Milouš Jakeš na pražském výstavišti při oslavách Prvního máje. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jakeš a Štrougal čelí trestnímu oznámení za vraždu německých emigrantů

  • 460
Bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš a expremiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka patří mezi 67 českých a slovenských občanů, kteří čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na československých hranicích v době komunismu. Oznámení podala Platforma evropské paměti a svědomí.

O podání trestního oznámení německému nejvyššímu státnímu zástupci informovala na páteční tiskové konferenci ředitelka organizace Neela Winkelmannová. Informaci iDNES.cz potvrdil i senátor Jiří Šesták, který na tiskové konfrerenci taktéž vystoupil.

Platforma se podle Winkelmannové obrátila 18. srpna s pomocí berlínské advokátní kanceláře na německého žalobce Petera Franka kvůli tomu, že v Česku vyjma čtyř spíše řadových pohraničníků nebyl nikdo za usmrcení emigrantů potrestán.

Štrougal za mrtvé u železné opony souzen nebude. Věc je promlčená

Jakékoli snahy o potrestání odpovědných činitelů minulého režimu za zločiny proti lidskosti nebyly úspěšné, proto platforma podle Winkelmannové zvolila německou cestu a podala trestní oznámení pro vraždu - zabíjení z nízkých pohnutek.

Konrad Menz z advokátní kanceláře uvedl, že podle německé judikatury jde o nepromlčitelné trestné činy. Upozornil, že podle verdiktu Spolkového soudního dvora zodpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli. Oznámení se vztahuje jen na žijící, mezi ně patří hlavně pohraničníci a jejich velitelé.

Jednoho z uprchlíků roztrhali psi pohraničníků

Oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků. Jeho matka Christa Bruniesová uvedla, že byl potrestán za svoji odvahu. „Přesto myslím, že jeho smrt nebyla zbytečná, svým činem přispěl ke znovusjednocení Německa,“ uvedla. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán.

Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem Josefem Mlčouškem zastřelen až na rakouském břehu. Mlčoušek byl brněnským krajským soudem před deseti lety odsouzen ke třem letům vězení s pětiletou podmínkou.

Gerhard Schmidt byl zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen. Kurt Hoffmeister byl zastřelen na Domažlicku pohraničníkem Andrejem Terelou, který byl nejprve odsouzen k podmíněnému trestu 14 měsíců vězení, ale před deseti lety Krajským soudem v Plzni osvobozen s tím, že jeho čin byl promlčen.

Pátou obětí je Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání osmi pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice. Kvůli jeho zabití byl odsouzen pohraničník Pavel Čada k nepodmíněnému trestu tří let vězení, Vrchní soud v Praze ho ale v roce 2001 osvobodil.

Zastavení vyšetřování Štrougala kvůli úmrtím v elektrických zátarasech:

3. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video