Řidiči začali parkovat v zónách, mohla je překvapit nová pravidla

  • 232
Ode dneška platí v Praze 5 a 6 nové parkovací zóny a s nimi i nová pravidla. Například na modré zóně mohou zaparkovat na tři hodiny i návštěvníci, ale jen pokud použijí mobilní aplikaci. MF DNES přináší odpovědi i na další otázky k fungování nových zón.

1 V čem se liší jednotlivé barevné zóny

Modrá, fialová a oranžová. Takové barvy ode dneška označují parkovací místa v Praze 5. Modrá zóna je primárně určena pro rezidenty. Ti v ní mohou stát neomezeně, pokud mají platné parkovací oprávnění. Ostatní řidiči si mohou v modré zóně zaplatit stání nejdéle na tři hodiny, a to jen pomocí mobilní aplikace. Tato možnost ale neplatí ve „starých“ zónách v Praze 1, 2, 3 a 7.

Při placení se bez mobilu skoro neobejdete

Rezidenti mohou parkovat bez omezení také ve fialových zónách. Ty však zároveň umožňují návštěvníkům po platbě v automatu nebo přes aplikaci parkovat až 24 hodin. Posledním typem jsou zóny oranžové, které mají sloužit ke krátkodobému parkování. Maximálně tři hodiny v nich mohou stát všichni řidiči bez rozdílu. „V Praze 6 mají zóny stejné funkce s tím rozdílem, že na jejím území chybí oranžová návštěvnická zóna,“ dodává mluvčí Technické správy komunikací Jan Vávra.

2 Jak mohu získat parkovací oprávnění?

Parkovací oprávnění už nemá podobu kartičky, ale vydává se v elektronické podobě přímo na registrační značku vozidla. Řidiči si ho mohou zařídit na úřadech městských částí na konkrétní časový úsek, například na rok od data registrace. V případě rezidentního oprávnění stačí mít u sebe občanský průkaz s místem trvalého pobytu v dané městské části a technický průkaz. Žadatel o abonentní oprávnění musí mít v městské části sídlo podnikání.

3 Mohu do zón, i když nemám v Praze 5 či 6 trvalé bydliště?

K tomu slouží především oranžové návštěvnické zóny. Lidé, kteří mají trvalé bydliště jinde, ale v Praze bydlí například v podnájmu, si musí buď do dané městské části trvalé bydliště přehlásit, nebo se domluvit s pronajímatelem, aby jim propůjčil abonentní parkování. To ovšem vyjde na dvanáct tisíc korun za rok.

4 Kolik mě bude parkování stát?

Za roční parkovací oprávnění na celou městskou část zaplatí rezidenti 1 200 korun. Šestiměsíční oprávnění přijde řidiče na 600 korun. Pokud však jeden majitel vlastní automobily dva, zaplatí za druhé auto desetinásobek ceny, tedy dvanáct tisíc korun za rok. Je tak výhodnější, když je například druhé auto v rodině napsané na dalšího člena rodiny. Cena krátkodobého stání pro návštěvníky se liší podle lokalit. Pohybuje se však v rozmezí 40 až 60 korun za hodinu.

5 Jak se bude stání v placených zónách kontrolovat?

Na dodržování pravidel v nových parkovacích zónách dohlíží smluvní partner magistrátu pomocí několika speciálně upravených vozidel. Ta pomocí kamer oskenují registrační značky a porovnají je s evidencí, čímž zjistí, zda dané auto může na místě parkovat. Na auta v zónách mohou dohlížet i strážníci v terénu.

6 Co mi hrozí, když budu parkovat špatně?

Záznamy z monitorovacích vozidel bude mít k dispozici městská policie, která může přestupky řešit domluvou, pokutou nebo oznámením magistrátu. „Strážníci mohou vozidlo také odtáhnout nebo mu nasadit takzvanou botičku,“ říká mluvčí strážníků Irena Seifertová.

7 Kde a kdy budou spuštěny další parkovací zóny?

Pátou a šestou městskou část budou ve spuštění nových zón následovat Praha 3 a 8. Nejprve začnou zóny platit v Praze 3, která k dosavadnímu placenému parkování přidá od 1. září oblast Jarova. Stejně, jako tomu je nyní od zavedení nových parkovacích zón na Smíchově, bude i v Praze 3 na několika místech omezena rychlost na třicet kilometrů v hodině.

O měsíc později, tedy 1. října, budou parkovací zóny spuštěny také v Praze 8. V budoucnu se k projektu připojí také Praha 4 a 9. Nejprve ale musí magistrát vyřešit připomínky, které k novým zónám tyto městské části vznesly.