Postava Hanza v Overwatch

Postava Hanza v Overwatch | foto: Blizzard Entertainment

Hráč se rozhodl, že bude nejhorší na světě. Ostatní ho proklínají

  • 61
Je to experiment na pomezí umění a šílenství. Jeho autorem je Dale Brown, který ve střílečkách nikdy neexceloval, a rozhodl se proto dosáhnout alespoň absolutního dna. Chtěl proto zjistit, jestli v rámci soutěživého módu v akci Overwatch dokáže být nejhorší.

Brown proto záměrně sabotoval zápasy, aby jeho hodnocení pouze klesalo. Během první sezony v Overwatchi se mu díky tomu podařilo propadnout na level 1, který bez cílené snahy prakticky není dosažitelný.

Získání tak nízkého hodnocení proto vyžadovalo notné úsilí. Titul se totiž pokouší slabé hráče bránit, a jediná výhra pak přináší nadstandardní množství bodů.

„Řekl bych, že to bylo v úterý, kdy jsem omylem vyhrál a musel jsem se dalších osm hodin propadat na hodnocení jedna,“ řekl Brown pro server Kotaku.

Overwatch
Overwatch
Overwatch
Overwatch

Overwatch

Brown při svém experimentu pokaždé volí japonského lučištníka Hanza a během zápasů nikdy nemění postavu. Často je proto terčem kritiky i vulgarit, a jeden spoluhráč ho před časem mylně oslovoval Hanjo.

Od té doby Brown na veškeré připomínky v chatu reaguje jen slovy: „I Hanjo“, neboli „Já Hanjo.“ Na ostatní hráče kvůli tomu může působit jako mentálně postižený. Ale právě to je součástí jeho provokativní koncepce.

S hodnocením se pojí i konkrétní mentalita

Během své poutě za nálepkou nejhoršího hráče Brown objevil rozličné vzorce. Ty jsou spojené s hodnocením, které titul hráčům uděluje na základě jejich výkonů. Během první sezony bylo možné dosáhnout až čísla sto a průměrní hráči se pohybovali okolo padesátky.

„Lidé s číslem okolo čtyřiceti spolupracovali a mnohem více se snažili. Jsou to pravděpodobně lidé jako já, co občas vyhrávají, ale prohra je častější,“ popisuje Brown.

Vůbec nejhorší mentalitu (nejvíc ostatním nadávají) prý mají lidé s hodnocením okolo třiceti. „Mají pocit, že by měli být lepší. Ale nejde jim to. Nebo jsou to lidé s obrovským množstvím smůly.“

Overwatch

Jakmile však klesnete pod dvacet, začne být ztrácení hodnosti obtížné. Brown v této kategorii začal potkávat hráče, co nedokázali používat speciální dovednosti a zabíjeli se vlastními granáty.

Lidí s tak nízkým hodnocením navíc bylo pomálu, a hra ho proto často připojila do zápasu jedinců s výrazně vyšší hodností. Brownovi proto nezbývalo než vymýšlet kreativní způsoby, jak si hraní zkomplikovat.

Snížil si rozlišení, nastavil si limit třicet snímků za sekundu, hrál s konzolovým ovladačem a upravil odezvu tak, aby mohl reagovat jen velmi pomalu. Postupně si pak do seznamu přátel začal přidávat lidi, se kterými sdílel svůj cíl dosáhnout nejhoršího možného hodnocení.

Lidé se na něj za „neschopnost“ v zápasech často rozčilují, kazí jim totiž hru. Brown však svůj projekt vnímá jako nastavené zrcadlo. Fanouškům Overwatche totiž ukazuje, že musí být opravdu špatnými hráči, když ho v zápasu potkali.