Ekologický hybridní vůz s kamerami hlídá nové parkovací zóny | foto: Robert Oppelt, Metro.cz

V parkovacích zónách je volněji. Plní se okolní ulice, kde se neplatí

  • 147
Spuštění nových parkovacích zón v Praze se neobešlo bez komplikací. Zatímco v některých místech se ulice vyprázdnily, v sousedství, kde je parkování zdarma, pomalu není k hnutí. Stížnosti jsou také na parkovací automaty, které nenačítají některé platební karty.

Ve středu začaly v páté a šesté městské části fungovat nové parkovací zóny a hned od rána kontrolovaly zaparkovaná auta monitorovací vozy. Velká část řidičů si totiž ovšem nezařídila potřebné parkovací oprávnění. Nízký zájem je především v Praze 5.

„Zatím jsme vydali 5 500 oprávnění z očekávaných 35 000,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Šárka Mlátilíková a doplnila, že ani v tomto týdnu se u přepážek netvoří fronty. O něco více žádostí zaznamenala Praha 6, která jich zpracovala už 14 500, a v pondělí na úřad zamířilo dokonce rekordních tisíc lidí.

Systém parkovacích zón

  • V souvislosti s novými zónami přibylo v Praze 5 na 2 000 svislých dopravních značek a 95 parkovacích automatů.
  • V Praze 6 je nových značek 5 200 a automatů 156.
  • Monitorovací vozidla denně zkontrolují asi 20 000 registračních značek.

Někteří řidiči však v placených zónách parkovali i bez oprávnění. „Ani jsem nevěděl, že to platí už dnes. Teď už to snad nějak přečkám a příště asi pojedu vlakem,“ sdělil například řidič z Havlíčkova Brodu, zaparkoval na modré zóně v jedné z dejvických ulic.

Pokud však řidiče zachytila zmiňovaná monitorovací auta, čeká ho v následujících dnech obsílka s pokutou od městské policie. Ta totiž na základě údajů z kamer zjistí, kdo v dané zóně parkovat smí a kdo ne.

Monitorovací vozy jezdí v každé oblasti po dvojicích s patnáctiminutovými rozestupy, a to proto, aby zbytečně neskenovaly třeba řidiče, kteří v modré zóně zastaví kvůli vyložení nákupu.

Ucpané ulice za hranicemi zón

Nové zóny mají za sebou sice teprve první den, navíc v období letních prázdnin, ale jejich efekt je patrný už teď. Zatímco třeba v okolí Vítězného náměstí ve středu dopoledne parkujících aut ubylo, v ulici Na Rozdílu, která je jednou z prvních ulic od Evropské třídy, kde zóny už neplatí, se auta hromadila a o volné místo byla nouze.

24. srpna 2016

A podobně na tom byly i ulice v Praze 5. Náhradní parkování hledají řidiči třeba v obchodních centrech. „V jednom z podlaží nabízíme dlouhodobé parkování a v posledních dnech byl o ně větší zájem než obvykle,“ řekl ředitel OC Nový Smíchov David Pažitka.

Auta zmizela také z Dejvické ulice. „Změna je to velká. Dříve bych tady dopoledne vůbec nezaparkoval,“ uznal řidič Jan Machač. Kvůli parkovacím zónám si musel přehlásit trvalé bydliště do šesté městské části. „Ve Vokovicích, kde bydlím, jsem bez problému parkoval i dřív. Přesto si musím za parkovací oprávnění platit dvanáct set korun ročně,“ posteskl si.

Pomalé parkovací automaty

Stání v návštěvnických oranžových nebo smíšených fialových zónách je možné platit i pomocí parkovacích automatů. Jejich provoz se ale během prvního ostrého dne neobešel bez problémů (psali jsme zde). Některé automaty řidiče mátly pomalou odezvou, jinde byl problém s používáním platebních karet. „Objevily se typy karet, které se systémem nekomunikují,“ sdělil MF DNES technik společnosti Eltodo Jiří Brádka.

Výhrady k novému systému parkování zaznívají také z řad osob se zdravotním postižením. „Například vozíčkáři, kteří do svého zaměstnání, před kterým vznikla modrá zóna, musí jezdit autem, teď nebudou mít možnost v daném místě zaparkovat,“ postěžoval si předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana je ale v zónách rozmístěn dostatek míst pro tělesně postižené, kde mohou zaparkovat zdarma.