie. Fabrizio Galadini se Italy snaží ochránit před následky otřesů už od roku 1997.

Obyvatele městečka Amatrice nebo Accumoli se však tento týden ochránit nepodařilo. Navzdory tomu, že sám Galadini mezi kopci střední Itálie před šesti lety varoval, aby úřady během několika let počítaly se „zemětřesením maximální intenzity“ právě v oblasti, kde nakonec udeřilo.

Naznačovaly to už záznamy o ničivém zemětřesení v roce 1639 nebo otřesy, které v roce 2009 zničily nedalekou l’Aquilu. Země se u Amatrice chvěla i o rok později, poslední průzkum tam vědci podnikli před půl rokem. „V téhle oblasti se musí počítat s tím, že někdy tam takhle silné a klidně i silnější zemětřesení může nastat,“ potvrdil iDNES.cz i seismolog Aleš Špičák (rozhovor čtěte zde).

Předpověď vyšla, řadu měst však otřesy stejně zasáhly nepřipravenou. Jen Amatrice hlásí nejméně 200 mrtvých - zřejmě i proto, že úřady na zabezpečení budov zkrátka nedbaly. Nedaleké město Nursie, které středeční zemětřesení ustálo bez větších škod, ukazuje, že neštěstí se dalo předejít.

„Srovnání mezi Amatrice a Nursií je nemilosrdné. Nursii samozřejmě zasáhl slabší otřes, ale je jasně vidět, že se v historickém centru věnovala pozornost kvalitní stavbě a rekonstrukcím,“ řekl Galadini. Tamní historické památky podle něj prošly chvályhodnými úpravami, díky nimž drží staré zdivo pohromadě.

Přístup, jaký zvolilo vedení Nursie, však ve střední Itálii není ani zdaleka samozřejmostí. „Spousta historických měst je v podobném stavu jako bylo Amatrice. Bydlím v malém městečku Marsi a kdyby tam udeřilo zemětřesení, nezůstane stát nic. Jen můj dům, který jsem si upravil sám,“ dodává vědec.

Záběry z dronu ukazují zkázu v Amatrice:

Rekonstrukce měla zabránit tragédii. Škola stejně spadla

Radnici v Amatrice, která turisty lákala na „stovku“ malebných kostelů rozesetých po městečku i okolních kopcích, zbyla po působivých uličkách prakticky jen virtuální prohlídka na městském webu.

„Amatrice už neexistuje,“ řekl ve středu novinářům místní starosta Sergio Pirozzi. Teď už je optimističtější - město prý znovu povstane. Pirozzi mu chce vrátit původní podobu, jakou mu v 16. století vtiskl architekt Nicola Filotesio.

Nedá se říci, že by vedení města na ochranu před otřesy zapomínalo úplně. Po zemětřesení v l’Aquile získala radnice statisíce eur ze záchranných fondů, díky nimž nedávno rekonstruovala místní školu. Polovina budovy, která podle dokumentace splňovala ty nejpřísnější bezpečnostní předpisy, se ovšem ve středu zřítila.

26.srpna 2016 v 07:30, příspěvek archivován: 26.srpna 2016 v 19:11

Il sindaco di Amatrice: «La scuola crollata? Per i tecnici era a posto» https://t.co/u8BHULb4vI pic.twitter.com/8X3kW4fL27

Na otázku deníku Corriére della Serra, jak se to mohlo stát, odpověděl starosta stručně. „Bylo zemětřesení,“ prohlásil s hořkým úsměvem. Neusmívá se však italská prokuratura, která rekonstrukci školy začala po zřícení vyšetřovat jako možný trestný čin.

Otřesy v Itálii

„To je správné. Škola otevřená v roce 2012 prostě nemůže spadnout, je to nemyslitelné,“ potvrzuje s odkazem na přísné stavební normy seismolog Fabrizio Galadini.

I samotný starosta novináře ujistil, že viník zpackané opravy trestu neunikne. Zničená školní budova však jen dokresluje smutný příběh peněz, které byly na pomoc Itálii určeny už po otřesech v roce 2009.

Evropská unie tehdy uvolnila 494 milionů eur, v přepočtu více než 13 miliard korun. Část peněz však neskončila tam, kde byla pomoc potřeba. Dánský europoslanec Søren Bo Søndergaard z komise pro potírání organizovaného zločinu upozornil, že se na zakázkách údajně přiživila italská mafie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue